Nowa edycja programu Złap Deszcz – ponad pół miliona złotych na przydomowe zbiorniki na deszczówkę! 

0
a

Dziś, we wtorek, ruszył nabór wniosków do programu Złap Deszcz. Mieszkańcy Wrocławia mogą uzyskać do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje do „łapania” wody opadowej. Na dofinansowanie mogą liczyć również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Warto korzystać z potencjału „deszczówki” – szczególnie teraz, w obliczu zmian klimatycznych.

Dofinansowania co roku cieszą się dużą popularnością wśród wrocławian, którzy chcą, by ich przydomowe ogródki były bardziej eko. Instalacje takie jak muldy lub studnie chłonne, ogrody deszczowe czy podziemne zbiorniki na deszczówkę przechwytują wodę w czasie opadów. Może być ona później wykorzystana do uprawy i pielęgnacji ogródka. Tegoroczną nowością jest również możliwość uzyskania dofinansowania do utworzenia dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego.

Cieszy mnie, że w ostatnich latach program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dbajmy o to, by ograniczać zużycie wody, tym bardziej że można korzystać z wody opadowej. W tegorocznej edycji Złap Deszcz na dofinansowania przeznaczymy ponad 560 tysięcy złotych. Wszystko po to, by nie marnować i korzystać z wody, która jest darmowa – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Miasto sfinansuje do 80% (udokumentowanych i zweryfikowanych przez gminę) wydatków związanych z realizacją zadania. To maksymalnie 5 tys. zł (w przypadku osób fizycznych) lub 10 tys. zł (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe).

Duże miasta, takie jak Wrocław, są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne i zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z potencjału „deszczówki”. Zebrana z dachu i rynien, a następnie zmagazynowana, może być wykorzystana w okresie bez opadów – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii.To już czwarta edycja programu. Do tej pory sfinansowaliśmy już około 430 instalacji za blisko 1,3 miliona złotych.

Dofinansowanie również na zielony dach

Nowością tegorocznej edycji programu Złap Deszcz jest również możliwość uzyskania dofinansowania na realizację dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego. W związku z tym przygotowany został poradnik mówiący o tym, jak krok po kroku założyć instalację na swoim dachu. Jest on dostępny na stronie: www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/zlap-deszcz-2022-wnioski-doplaty

Po realizacji zielonego dachu dodatkowo można skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga w podatku od nieruchomości dotyczy realizacji zielonego dachu o grubości co najmniej 6 cm na budynkach mieszkaniowych i jest uzależniona od powierzchni zielonego dachu oraz liczby kondygnacji budynku. Szczegóły: www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/zielone-sciany-dachy-zwolnienie-z-podatku-od-nieruchomosci

Złóż wniosek już teraz!

Wnioski do programu Złap Deszcz są przyjmowane przez Wydział Wody i Energii od wtorku, 5 kwietnia do wyczerpania zaplanowanych środków finansowych. W formie papierowej można je złożyć:
składając wniosek na Biuro Podawcze Urzędu Miejskiego – ul. Bogusławskiego 8-10/Zapolskiej 4, sala S4 parter, okienko 6 i 7 w godz. 8.00 – 15.15. lub pl. Nowy Targ 1-8, pok. 5 (kancelaria nie udziela informacji).
przesyłając na adres Wydziału Wody i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Wojciecha Bogusławskiego 8,10; 50-031 Wrocław.

Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej:
wysyłając na adres: wwe@um.wroc.pl – wniosek musi być podpisany podpisem kwalifikowanym
wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza – wniosek podpisany bezpłatnym profilem zaufanym.

Liczy się termin złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.

Kalkulator Złap Deszcz

Dodatkową zachętą do montażu instalacji łapiącej i magazynującej wodę opadową jest kalkulator Złap Deszcz. Podając powierzchnię dachu lub tarasu domu czy przydomowych chodników, można obliczyć objętość deszczu, jaką można zgromadzić na swojej posesji. Kalkulator jest dostępny na stronie www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/zlap-deszcz-kalkulator. Pomocny może okazać się również katalog dobrych praktyk. Prezentuje on przykładowe rozwiązania, które można zrealizować w ramach programu Złap Deszcz. Katalog jest dostępny na stronie: www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/katalog-dobrych-praktyk-zlap-deszcz

Miejskie instytucje również „łapią” deszcz

Rozwiązania, takie, jak muldy chłonne czy ogrody deszczowe, powstają również przy okazji miejskich inwestycji. Przykładem, jak zieleń może być zasilana zebraną wodą opadową, jest demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego a Świdnicką.

Woda z dachu budynku urzędu zasila pobliski teren zielony. Jest magazynowana w trzech zbiornikach. Dzięki instalacji ograniczamy zużycie wody wodociągowej – mówi Małgorzata Brykarz. – Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej znajduje się z kolei zielony dach oraz ściana. Działa tam również ogród deszczowy.

Podobne rozwiązania pojawiają się przy nowych szkołach, przedszkolach czy Centrach Aktywności Lokalnej. W żłobku przy ul. Sygnałowej na Jagodnie powstały skrzynki rozsączające, studnie chłonne i ogród deszczowy. Ogród deszczowy funkcjonuje również przy SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej. Podobne instalacje powstały także przy nowych Centrach Aktywności Lokalnej – m.in. na Maślicach czy przy ul. Ełckiej na Kowalach.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTrwają zapisy do czterech grup Brave Kids
Następny artykułCindy Vintage – jeden z najbardziej znanych vintage shopów we Wrocławiu! [WYWIAD o modzie w mieście]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.