Niezwykła historia pierwszego kina we Wrocławiu

0

Dziś we Wrocławiu znajduje się 7 kin, są to zarówno placówki studyjnie, jak i duże multipleksy. Kto by pomyślał, że przed wojną w naszym mieście działało ich blisko 40! Historia pierwszego wrocławskiego kina jest niezwykła i sięga już ponad 100 lat wstecz. 

Gdzie znajdowało się pierwsze wrocławskie kino? Jakie filmy można było w nim zobaczyć? I dlaczego z tak dużej ilości kin zostało tylko kilka? 

Bracia Lumière prezentują swój wynalazek

Historia wrocławskiego kina sięga do XIX wieku, kiedy to do Breslau przywieziono wynalazek Braci Lumière – francuskich twórców kinematografii. Co ciekawe pierwszy seans odbył się w Paryżu w 1895, a już kilka miesięcy później  mieszkańcy ówczesnego Breslau mogli go zobaczyć w swoim mieście (jako pierwsi na terenie obecnej Polski).

Pokaz filmu zaprezentowany został 7 września 1896 roku w sali Domu Koncertowego przy Gartenstrasse 39-41 (obecnie ul. Piłsudskiego). W ciągu trzech miesięcy seanse obejrzało dziewięćdziesiąt tysięcy wrocławian.

Pierwsze stacjonarne kino: Fata-Morgana

Dopiero w roku 1906 – czyli 10 lat od pierwszego pokazu filmowego otworzono we Wrocławiu kino stacjonarne. Do tego czasu w mieście funkcjonowały jedynie kina objazdowe. Kino Fata-Morgana znajdowało się przy dzisiejszej ulicy św. Mikołaja (dawnej Nikolaistrasse 65-68). Powstało w domu towarowym Victoria (dziś znajduje się tutaj siedziba Herbapolu) na powierzchni zaledwie 90 m².

Wiele ówczesnych kin pełniło również rolę piwiarni. W Fata-Morganie widzowie siedzieli na składanych krzesełkach – początkowo było tu tylko 100 miejsc, z czasem kino rozbudowano do 139 siedzeń.

W kinie można było zobaczyć takie filmy jak: ,,Anna, odrzucona córka radcy handlowego”, ,,Hrabia i córka praczki”, czy też film pełen skandalu ,,Paula i dziecko”. Jeden seans składał się z kilkunastu obrazów. Pokazy sprawiały, że płynęły nie tylko łzy wzruszenia u widzów, ale płakali również kinooperatorzy, dla których praca w pierwszych kinach była nie lada wyzwaniem.

Bardzo często obraz nie współgrał z dźwiękiem. Operatorzy kina mieli również ograniczony czas pracy, maksymalnie do godz. 23:00. Po tym czasie wyłączano kinematograf i widzowie by dokończyć film, musieli ponownie kupować bilety następnego dnia.

fot. wikipedia.pl (siedziba dawnego Kina Fata-Morgana, ul. św. Mikołaja)

Kolejne kina we Wrocławiu

Od roku 1906 we Wrocławiu kina zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu: Kino Colloseum przy ul. św. Mikołaja 27, Kino Palast-Theater (późniejsze Kino Warszawa, obecnie DCF) przy ul. Piłsudskiego, Kino Dworcowe na Dworcu Głównym, Kino Światowid, Lwów, czy Pałacyk – niektórzy mieszkańcy pamiętają je do dziś.

W 1942 roku we Wrocławiu funkcjonowało już 37 kin wyposażonych w 18 925 miejsc.

Z czasem kina studyjne zostały wyparte przez duże multipleksy, które mogły zaoferować pokazy dla znacznie większej ilości osób w jednym miejscu. Powstawały coraz to nowsze kompleksy, które przyciągały nowymi produkcjami filmowymi i popcornem.

Dziś w mieście funkcjonuje tylko 7 kin. Z czego tylko 2 to kina studyjne: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty (mówi się również, że taką rolę pełni OH Kino w Arkadach Wrocławskich, ale naszym zdaniem bliżej mu do multipleksu).

A wy, pamiętacie dawne wrocławskie kina? Którego brakuje Wam dziś najbardziej?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocławskie Nowe Horyzonty najlepszym kinem w Polsce!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł7 wyjątkowych miejsc we Wrocławiu na sesję zdjęciową
Następny artykułRecepta online – szybka konsultacja medyczna
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.