Za żonglowanie zachwycającym repertuarem oraz całoroczne wyświetlanie ambitnych filmów w ogromnej liczbie sal decyzją Kapituły PISF, Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zostało uhonorowane Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii kino za lata 2019-2020.

Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorkowy wieczór (21.09) na trwającym właśnie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
w Gdyni.

Nagrody PISF to jedno z najważniejszych laurów przyznawanych za osiągnięcia

w upowszechnianiu i promocji polskiej kinematografii. Wyróżnienie Kina Nowe Horyzonty stanowi przypieczętowanie dziewięciu lat działalności, której od początku towarzyszyła idea rozwijania kultury filmowej w stolicy Dolnego Śląska. To właśnie ten cel przyświecał Romanowi Gutkowi, Prezesowi Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, który dostrzegł potrzebę stworzenia kina studyjnego we Wrocławiu: prezentującego ambitny repertuar
i wzmacniającego uczestnictwo mieszkańców w kulturze.

Pomysł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony ówczesnego prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza i został wpisany jako ważny projekt do programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Od tego czasu, miasto Wrocław niezmiennie pozostaje jednym z głównych mecenasów Kina Nowe Horyzonty, dzięki któremu realizowana jest misja tego szczególnego miejsca.

Tym samym, przez niemal dekadę, wrocławskie Nowe Horyzonty stały się dla wielu osób miejscem kojarzonym z dobrym kinem: od wartościowych filmów środka, po autorskie produkcje, klasykę, festiwalowe hity czy kultowe dzieła mistrzów. W dziewięciu salach, na trzech poziomach, w samym centrum Wrocławia – gromadząc przed pandemią rocznie pół miliona widzów – Kino Nowe Horyzonty nieustannie tętni filmową energią, która udziela się kolejnym pokoleniom widzek i widzów.

Kino, które inspiruje do rozmowy

Dla zespołu Kina Nowe Horyzonty od zawsze niezmiernie ważne jest, aby bieżący repertuar, propozycje edukacyjne oraz wydarzenia specjalne zachęcały do aktywnego uczestnictwa
w kulturze: inspirowały rozmowy, pozwalały poznawać świat i wychylać się poza znany horyzont. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z licznymi lokalnymi oraz ogólnopolskimi partnerami.

Wrocławskie Nowe Horyzonty to również przestrzeń otwarta dla każdego wśród stałych cykli znajdują się seanse dla najmłodszych i rodziców z małymi dziećmi, filmowe spotkania dla seniorów, pokazy z audiodeskrypcją oraz napisami dla niesłyszących czy seanse filmów
w ukraińskiej wersji językowej. W programie kina nie brakuje przy tym wydarzeń specjalnych: seansów z muzyką na żywo, transmisji oper, baletów oraz spektakli z najsłynniejszych scen artystycznych, pokazów z udziałem twórców filmowych oraz programów edukacyjnych takich jak Akademia Kina Światowego oraz Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Każdego lata w kinie odbywa się największy festiwal filmowy w Polsce MFF Nowe Horyzonty z kolei jesienią: American Film Festival.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKryzys w związku a terapia par. Czy psycholog pomoże w jego zażegnaniu?
Następny artykułJuż jutro startuje głosowanie na projekty Wrocławskiego Budzetu Obywatelskiego!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.