Kryzys w związku a terapia par. Czy psycholog pomoże w jego zażegnaniu?

0
a

Kryzys w związku nie musi od razu kończyć się rozstaniem. Niewielkie nieporozumienia mogą generować poważne kryzysy, dlatego warto dowiedzieć się, kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa.

Kryzys w związku, czyli jak odbudować relację z partnerem?

Niewielkie nieporozumienia bardzo często generują duże konflikty, które zmuszają parę do przemyśleń na temat związku jako relacji oraz osobistych trudności, które mogą mieć wpływ na jej jakość. Psycholodzy z Wrocławia z Empatio z pewnością pomogą w odnalezieniu wspólnej drogi i pokonaniu demonów przeszłości, które mają wpływ na teraźniejszość i jakość związku. Warto jednak pamiętać, że nadszarpniętą więź można odbudować, jednak konieczna jest chęć obu stron. Jedynie szczere chęci oraz autentyczne pragnienie odbudowania utraconej relacji może okazać się kluczem do sukcesu. Kiedy któryś z partnerów nie przejawia takiej woli, bardzo często skuteczna okazuje się psychoterapia, w trakcie której para zmierza się nie tylko z problemami w związku, ale to także szansa na zauważenie własnych trudności mogących mieć wpływ na związek. Kryzys prędzej czy później może dotknąć każdą parę. Ważne, aby jednak szybko dostrzec symptomy psujących się relacji i doprowadzić do likwidacji niewidzialnej bariery pomiędzy dwojgiem ludzi.

Pamiętaj, że konflikt w związku może być szansą, na nowy, lepszy start

Kryzys w związku – Jakie są oznaki?

Jednorazowa sprzeczka nie oznacza od razu, że mamy do czynienia z kryzysem w związku. Tak naprawdę cechą charakterystyczną odróżniającą kryzys od chwilowego nieporozumienia jest czas trwania. Silne spięcie pomiędzy partnerami bywa poniekąd oczyszczające, gdyż pozwala na oczyszczenie atmosfery i wyrzucenie z siebie wszystkich trudnych emocji. Po takim nieoczekiwanym „wybuchu” powracamy do stanu równowagi. Gorzej dzieje się, kiedy w związku następuje wycofanie i obojętność oraz wrażenie bycia obcym dla swojego partnera. To znak, że powoli przestaje nam zależeć na drugim człowieku i walka o taką relację bywa czasami wręcz niemożliwa. Kiedy para każdego dnia czuje, że oddala się od siebie coraz bardziej i żadna ze stron nie chce ponownego zbliżenia się do siebie, wskazuje to na pewne symptomy wypalenia. Zanika wówczas, bliskość, intymność, natomiast brak seksu staje się normą. 

Niewielkie sprzeczki nie świadczą o kryzysie w związku 

Jak pokonać kryzys w związku?

Rozmowa

Komunikacja międzyludzka jest wręcz fundamentalna, jeżeli chodzi o relację i ich dobrą jakość. Niestety wiele osób ma z tym poważny problem i zamiast powiedzieć prosto partnerowi o swoich uczuciach, tłumimy problem w sobie w obawie o odbiór. Każda ze stron musi wyjaśnić, co drażni ją w drugiej stronie i co warto zmienić, aby związek zyskał nową jakość. Najgorszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamiatanie problemu pod dywan i unikanie rozmowy. Prowadzi to do wspomnianej już postawy obojętności. Kryzys wówczas sam nie minie, a wręcz będzie się jeszcze bardziej nawarstwiał. Ważne jednak jest zadbanie o to, aby rozmowa:

  • Odbywała się w ustronnym miejscu,
  • prowadzona była z szacunkiem dla drugiej strony,
  • była pozbawiona znamion agresji i wzajemnych pretensji,
  • była wymianą zdań, a nie monologiem jednej, oskarżycielskiej strony.

Praca indywidualna

Rozmowa powinna doprowadzić nas do określonego celu- pokonania kryzysu oraz wyodrębnienia swoich słabości, które mogły mieć wpływ na jakość relacji. Wina zawsze leży gdzieś po środku, gdyż kryzys jest zaniedbaniem obu stron. Ważne jest więc umiejętne przedstawienie drugiej stronie tego, co nas boli i co chcemy zmienić. Trudnym doświadczeniem okazuje się jednak słuchanie swoich przewinień. Taka rozmowa wymaga od nas ogromnej dojrzałości, dlatego często prowadzona jest z obecności psychologa lub psychoterapeuty, który jako osoba postronna dostrzega nasze trudności i pomaga wypracować wspólną drogę do pojednania. Praca indywidualna rozumiano jako terapia oraz praca własna skupia się najczęściej na odkryciu swoich własnych słabych stron (np. niska samoocena, trudności w komunikacji i wyrażaniu swoich potrzeb, lęk, traumatyczne dzieciństwo) oraz zmierzeniu się z demonami, które utrudniają nam zbudowanie szczęśliwe relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Wyznaczenie wspólnych celów 

Praca własna oraz rozmowa to jednak nie wszystko. Para powinna mieć taką samą perspektywę przyszłości. Kwestią sporną mogą okazać się kwestie małżeństwa, czy posiadania dzieci. Wiele osób, zraniona trudnościami własnych rodziców nie wierzy, iż ślub jest nieodzownym elementem życia każdej pary. Jeżeli małżeństwo było nieudane, sami często wkraczamy w dorosłość z przeświadczeniem, iż podpisanie dokumentu nie staje się eliksirem na szczęśliwe życie. To samo dotyczy kwestii posiadania dzieci. Współcześnie wiele osób wkracza w związek, wierząc, że druga strona wraz z upływem czasu zmieni zdanie. Łudzimy się, iż miłość i bliskość wpłyną na decyzje życiowe, jednak nadzieje te bywają zgubne. Jeżeli perspektywy na przyszłość i światopogląd odbiera od siebie, ustalenie kompromisu bywa trudne, zwłaszcza w przypadku tak życiowych decyzji, jak potomstwo.

Kiedy warto skorzystać z terapii par? Czy psycholog może pomóc w odbudowie relacji? 

Terapia par to często sposób na odnalezienie wspólnej drogi oraz zażegnanie kryzysu. W jej trackie terapeuta wsłuchuje się w to, co do powiedzenia ma para. Następnie jednak najczęściej proponowana jest praca indywidualna, gdyż związek wymaga niedojrzałości i pracy nad sobą obu stron. Nie zawsze jesteśmy w stanie uporać się z kryzysem w związku, nawet jeżeli bardzo chcemy. Potrzebna jest osoba, która obiektywnie spojrzy na sprawę i zaproponuje wspólne rozwiązanie. Często usłyszenie wniosków od osoby postronnej bywa trudne, jednak bardzo korzystne dla spojrzenia na relację z innej perspektywy. Terapia małżeńska lub terapia par to doskonały sposób na rozważenie wszelkich trudności, z jakimi spotykamy się w relacji. Warto zaznaczyć, że w trakcie terapii par korzystna może okazać się także konsultacja seksuologiczna, jeżeli para zmaga się z problemem intymności, brakiem przyjemności podczas stosunku, czy bólem. Seks to nieodłączny element życia każdej pary, dlatego bliżej warto przyjrzeć się także tej sferze. Aby odnaleźć naszą stronę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „psycholog z Wrocławia z Empatio”, po czym wybrać dogodną formę kontaktu z naszą

Terapia par pozwala na nowe spojrzenie na relację

W przypadku chęci pracy nad jakością swojego związku lub chęci zmierzenia się z własnymi, osobistymi trudnościami, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Prowadzimy konsultacje psychologiczne, psychiatryczne, seksuologiczne oraz terapię par i terapię indywidualną. Naszą pracę poddajemy stałej superwizji. Empatio, czyli nazwa naszej poradni wskazuje na to, iż do każdego problemu podchodzimy w sposób indywidualny, z szacunkiem do drugiego człowieka oraz empatią niezbędną w procesie terapeutycznym. 

Empatio
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław
Rejestracja telefoniczna: 535 989 536

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWielki dwudniowy piknik na Stabłowicach i filmowo-kulinarna uczta na Psim Polu! [WYWCZAS]
Następny artykułWrocławskie Nowe Horyzonty najlepszym kinem w Polsce!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.