Już jutro startuje głosowanie na projekty Wrocławskiego Budzetu Obywatelskiego!

0

„Czego potrzebują osiedla? Który projekt wybrać?” – to będą najpopularniejsze pytania kolejnych dni. 24 września startuje głosowanie na projekty w ramach 9. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec może wybrać 2 ze 173 zakwalifikowanych projektów. W puli na realizację wybranych zadań jest 25 milionów złotych.

Głosowanie na projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w piątek (24 września) i potrwa do 11 października. Wezmą w nim udział 173 projekty: 96 z nich ma charakter osiedlowy (do 750 tys. zł), a 77 – ponadosiedlowy (do 2 mln zł).  Aż 63 propozycje realizacji pochodzą z najliczniejszej kategorii „zieleń i rekreacja”. Popularne są również projekty pieszo-rowerowe (30), o charakterze sportowym (16), place zabaw (15) i te, związane z rewitalizacjami (11).

– Wrocławski Budżet Obywatelski to nasz festiwal demokracji. Zachęcam wszystkich mieszkańców, by decydowali o losie swojego miasta. Projekty mogą zmienić nie tylko okolicę, w której mieszkamy, ale również miejsce, gdzie pracujemy, spacerujemy lub lubimy aktywnie wypoczywać – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. – To Państwo wskażecie, jak powinno rozwijać się miasto.

Jak głosować?

Podobnie, jak w poprzednich latach, najszybszą formą głosowania będzie formularz online, zawarty na stronie wroclaw.pl/wbo. Wystarczy zaznaczyć wybrane projekty i wypełnić dane w karcie głosowania. Podanie numeru telefonu umożliwi weryfikację oddanego głosu za pomocą SMSa.

Od poniedziałku do piątku głos będzie można oddać również na papierowych formularzach w 4 punktach stacjonarnych. Karty do głosowania i urny będą dostępne w Centrach Obsługi Mieszkańca: przy ul. Bogusławskiego, Zapolskiej, pl. Nowy Targ oraz al. Kromera. Karty będą wydawane pojedynczo, a przy wrzucaniu głosu do urny nastąpi weryfikacja osoby głosującej.

– Głosować może każdy wrocławianin, niezależnie od wieku. Co ważne, niewymagane jest również zameldowanie we Wrocławiu – zaznacza Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. – Zasada jest prosta: każdy ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy.

Wyniki głosowania będą znane po podliczeniu wszystkich głosów i ocenie ich ważności, do 30 dni od dnia zakończenia głosowania. Warto dodać również, że szansę na realizację mają również projekty, które nie wygrają we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Są one na bieżąco analizowane przez wrocławski samorząd i często włączane do miejskich planów inwestycyjnych. Istnieje także Fundusz Osiedlowy, kolejne wrocławskie narzędzie partycypacyjne. W tym przypadku projekty są zgłaszane przez Rady Osiedli.

Niemożliwe, a jednak

O tym, że warto decydować o losie swoich osiedli, przekonują ci, którzy w poprzednich edycjach wykonali pierwszy krok – zostali liderami projektów, zgłaszając swoje pomysły do WBO.

– Jeszcze kilka lat temu Stabłowice były pustynią jeśli chodzi o infrastrukturę sportową. Mam dwójkę dzieci i chciałem, żeby po lekcjach miały gdzie pograć w piłkę i koszykówkę. Podjęliśmy decyzję, by stworzyć projekt w ramach WBO i udało nam się zebrać kilka tysięcy głosów, dzięki czemu na Stabłowicach powstało wielofunkcyjne boisko – mówi Jarosław Tarbaj, lider projektu Sportowe Stabłowice.

Zmieniło się również na Gaju:

– Pięć lat temu rozmawiając z pewną panią o Zielonej Rowerowo-Pieszej Obwodnicy Wrocławia usłyszałam: „Ale przecież tędy nikt nie chodzi”. I rzeczywiście ścieżka była zarośnięta, a po deszczu było tam błoto i głębokie kałuże. Dziś ten fragment obwodnicy jest gotowy. Korzystają z niego spacerowicze, rolkarze, rowerzyści, dzieci, starsi, młodzi, matki z wózkami, biegacze. Do wyboru do koloru. Chodzą, biegają, ruszają się i korzystają. Na razie na Gaju, niedługo na Tarnogaju i Borku – mówi Agnieszka Dusza, liderka projektu.

Więcej na budżet partycypacyjny

W ciągu 8 poprzednich edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego miasto przeznaczyło na realizację projektów blisko 200 mln zł. Od 2013 roku wrocławianie zadecydowali o wykonaniu 410 projektów – to m.in. Rowerowy Wrocław z 2014 r., Park Jedności na Zakrzowie czy Park Mamuta nad rzeką Ślęzą. Od przyszłego roku kwota przeznaczona na realizację projektów WBO może zwiększyć się o kolejne 5 mln zł – w puli byłoby wtedy łącznie 30 milionów złotych. Taką propozycję prezydent Jacek Sutryk przedstawi miejskim radnym przy okazji opracowywania projektu budżetu na przyszły rok. Łącznie, w latach 2022-2023 miasto może przeznaczyć ponad 100 mln zł na Wrocławski Budżet Obywatelski, Fundusz Osiedlowy oraz Mikrogranty.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie Nowe Horyzonty najlepszym kinem w Polsce!
Następny artykułZa ile kupimy dzisiaj nowy dom we Wrocławiu?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.