Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę

0

Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, która pomaga pacjentom dochodzić do pełnej sprawności po wypadkach lub urazach przy pomocy ćwiczeń i zabiegów. Do zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów zaliczamy ćwiczenia, masaże, kąpiele lecznicze, a także laseroterapia, ultrasonoterapia, pole elektromagnetyczne, ciepłolecznictwo i światłolecznictwo.

Aby rehabilitacja zakończyła się sukcesem, potrzebne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i szeroka wiedza fizjoterapeuty. Niestety, na rynku nie brakuje fizjoterapeutów, którym bardziej zależy na zarobieniu niż wyleczeniu swoich pacjentów. Jak zatem znaleźć dobrego fizjoterapeutę, który okaże się profesjonalistą? Jakie cechy fizjoterapeuty powinny zwrócić naszą uwagę?

Fizjoterapeuci – gdzie ich szukać?

Wcale nie musimy się zetknąć ze złym fizjoterapeutą, by umieć odróżnić partacza od profesjonalisty. Unikniemy przykrych niespodzianek, gdy poszukując fizjoterapeuty, postaramy się znaleźć kogoś, kto cieszy się dobrą opinią. Warto na przykład popytać znajomych lub rodzinę, czy nie znają kogoś godnego polecenia. Mamy tu na myśli osoby, które faktycznie korzystały z jego usług i były zadowolone, a nie polecenia na zasadzie „znajomy znajomego”.

Kolejnym cennym źródłem informacji będzie Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce interesujące nas usługi i miasto, na przykład „rehabilitacja Wrocław” a z pewnością natrafimy na kilka godnych polecenia klinik i gabinetów fizjoterapii.

Kliniką godną polecenia w okolicach Wrocławia jest Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica, oferująca szeroki zakres usług rehabilitacyjnych. Możemy tu skorzystać z konsultacji lekarskiej, fizykoterapii, terapii indywidualnej, masaży, kinesiotapingu itd. Villa Medica współpracuje z wykwalifikowanym personelem medycznym o odpowiednim wykształceniu i umiejętnościach, a także najnowocześniejszym sprzętem rehabilitacyjnym i ortopedycznym. Warto zapoznać się z ich ofertą i umówić na konsultację online. To takie proste!

Jak rozpoznać profesjonalistę w swoim fachu?

Gdy już znajdziemy fizjoterapeutę godnego naszej uwagi, warto jeszcze przed wizytą sprawdzić jego przygotowanie zawodowe. Przede wszystkim jego nazwisko powinno widnieć w rejestrze Krajowej Izby Fizjoterapeutów, gdzie możemy sprawdzić jego uprawnienia, prawo do wykonywania zawodu, tytuł i stopień naukowy oraz zakres doświadczenia zawodowego.

Oprócz wykształcenia medycznego, powinien mieć na swoim koncie przynajmniej kilka kursów z różnych dziedzin fizjoterapii. Dobry fizjoterapeuta traktuje swoją pracę jak pasję i ciągle się szkoli. Jest na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia, chętnie poszerza wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Dzięki temu, wykonując zabiegi fizjoterapeutyczne, robi to we właściwy sposób, nie stanowiąc dla pacjenta zagrożenia.

Zobacz ofertę fizjoterapii we Wrocławiu: https://www.villamedica.pl/uslugi-rehabilitacje/

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty?

Wiele na temat fizjoterapeuty i jego profesjonalizmu powie nam też jego zachowanie podczas pierwszej wizyty. I nie chodzi tu jedynie o to, czy od razu postawi trafną diagnozę i zaleci najlepszy z możliwych zestaw ćwiczeń i zabiegów. Niektóre urazy są bowiem na tyle skomplikowane, że ich leczenie wymaga kilku wizyt, a sam fizjoterapeuta może początkowo postawić złą hipotezę. Umiejętność przyznania się do tego, zamiast pójście w zaparte to także cecha dobrego specjalisty. Dobry fizjoterapeuta będzie od początku dobrze do nas nastawiony – z uwagą nas wysłucha, okaże cierpliwość, szacunek i pozytywne nastawienie.

Ponadto przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona ogólne badanie i dopiero wtedy postawi diagnozę. Ale na tym nie może poprzestać. Powinien dokładnie, lecz przystępnym językiem wyjaśnić pacjentowi, co mu dolega, dlaczego do tego doszło oraz jak zamierza go wyleczyć. Następnie przekaże odpowiednie instrukcje dotyczące ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu i zaleci odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne. Po pierwszej wizycie powinniśmy mieć wrażenie, że wiemy to, co dla nas najważniejsze, rozumiemy, na czym będzie polegać leczenie i wiemy, jak postępować, aby nie było nawrotów choroby. Wtedy możemy mieć pewność, że trafiliśmy w dobre ręce.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPrawo jazdy kat. B Wrocław – jakie uprawnienia można uzyskać po kursie i zdanym egzaminie?
Następny artykułWrocław: Nowe piękne szklarnie w Ogrodzie Botanicznym!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.