Prawo jazdy kat. B Wrocław – jakie uprawnienia można uzyskać po kursie i zdanym egzaminie?

0

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy to duża satysfakcja, ale także nowe możliwości, które czekają na przyszłych kierowców. Jakie uprawnienia oferuje dokument oraz jak wygląda droga od zapisania się na kurs do uzyskania prawa jazdy kat. B we Wrocławiu?

Dlaczego warto zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B? Prawo jazdy kategorii B upoważnia do poruszania się autem osobowym, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Pojazdami ze skrzynią manualną oraz automatyczną mogą poruszać się osoby korzystające w trakcie egzaminu z samochodu wyposażonego w manualny układ zmiany biegów. Jeżeli egzamin jest zdawany w pojeździe z automatyczną skrzynią biegów, kierowca po uzyskaniu pozytywnego wyniku może poruszać tylko autami ze skrzynią automatyczną, a taki wpis pojawi się również w prawie jazdy.

Dodatkowym atutem posiadania wyżej wymienionych uprawnień kategorii B jest możliwość poruszania się jednośladami o pojemności silnika do 125 cm³ bez konieczności robienia kursu na prawo jazdy na motocykl kategorii A1 oraz AM po upływie 3 lat od zdobycia uprawnień. Uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami osobowymi daje wiele możliwości zarówno na drodze zawodowej, jak i prywatnej. Kierowca staje się niezależny od środków transportu drogowego, optymalizuje czas dojazdu do miejsca, do którego aktualnie się wybiera.

Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B można uzyskać po ukończonym kursie w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdaniu egzaminu państwowego. Rozpoczynając kurs kat. B, należy zdobyć profil kandydata na kierowcę (PKK). Taki numer można uzyskać w wydziale komunikacji odpowiadającym miejscu zamieszkania.

Czas realizacji szkolenia na prawo jazdy wynosi łącznie 30  godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. W celu możliwości podejścia do egzaminu państwowego należy zdać również dwa egzaminy wewnętrzne – teoretyczny i praktyczny.

Kończąc szkolenie, OSK aktualizuje PKK w systemie, uznając kurs na kat. B jako zakończony. W tym momencie można udać się do WORD lub DORD w celu dokonania zapisu na egzamin.

W pierwszej kolejności najlepiej zapisać się na egzamin teoretyczny, a po jego zdaniu – dopiero na egzamin praktyczny. Jeżeli czas od zakończenia szkolenia, a zdania egzaminu praktycznego jest odległy, dobrym rozwiązaniem są jazdy uzupełniające, które realizuje się na podstawie tego samego PKK. Można wykupić jedną lub dwie lekcje, aby przypomnieć sobie zasady jazdy pojazdem, powtórzyć zadania egzaminacyjne i z większą pewnością siebie podejść do egzaminu kolejnym razem.

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy we Wrocławiu? 

Kierując się wyborem ośrodka szkolenia, należy zwrócić uwagę na bazę szkoleniową, czyli biura, sale wykładowe, plac manewrowy oraz pojazdy, jakimi dysponuje szkoła nauki jazdy z Wrocławia. Dużym atutem jest obecność samochodów takich samych, jak w ośrodku egzaminacyjnym – we Wrocławiu egzaminy na prawo jazdy kategorii B są przeprowadzane przy wykorzystaniu samochodów Kia Rio.

Ważnym aspektem wyrobu jest również zasięg terytorialny działalności danego OSK i to, w jakiej odległości prowadzone są jazdy od tak zwanej strefy egzaminacyjnej. Zweryfikować należy również zdawalność konkretnego Ośrodka Szkolenia Kierowców we Wrocławiu.

Jeżeli szkoła nauki jazdy jest wysoko w rankingach zdawalności, zazwyczaj oznacza to bardzo dobrą jakość szkolenia, co przekłada się na późniejszą pewniejszą i samodzielną jazdę po zdanym egzaminie na prawo jazdy. 

https://www.naukajazdy.wroc.pl/

We Wrocławiu szkołą nauki jazdy spełniającą wszystkie powyższe kryteria jest Akademia Dobrej Jazdy, która dysponuje 3 biurami, 8 salami wykładowymi i własnym placem manewrowym w strefie egzaminacyjnej we Wrocławiu. Ważne są również jasne zasady realizacji szkolenia – nie ma żadnych ukrytych kosztów, a podczas spotkań organizacyjnych każdy uczestnik może rozwiać wszystkie wątpliwości związane z realizacją kursu na prawo jazdy kat. B w tej placówce.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Opowiedz nam o… Abakanowicz! Powstaje przewodnik z opowieściami odbiorców twórczości Magdaleny Abakanowicz
Następny artykułJak znaleźć dobrego fizjoterapeutę
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.