Finansowanie Faktur – co musisz o nim wiedzieć?

0

Utrzymanie płynności finansowej jest jednym z najważniejszych zadań, jaki stoją przed przedsiębiorcami. Z tego tekstu dowiesz się o tym, jak przetrwać, gdy klienci nie płacą oraz poznasz faktoring, który pomoże Ci w bieżącej działalności Twojej firmy.

Nie jest łatwo

Polskie firmy zmagają się z wieloma problemami, które wynikają z ogólnej sytuacji naszej gospodarki, pandemii koronawirusa oraz recesji straszącej na każdym kroku wysokimi cenami oraz spowolnieniem w zakupie produktów i usług. Jest jednak jeszcze jeden problem, który często prowadzi do bankructw i zamykania działalności gospodarczych. Chodzi o wydłużone terminy płatności. Wielu kontrahentów z różnych względów nie reguluje w terminie swoich należności, co bywa przyczyną załamania płynności finansowej ich zleceniobiorców, ci z kolei nie mogą opłacać własnych zobowiązań. Spirala niewypłacalności trwa, a traci na tym ogólnie pojęty biznes.

Dlaczego więc istnieją wydłużone terminy płatności?

Przede wszystkim dlatego, że rynek tego potrzebuje. Firmy szukają sposobów na odwlekanie terminów zapłaty za produkty i usługi. Co więcej, chętnie nawiązują współpracę z przedsiębiorstwami, które oferują faktury z długimi terminami. Tego typu podejście o ile korzystne dla klientów, o tyle bywa kłopotliwe dla przedsiębiorców świadczących swoje usługi. Ich płynność finansowa jest wciąż narażona, a w takich warunkach ciężko jest prowadzić własny biznes.

Co można z tym zrobić?

Jest jeden sposób, który może pomóc w prowadzeniu działalności i zagwarantować regularny dopływ gotówki na konto przedsiębiorcy. Chodzi o faktoring, czyli usługę, polegającą na odsprzedaży należności wynikających z wystawionej faktury i korzystanie z tego korzyści. Firma faktoringowa kupuje fakturę, płaci określoną kwotę, a przedsiębiorca może dalej funkcjonować. Poznaj szczegółowy opis tego, jak działa faktoring:

  1. Wystawisz fakturę za usługę lub sprzedaż

Żeby faktoring mógł zadziałać, potrzebna jest faktura z przedłużonym terminem płatności. Jest to niezbędne, dlatego nie zapomnij tego zrobić, gdy skończysz już wykonywać zlecenie dla kontrahenta. Miej również na uwadze, że termin płatności powinien mieścić się w przedziale od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę

Firma faktoringowa musi otrzymać dokument, na którego podstawie przeleje pieniądze na Twoje konto.

  1. Na Twoim koncie pojawiają się środki za fakturę

Krótka analiza przesłanej przez Ciebie faktury, doprowadzi do przelania środków na Twoje konto. Zazwyczaj od momentu przekazania dokumentów do wykonania przez firmę faktoringową przelewu nie mija jeden dzień.

  1. Rozwijasz firmę

Nie musisz martwić się o należność za fakturę, ponieważ to firma faktoringowa zajmie się jej odzyskaniem. Ty w tym czasie możesz poświęcić czas na bieżącą działalność oraz rozwój biznesu.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Zasady obowiązujące przy podjęciu współpracy z firmą faktoringową są proste i przejrzyste, co znacznie wpływa na popularność finansowania faktur. Najważniejsze warunki, jakie muszą spełnić przedsiębiorstwa to:

  • działalność co najmniej 12 miesięcy,
  • funkcjonowanie jako jednoosobowa działalność gospodarcza, małe lub średnie przedsiębiorstwo, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna,
  • brak wpisów (dotyczy również kontrahentów) w bazach dłużników BIG i KRD,
  • rozliczanie się z klientami na podstawie faktur z wydłużonym terminem płatności od 7 do 90 dni,
  • faktura na kwotę wyższą niż 250 zł brutto.

Dlaczego warto wybrać faktoring

Faktoring jako usługa pomocnicza ma za zadanie ułatwiać funkcjonowanie przedsiębiorstwom codzienną działalność. Do najważniejszych atutów tego rozwiązania z pewnością można zaliczyć:

  • Konkurencyjność – jeśli korzystasz z faktoringu, to w oczach swoich klientów jesteś elastyczny i warto robić z Tobą interesy;
  • Oszczędność czasu – bardzo ograniczone formalności oraz jasne zasady faktoringu sprawiają, że korzystanie z usługi jest łatwe i nie wymaga niemal żadnych nakładów czasowych;
  • Obsługa online – większość faktoringów oferuje obsługę online, co znaczy, że faktury możesz przekazywać w formie zdjęcia lub skanu. To bardzo usprawnia cały proces przekazywania dokumentów do firmy faktoringowej.

Postaw swoją firmę na nogi

Utrata płynności finansowej może być groźne dla przedsiębiorstwa, ale chwilowe problemy wcale nie muszą oznaczać konieczności zamykania firmy. Finansowanie faktur to usługa, dzięki której szybko staniesz na nogi i będziesz mógł swobodnie funkcjonować oraz regulować swoje należności. Pozwól, by odzyskiwanie Twoich pieniędzy zajęli się profesjonaliści, którzy wiedzą, w jaki sposób pomagać firmom z różnych branż.  Nie pozwól pokonać się przez otaczającą Cię rzeczywistość i zadbaj o swoją firmę już dzisiaj. To prostsze niż myślisz.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Awaria prądu w kilku dzielnicach miasta!
Następny artykułContent marketing – dlaczego powinieneś w niego inwestować?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.