a

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Czy wiecie, że Dolny Śląsk ma swojej ofercie tak wiele ciekawych atrakcji, że jedne wakacje to mało, aby poznać je wszystkie? 

Malowniczy Dolny Śląsk na weekend ma wiele do zaoferowania! Zobaczcie, gdzie warto pojechać np. w najbliższy weekend! Zarówno rodziny z dziećmi, jaki i miłośnicy samotnych pieszych wycieczek znajdą w naszym regionie niezapomniane atrakcje.

Rodzinne zwiedzanie

Muzeum nie musi być nudne. Szczególnie, jeśli znajdziecie w nim… zabawki! Pośród ponad 5000 eksponatów z różnych zakątków świata – każdy, bez względu na wiek, odnajdzie dla siebie coś interesującego. Każda zabawka to małe dzieło sztuki, które stanowi cenne dziedzictwo kulturowe. Podczas warsztatów w Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju od poniedziałku do soboty o 12:00 i 15:00, każdy może własnoręcznie wykonać tradycyjną zabawkę z drewna.

Kolej inspiruje od pokoleń. Świat Kolejek w Karpaczu zagwarantuje rozrywkę dla całej rodziny. Można tam zobaczyć nie tylko miniaturowy świat kolejek, ale także spotkać bohaterów ze znanych bajek i filmów poświęconych kolei. Do dyspozycji odwiedzających są stanowiska sterowania pociągami oraz dźwigami.

Na Dolnym Śląsku znajduje się jedyny w Polsce sprawny młyn papierniczy, dzięki któremu można samodzielne wykonać kartki papieru. W historycznym obiekcie działa Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju założone w 1968 r. Znajdują się w nim bogate zbiory papierów ze znakami wodnymi, banknotów, aparatury metrologicznej, a także dzieła artystów sztuki papieru. – Proponujemy pośpieszyć się z odwiedzinami, ponieważ być może niebawem Muzeum Papiernictwa zostanie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco i wtedy dostanie tam będzie dużo trudniejsze! – mówi Paweł Selucha.

Aktywny czas nad wodą

Nie trzeba jechać na Mazury czy nad morze, aby spędzić czas nad wodą. Dolny Śląsk również ma swojej ofercie malownicze akweny. Jednym z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce jest zalew w Starej Morawie. – Dla odwiedzających przygotowano strzeżone kąpielisko z wyznaczonym dla dzieci brodzikiem, piaszczystą plażą, molo, pomostami oraz wieżą widokową. Jest to zatem idealne miejsce na rodzinny piknik – mówi Paweł Selucha. Na miejscu można także wędkować, wypożyczyć sprzęt wodny czy przeżyć wodną przygodę w Wake Parku. Na lądzie czekają boiska, plac zabaw, strefa gastronomiczna oraz obiekty noclegowe.

Miłośników obcowania z przyrodą zapraszamy na spływ pontonowy Przełomem Bardzkim. To fascynująca wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Oprócz zachwycających widoków, uczestnicy spływu będą mieli okazję zrobić zdjęcia mieszkańcom tej pięknej okolicy – czaplom, perkozom, sarnom oraz dzikom! Na koniec wyprawy warto spróbować wyśmienitego pstrąga z lokalnej hodowli.

Podziemny Dolny Śląsk na weekend pełen tajemnic

Jak wygląda Dolny Śląsk… pod ziemią? W naszym regionie zachowało się wiele podziemnych miejsc, które otwarte są dla turystów. Mowa tu oczywiście o kopalniach! Dzięki temu możemy zobaczyć, co dzieje się kilkaset metrów pod ziemią, jak niegdyś pracowano w kopalniach i poszerzyć swoją wiedzę o geologii. Jedną z najbardziej znanych jest oczywiście Kopalnia Złota w Złotym Stoku – bo któż nie jest ciekaw, jak wydobywało się niegdyś złoto i czy aby nie zostało tam trochę tego cennego kruszcu.

fot. Facebook Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy w Kopalni Uranu w Kletnie, można przenieść w czasie i odbyć prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. –  Czy w Kopalni Uranu jest bezpiecznie? Oczywiście! Choć nadal występuje tam znikome promieniowanie, to nie ma ono wpływu na osoby, które przebywają tam kilkadziesiąt minut. Miejsce jest również w pełni bezpieczne dla dzieci – zapewnia Paweł Selucha.

Historię górnictwa poznamy podczas podróży do Starej Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Gospodarzem tego miejsca jest słynny duch Skarbnik, który do dziś zamieszkuje kopalnie. Co istotne, jego celem nie jest straszenie, a rozbawienie turystów. Zwieńczeniem wycieczki w kopalni jest podróż autentyczną górniczą kolejką.

Dolny Śląsk na weekend dla miłośników militarnej przygody

Dolny Śląsk to istny raj dla miłośników militariów. Twierdza Kłodzko to jeden z najbardziej okazałych zabytków naszego regionu. Twierdza Główna znajduje się jest na Górze Fortecznej (na wysokości 369 m n.p.m) w centrum Kłodzka. Zajmuje powierzchnię ponad 30 ha! Z Twierdzy można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór. W środku Twierdzy odwiedzający mogą zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej, a także wystawy dedykowane historii tego miejsca. W podziemnych labiryntach Twierdzy można poczuć niezwykły klimat dawnego żołnierskiego życia.

Wyjątkowym zabytkiem architektury militarnej jest także Twierdza Srebrna Góra, gdzie możemy przenieść się w czasy XVIII-wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy. – Dzięki położeniu Twierdzy na wysokości ponad 660 m n.p.m. uchodzi ona za największą górską warownie w Europie – mówi ekspert ds. turystyki POLBUS-PKS, Paweł Selucha. Sercem Twierdzy jest unikalna budowla obronna – trzykondygnacyjny Donjon i otaczający go pierścień bastionów z liczącymi ponad 200 podziemnymi pomieszczeniami.

Górskie wędrówki – szlaki piesze i rowerowe

Masyw Ślęży, często nazywany Śląskim Olimpem, znajduje się zaledwie 34 km od Wrocławia. Dzięki temu piesze i rowerowe wędrówki po górach mamy na wyciągnięcie ręki. Na terenie masywu znajdują się dwa szlaki archeologiczne. U podnóża najwyżej góry masywu – Ślęży – znajduje się sklep z produktami regionalnymi – lokalne wina i piwa.  Miejsce pełni funkcję informacji turystycznej. To tu polecamy rozpoczęcie lub zakończenie wycieczki. Ślęża to niezwykły punkt na mapie Przedgórza Sudeckiego – liczy 717,7 m n.p.m. – Szlaki prowadzące na Ślężę dostosowane są do wspinaczki również z najmłodszymi dziećmi. Jedna z tras dostosowana jest tak, aby móc na szczyt wjechać wózkiem dziecięcym – podkreśla Paweł Selucha.

Nieco dalej – 120 km od Wrocławia, w samym sercu Sudetów – znajduje się miejsce do wypoczynku i aktywności dostępne dla turystów 365 dni w roku. W lecie Czarna Góra Resort to idealne miejsce dla pasjonatów trekkingu, wycieczek górskich i jazdy rowerowej – do dyspozycji odwiedzających jest wiele dróg downhillowych, singletracków, tras Family Freeride oraz największy w Polsce Bike Park, w skład którego wchodzą Skill Arena, Kids Arena i dwie koleje linowe.

Różnorodność szlaków rowerowych pozawala na długie i krótkie wycieczki po łatwych i profesjonalnych trasach rowerowych. Wyprawę urozmaica przejazd Luxtorpedą, która dzięki specjalnie zamontowanym hakom daje możliwość wwiezienia roweru na górę. Na miejscu dostępna jest także wypożyczalnia rowerów. Osoby bez roweru skorzystać mogą z różnorodnych tras pieszych, idealnie przystosowanych również do uprawiania nordic walkingu.

 

Sprawdź również: Gdzie na weekend w okolicy Wrocławia? Atrakcje turystyczne w dawnym podwrocławskim uzdrowisku

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNoc spadających gwiazd we Wrocławiu! [DZIŚ KULMINACYJNY PUNKT]
Następny artykułPyszności prosto z Włoch! We Wrocławiu rozpoczął się Jarmark Produktów Włoskich [CO, GDZIE, KIEDY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.