Cudze chwalicie, swego nie znacie… Czy wiecie, że Dolny Śląsk ma swojej ofercie tak wiele ciekawych atrakcji, że jedne wakacje to mało, aby poznać je wszystkie? Poprosiliśmy eksperta. ds. turystyki z POLBUS-PKS – Pawła Seluchę, aby wybrał najciekawsze miejsca do odwiedzenia w naszym regionie.

Malowniczy Dolny Śląsk na weekend ma wiele do zaoferowania! Zobaczcie, gdzie warto pojechać np. w najbliższy weekend! Zarówno rodziny z dziećmi, jaki i miłośnicy samotnych pieszych oraz rowerowych wycieczek znajdą w naszym regionie niezapomniane atrakcje.

Rodzinne zwiedzanie

Muzeum nie musi być nudne. Szczególnie, jeśli znajdziecie w nim… zabawki! Pośród ponad 5000 eksponatów z różnych zakątków świata – każdy, bez względu na wiek, odnajdzie dla siebie coś interesującego. Każda zabawka to małe dzieło sztuki, które stanowi cenne dziedzictwo kulturowe. Podczas warsztatów w Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju od poniedziałku do soboty o 12:00 i 15:00, każdy może własnoręcznie wykonać tradycyjną zabawkę z drewna.

Kolej inspiruje od pokoleń. Świat Kolejek w Karpaczu zagwarantuje rozrywkę dla całej rodziny. Można tam zobaczyć nie tylko miniaturowy świat kolejek, ale także spotkać bohaterów ze znanych bajek i filmów poświęconych kolei. Do dyspozycji odwiedzających są stanowiska sterowania pociągami oraz dźwigami.

Na Dolnym Śląsku znajduje się jedyny w Polsce sprawny młyn papierniczy, dzięki któremu można samodzielne wykonać kartki papieru. W historycznym obiekcie działa Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju założone w 1968 r. Znajdują się w nim bogate zbiory papierów ze znakami wodnymi, banknotów, aparatury metrologicznej, a także dzieła artystów sztuki papieru. – Proponujemy pośpieszyć się z odwiedzinami, ponieważ być może niebawem Muzeum Papiernictwa zostanie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco i wtedy dostanie tam będzie dużo trudniejsze! – mówi Paweł Selucha, ekspert ds. turystyki POLBUS-PKS.

Aktywny czas nad wodą

Nie trzeba jechać na Mazury czy nad morze, aby spędzić czas nad wodą. Dolny Śląsk również ma swojej ofercie malownicze akweny. Jednym z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce jest zalew w Starej Morawie. – Dla odwiedzających przygotowano strzeżone kąpielisko z wyznaczonym dla dzieci brodzikiem, piaszczystą plażą, molo, pomostami oraz wieżą widokową. Jest to zatem idealne miejsce na rodzinny piknik – mówi Paweł Selucha z POLBUS-PKS. Na miejscu można także wędkować, wypożyczyć sprzęt wodny czy przeżyć wodną przygodę w Wake Parku. Na lądzie czekają boiska, plac zabaw, strefa gastronomiczna oraz obiekty noclegowe.

Miłośników obcowania z przyrodą zapraszamy na spływ pontonowy Przełomem Bardzkim. To fascynująca wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Oprócz zachwycających widoków, uczestnicy spływu będą mieli okazję zrobić zdjęcia mieszkańcom tej pięknej okolicy – czaplom, perkozom, sarnom oraz dzikom! Na koniec wyprawy warto spróbować wyśmienitego pstrąga z lokalnej hodowli.

Podziemny Dolny Śląsk na weekend pełen tajemnic

Jak wygląda Dolny Śląsk… pod ziemią? W naszym regionie zachowało się wiele podziemnych miejsc, które otwarte są dla turystów. Mowa tu oczywiście o kopalniach! Dzięki temu możemy zobaczyć, co dzieje się kilkaset metrów pod ziemią, jak niegdyś pracowano w kopalniach i poszerzyć swoją wiedzę o geologii. Jedną z najbardziej znanych jest oczywiście Kopalnia Złota w Złotym Stoku – bo któż nie jest ciekaw, jak wydobywało się niegdyś złoto i czy aby nie zostało tam trochę tego cennego kruszcu.

fot. Facebook Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy w Kopalni Uranu w Kletnie, można przenieść w czasie i odbyć prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. –  Czy w Kopalni Uranu jest bezpiecznie? Oczywiście! Choć nadal występuje tam znikome promieniowanie, to nie ma ono wpływu na osoby, które przebywają tam kilkadziesiąt minut. Miejsce jest również w pełni bezpieczne dla dzieci – zapewnia Paweł Selucha.

Historię górnictwa poznamy podczas podróży do Starej Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Gospodarzem tego miejsca jest słynny duch Skarbnik, który do dziś zamieszkuje kopalnie. Co istotne, jego celem nie jest straszenie, a rozbawienie turystów. Zwieńczeniem wycieczki w kopalni jest podróż autentyczną górniczą kolejką.

Dolny Śląsk na weekend dla miłośników militarnej przygody

Dolny Śląsk to istny raj dla miłośników militariów. Twierdza Kłodzko to jeden z najbardziej okazałych zabytków naszego regionu. Twierdza Główna znajduje się jest na Górze Fortecznej (na wysokości 369 m n.p.m) w centrum Kłodzka. Zajmuje powierzchnię ponad 30 ha! Z Twierdzy można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór. W środku Twierdzy odwiedzający mogą zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej, a także wystawy dedykowane historii tego miejsca. W podziemnych labiryntach Twierdzy można poczuć niezwykły klimat dawnego żołnierskiego życia.

Wyjątkowym zabytkiem architektury militarnej jest także Twierdza Srebrna Góra, gdzie możemy przenieść się w czasy XVIII-wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy. – Dzięki położeniu Twierdzy na wysokości ponad 660 m n.p.m. uchodzi ona za największą górską warownie w Europie – mówi ekspert ds. turystyki POLBUS-PKS, Paweł Selucha. Sercem Twierdzy jest unikalna budowla obronna – trzykondygnacyjny Donjon i otaczający go pierścień bastionów z liczącymi ponad 200 podziemnymi pomieszczeniami.

Górskie wędrówki – szlaki piesze i rowerowe

Masyw Ślęży, często nazywany Śląskim Olimpem, znajduje się zaledwie 34 km od Wrocławia. Dzięki temu piesze i rowerowe wędrówki po górach mamy na wyciągnięcie ręki. Na terenie masywu znajdują się dwa szlaki archeologiczne. U podnóża najwyżej góry masywu – Ślęży – znajduje się sklep z produktami regionalnymi – lokalne wina i piwa.  Miejsce pełni funkcję informacji turystycznej. To tu polecamy rozpoczęcie lub zakończenie wycieczki. Ślęża to niezwykły punkt na mapie Przedgórza Sudeckiego – liczy 717,7 m n.p.m. – Szlaki prowadzące na Ślężę dostosowane są do wspinaczki również z najmłodszymi dziećmi. Jedna z tras dostosowana jest tak, aby móc na szczyt wjechać wózkiem dziecięcym – podkreśla Paweł Selucha.

Nieco dalej – 120 km od Wrocławia, w samym sercu Sudetów – znajduje się miejsce do wypoczynku i aktywności dostępne dla turystów 365 dni w roku. W lecie Czarna Góra Resort to idealne miejsce dla pasjonatów trekkingu, wycieczek górskich i jazdy rowerowej – do dyspozycji odwiedzających jest wiele dróg downhillowych, singletracków, tras Family Freeride oraz największy w Polsce Bike Park, w skład którego wchodzą Skill Arena, Kids Arena i dwie koleje linowe.

Różnorodność szlaków rowerowych pozawala na długie i krótkie wycieczki po łatwych i profesjonalnych trasach rowerowych. Wyprawę urozmaica przejazd Luxtorpedą, która dzięki specjalnie zamontowanym hakom daje możliwość wwiezienia roweru na górę. Na miejscu dostępna jest także wypożyczalnia rowerów. Osoby bez roweru skorzystać mogą z różnorodnych tras pieszych, idealnie przystosowanych również do uprawiania nordic walkingu.

Podróże z POLBUS-PKS

Do 13 września 2020 r. do wszystkich tych atrakcji dojechać można wakacyjnymi liniami POLBUS-PKS. Szczegółowy rozkłady jazdy dostępny są na stronie internetowej: https://polbus.pl/lato2020

Każdego dnia na profilu Facebook POLBUS-PKS do wygrania są bilety wstępu do atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie Dolnego Śląska. Warto śledzić codzienne komunikaty i wygrywać darmowe bilety do dolnośląskich atrakcji turystycznych.

Dodatkowych informacji uzyskali Państwu:

Paweł Selucha – specjalista ds. turystyki

tel. +48 695 550 657

e-mail: wynajmy@polbus.pl

Sprawdź również: Gdzie na weekend w okolicy Wrocławia? Atrakcje turystyczne w dawnym podwrocławskim uzdrowisku

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane