Perseidy 2020 – coroczne, niezwykłe widowisko na naszym nocnym niebie, którego możemy doświadczyć wspólnie z naszymi bliskimi. Deszcz spadających gwiazd możemy efektywnie obserwować między 17 lipca a 24 sierpnia.

Punkt kulminacyjny, czyli tzw. maksimum roju odbędzie się w nocy z 12 na 13 sierpnia. Według statystyk będziemy w stanie dostrzec ponad 100 spadających gwiazd na godzinę.

Obserwacje najlepiej prowadzić poza miastem i z dala od sztucznych źródeł światła (np. latarni ulicznych). Nie zaleca się używania telefonu, który również odzwyczai nasze oczy od ciemności i tym samym znacząco pogorszy efekt.

Osoby bez możliwości lub chęci wyjazdu mogą bez problemu cieszyć się warunkami w ogrodzie czy też na balkonie pod warunkiem ciemnego otoczenia.
Meteoryty nadlatywać będą z konstelacji Perseusza, czyli z północnego wschodu.

Czym są Perseidy?

Deszcz spadających gwiazd to pozostałości po komecie Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do naszej dziennej gwiazdy. Podczas każdego takiego zbliżenia, jądro komety rozgrzewa się, a następnie zaczyna drgać. Niewielkie wstrząsy wyrzucają drobinki z jej powierzchni, które zaczynają się poruszać samodzielnie na tej samej trajektorii.
Ziemia każdego roku wlatuje w pozostałości komety, a efektem jest ich spalenie się w atmosferze. Prędkości, z jakimi drobiny kolidują z atmosferą ziemską to nawet 60 km/s.

Więcej informacji tutaj: www.facebook.com/swiatpozaziemia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBrakuje krwi! Zbiórka krwi przy Magnolia Park
Następny artykułDolny Śląsk na weekend: 11 niesamowitych miejsc, które musisz odwiedzić
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.