Krwi najbardziej brakuje latem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje wakacyjne, wyjazdowe zbiórki – dwie z nich odbędą się przed Magnolia Park. Najbliższa już w ten czwartek.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do włączenia się do akcji właśnie teraz. – Wakacje zawsze są ciężkim okresem, dodatkowo ze względu na pandemię sytuacja jest w tym roku wyjątkowo trudna, dlatego cały czas apelujemy o pomoc. Potrzebujemy każdej grupy krwi – mamy ogólne niskie stany. Obecnie najbardziej brakuje A Rh+ i B Rh- oraz 0 Rh-. Tę ostatnią ma tylko 6 proc. Polaków, a przetoczyć ją można osobie z każdą grupą krwi – mówi Monika Kopeć, specjalista ds. promocji krwiodawstwa i szkoleń w RCKiK we Wrocławiu.

By oddać krew, wystarczy być osobą pełnoletnią, czuć się zdrowo, być wyspanym
i wypoczętym, ważyć nie mniej niż 50 kg i mieć dowód osobisty. W dzień akcji najlepiej zjeść lekki posiłek i wypić więcej napojów niż zwykle. By oddać krew, wystarczy niecałe 8 minut, natomiast cały proces – w zależności od zainteresowania dawców – może potrwać od 30 do maksymalnie 40 minut. Każdy otrzyma pakiet 8 czekolad – ekwiwalent kaloryczny za oddaną krew, a w ramach wakacyjnej akcji również maskotkę Krasnala Honorka.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne – RCKiK dodatkowo ze względu na pandemię stosuje wzmożone środki ostrożności. Każda osoba przejdzie pomiar temperatury oraz wypełni ankietę epidemiczną.

Krew przed Magnolia Park będzie pobierana w godzinach 12.00–16.00. – To już kolejna okazja, by oddać krew i pomóc potrzebującym, w trakcie zakupów w naszym centrum. Cieszy nas, że tak wiele osób odpowiada na apel o zbiórkę krwi i przyłącza się do tej ważnej akcji, za co serdecznie dziękujemy – mówi Joanna Sawośko-Duda, dyrektor Magnolia Park.

Podczas lipcowej zbiórki przed Magnolia Park zgłosiło się 28 osób, do oddania zakwalifikowano 20 z nich, co umożliwiło pozyskanie 9 litrów krwi. Po akcji 13 sierpnia kolejną wyjazdową zbiórkę w Magnolia Park zaplanowano na środę 26 sierpnia.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKrzysztof Gajewski pobił we Wrocławiu nowy Rekord Guinnessa w pływaniu non stop!
Następny artykułNoc spadających gwiazd we Wrocławiu! [DZIŚ KULMINACYJNY PUNKT]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.