Co zrobić w przypadku złamanego zęba?

0

Jeśli złamał ci się ząb albo masz do czynienia z jego wybiciem, czy innym uszkodzeniem, niezwłocznie udaj się do dentysty – ocena, jakie działania można podjąć w związku z występującym problemem, zawsze ostatecznie należy do specjalisty.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku złamania, a nawet wybicia zęba, nie zawsze konieczna jest implantacja, czy wdrożenie leczenia protetycznego. Niekiedy ząb da się uratować w stosunkowo łatwy sposób. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakiego leczenia możesz się spodziewać przy różnych uszkodzeniach zębów.

Problem z zębem? Niezwłocznie udaj się do dentysty!

Jeśli ukruszysz, złamiesz czy wybijesz stały ząb, koniecznie udaj się do stomatologa. Zwłaszcza w przypadku wybicia zęba, interwencja dentysty musi być niezwłoczna. Wybity ząb często można uratować, jednak trzeba działać szybko – szanse na jego re implementację (czyli po prostu ponowne, trwałe osadzenie w zębodole) po 2 godzinach od zdarzenia są bardzo niskie.

Jeśli wybijesz ząb, opłucz go pod bieżącą wodą i trzymając za koronę, umieść jak najszybciej w zębodole. Tak udaj się do dentysty, który oceni, czy reimplementacja jest możliwa oraz zadba o właściwe dalsze leczenie. Jeśli zęba nie uda się uratować, w odbudowaniu ubytków pomoże ci dobry implantolog lub protetyk we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, czy innym mieście, w którym zgłosisz się na leczenie.

Choć inaczej niż przy wybiciu, w przypadku złamania czy ukruszenia zęba interwencja dentystyczna może być nieco odłożona w czasie i nie musi być tak szybka, to jednak nie należy z nią zwlekać – im szybciej dentysta zajmie się problemem, tym większe szanse na uratowanie zęba.

Drobne ubytki w koronie zęba? Nie zawsze groźne!

Spośród wszystkich urazów zęba, najmniej kłopotliwe są te związane z ukruszeniami drobnych fragmentów tkanek. Jeśli ubytek jest niewielki, a ząb nie boli, zwykle wystarczy kosmetyka – wygładzenie krawędzi zęba czy wyrównanie go w taki sposób, żeby prezentował się dobrze pod względem estetycznym.

Jeśli ubytek jest większy – lekarz może doradzić wypełnienie, licówkę lub koronę. Kiedy ukruszył się ząb sztuczny, zwykle trzeba go wymienić. Podobnie, jeśli uraz dotyczy wypełnienia. Ze względu na potencjalną nieszczelność wypełnienia, wymienia się je w całości.

Pęknięcie zęba – taki uraz nie musi być widoczny!

Nieco bardziej problematyczne może okazać się pęknięcie zęba. Jeśli jest widoczne, najczęściej zgłaszasz się z problemem do stomatologa, który wdraża odpowiednie leczenie. Niekiedy jednak pęknięcia nie widać nie tylko gołym okiem, ale nawet na zdjęciu RTG. Świadczą o nim jedynie dolegliwości bólowe, które nie zawsze kojarzysz z przyczyną pęknięcia, czyli urazem.

Przy pęknięciach, w zależności od stopnia uszkodzenia zęba, może okazać się niezbędne leczenie kanałowe, albo nawet ekstrakcja.

Złamany ząb – jak stomatolog rozwiąże ten problem?

Nie każde złamanie zęba musi kończyć się jego usunięciem. Wiele zależy od stopnia uszkodzenia, a także ogólnej kondycji zęba. Dlatego nawet jeśli spotka cię ta nieprzyjemna sytuacja, nie martw się na zapas, tylko szybko zgłoś się do dentysty.

Stomatolog najpierw dokona oględzin, stosując przy tym dostępne narzędzia, takie jak mikroskop, skaner czy kamera wewnątrzustna. Niekiedy może zdecydować o wykonaniu badania diagnostycznego w postaci zdjęcia RTG czy tomografii komputerowej. Na tej podstawie oceni stan zęba i przedstawi ci możliwości dalszego leczenia. Przy najmniej skomplikowanych złamaniach może wystarczyć po prostu rekonstrukcja z wykorzystaniem kompozytu. W przypadku zębów leczonych kanałowo dodatkowo lekarz może zastosować wkłady z włókna szklanego.

Jeśli problem jest bardziej złożony, wdrożone leczenie może obejmować również leczenie kanałowe oraz odbudowę protetyczną w postaci korony lub licówki. Niestety, niekiedy zęba nie da się uratować – zwłaszcza jeśli był już leczony kanałowo, a złamanie nastąpiło tuż przy dziąśle i jest rozległe. Wówczas pozostaje ekstrakcja zęba oraz leczenie implantologiczne lub protetyczne.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMarek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia 2023
Następny artykułOgromna kosmiczna wystawa-przygoda Kosmopark już niebawem we Wrocławiu! [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.