Marek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia 2023

0

Marek Krajewski – znany i ceniony wrocławski pisarz, autor kryminałów o słynnym komisarzu Eberhardzie Mocku, których akcja dzieje się w przedwojennym Wrocławiu, ma zostać tegorocznym Honorowym Obywatelem Wrocławia. Taki wniosek do Rady Miejskiej Wrocławia złożyli dziś Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia oraz Sergiusz Kmiecik – przewodniczący Rady Miejskiej.

– Wybór Marka Krajewskiego na tegorocznego Civitate Wratislaviensi Donatus jest dla nas bardzo naturalny – mówi Jacek Sutryk. Cztery lata temu najważniejszy wrocławski tytuł otrzymała późniejsza noblistka, Olga Tokarczuk.

– Chcemy nagrodzić kolejną osobę mocno związaną z kulturą, która poprzez literaturę rozsławia Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta. Pan Marek Krajewski niejednokrotnie przez lata udowadniał, że potrafi to wspaniale robić, a w swoich książkach zawarł bogatą i ciekawą, a często nieznaną dotąd czytelnikom, historię Wrocławia– uzasadnia wybór kandydata prezydent Wrocławia.

Marek Krajewski to jeden z najbardziej poczytnych polskich autorów prozy. Wszystkie jego powieści zostały sprzedane w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy oraz przetłumaczone na 20 języków. Dodatkowo, na motywach powieści Krajewskiego, Teatr Capitol wystawia musical pt. Mock. Czarna burleska, który został odegrany już ponad 70 razy.

– Honorowe obywatelstwo Wrocławia, mojego rodzinnego miasta, którego przeszłości (i niemieckiej, i polskiej) poświęciłem wiele powieści, to dla mnie wielki zaszczyt. Z radością przyjąłem wiadomość, jaką przekazał mi kilka dni temu Pan Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, iż zostaje wszczęta formalna procedura przyznania mi tego zaszczytnego tytułu. Civitate Wratislaviensi Donatus to w ukochanym przeze mnie języku starożytnych Rzymian znaczy „obdarowany obywatelstwem Wrocławia“. Za ten dar in spe jestem już teraz ogromnie wdzięczny – komentuje nominację Marek Krajewski.

Przypomnijmy, że wrocławski pisarz jest nie tylko autorem cyklu książek o Eberhardzie Mocku, ale także serii powieści o jego alter ego – czyli komisarzu Edwardzie Popielskim, której akcja osadzona jest w przedwojennym polskim Lwowie. Te książki również cieszą się wielką popularnością wśród czytelników.

Mam nadzieję, że kandydatura Marka Krajewskiego spotka się z jednogłośnym poparciem radnych Wrocławia. Jest ona bezsprzecznie apolityczna. To pisarz o uznanej renomie, który swoją twórczością przyczynia się do promocji Wrocławia i jego historii na całym świecie – dodaje Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Rajcowie będą głosować nad wyborem tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia podczas kwietniowej sesji. Uroczystość przyznania tytułu odbędzie się jak co roku 24 czerwca – w święto Wrocławia.
———————————————————————-
Marek Krajewski (ur. 4 września 1966 we Wrocławiu) – polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.  latach 1985–1991 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 uzyskał magisterium, a w 1999 obronił rozprawę doktorską pt. Prozodia greckich zapożyczeń u Plauta. Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, a od 1992 jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 zawodowo trudni się pisarstwem.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się jak dotychczas trzynaście tomów, a także cyklu o Edwardzie Popielskim – komisarzu pracującym w międzywojennym Lwowie (11 książek).

Wkład Krajewskiego w promocję miasta w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia. 21 października 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Marek Krajewski zdobył także niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) za twórczość literacką (2016), a w 2019 odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł6 pomysłów na ciekawe Walentynki we Wrocławiu
Następny artykułCo zrobić w przypadku złamanego zęba?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.