4 ciekawe pomysły na jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia

0
Kolorowe Jeziorka
fot. Weronika Zamojska

Zastanawiasz się, jak aktywnie spędzić weekend w okolicy Wrocławia? A może marzysz o odkryciu tajemnic średniowiecznych budowli? W takim razie nie zwlekaj! Te pomysły na jednodniowe wycieczki sprawią, że Twój weekend będzie niezapomniany!

Dolny Śląsk to rejon słynący z górzystych krajobrazów, niesamowitych zabytków architektonicznych oraz wielu ciekawych atrakcji. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy samotnych wypraw i pieszych wędrówek, lecz również pasjonaci starych zamków i lokalnych legend. Dlatego też przygotowaliśmy kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia, które z pewnością skradną serce każdego.

Śladami natury

Zagórze Śląskie

Około 1,5 godziny jazdy samochodem z Wrocławia, kilka kilometrów za Świdnicą, położne jest Zagórze Śląskie. To malownicze miejsce idealnie nadaje się jednodniowy wypad na spacer lub odpoczynek nad wodą. Wyruszając spod Hotelu i Restauracji Maria Antonina, gdzie możemy zaparkować swoje auto, możemy udać się leśną ścieżką w kierunku zapory wodnej. Stanowi ona interesujący zabytek techniki – jej wysokość mierzy bowiem 44 metry, natomiast długość sięga 230 metrów. Stojąc na środku zapory, możemy podziwiać niesamowity widok na Jezioro Bystrzyckie oraz okoliczne lasy.

Zagórze Śląskie -jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. Weronika Zamojska

Drogę powrotną możemy odbyć drugą stroną brzegu, przekraczając jezioro najdłuższą wstęgową kładką w Polsce, którą bezpiecznie przeprawimy się do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Zagórze Śląskie
fot. inzynieria.com

W sezonie letnim możemy również zyskać złotą opaleniznę wylegując się na plaży znajdującej się tuż przy Restauracji Maria Antonina oraz skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Warto także odwiedzić nowopowstałe Akwarium, do którego wstęp jest bezpłatny. Atrakcje przewidziano także dla dzieci – Małpi Gaj z pewnością dostarczy im zabawy na cały dzień.

W Zagórzu możemy także udać się na zwiedzanie średniowiecznego Zamku Grodno. Ciekawą atrakcją jest również Centrum Bioedukacji Multimedialnej, w którym znajduje się nowoczesna sala multimedialna oraz kinowa. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika wliczonego w cenę biletu. Możliwe jest również wypożyczenie audio przewodnika. Czas zwiedzania liczy około 1,5h.

Zamek Grodno - jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:4776viki_Zag%C3%B3rze_%C5%9Al%C4%85skie_-_zamek_Grodno._Foto_Barbara_Maliszewska.jpg

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Czy jezioro może mienić się na żółto i na purpurowo? Okazuje się, że tak! Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to punkt na mapie, które zobaczyć musi każdy. To idealny pomysł na jednodniową wycieczkę w okolicy Wrocławia. Nie bez powodu okrzyknięto je jednym z 7 nowych cudów Polski. Jeziorka położone są w Rudawskim Parku Krajobrazowym, ok. 1,5 godziny drogi od Wrocławia. Tuż na zboczu Wielkiej Kopy turyści mogą udać się na wyprawę w poszukiwaniu czterech barwnych jezior: żółtego, purpurowego, błękitnego oraz czarnego.

Kolorowe Jeziorka
fot. Weronika Zamojska

W poszukiwaniach turyści liczyć mogą na pomoc i towarzystwo przewodnika sudeckiego, który przybliży im historię Kolorowych Jeziorek. Do dyspozycji turystów pozostaje również pole namiotowe i campingowe. Nieco aktywniejsi, mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu do nordic walking oraz wypożyczalni rowerów. Nie brakuje również punktu gastronomicznego, który mieści się przy Purpurowym Jeziorku.

Kolorowe Jeziorka- jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. Weronika Zamojska

W obrębie parkingu, na którym można bezpiecznie pozostawić samochód, znajduje się również specjalna strefa wypoczynku. Mieści się w niej boisko do siatkówki i badmintona, stanowiska do grillowania wraz z stolikami i ławkami, oraz toalety. Dzieci mogą radośnie spędzić czas na przygotowanym specjalnie z myślą o nich placu zabaw. W weekendy organizowane są także przejażdżki na kucykach dla najmłodszych, a cyklicznie zapraszany jest animator czasu wolnego potrafiący rozruszać i rozbawić każde dziecko.

Kolorowe Jeziorka - jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. Weronika Zamojska

Więcej informacji

Szczawno-Zdrój

Osobom wybierającym się na romantyczny spacer w okolicach Wrocławia zdecydowanie polecamy przepiękny Park Szwedzki i Park im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. W jego okolicy znajdują się liczne kawiarnie, w których możemy przystanąć na filiżankę kawy, bądź pokusić się na odrobinę słodkości. Spacerując deptakiem, naszą uwagę z pewnością przykuje również niesamowity gmach Teatru Zdrojowego. W jego ofercie znajdziemy ciekawy i szeroki repertuar spektakli w przystępnych cenach.

Szczawno Zdrój - jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. http://noclegi.net.pl/blog/uroki-szczawna-zdroju-i-okolic-zachwycajace-przez-okragly-rok

Wędrując alejkami parku, natrafimy także na Wieżę Anny, z której możemy podziwiać panoramę całego miasta. Warto wstąpić również do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie za drobną opłatą spróbujemy różnego rodzaju wód zdrowotnych. W okolicy znajduje się również Słoneczna Polana, na której dzieci mogą dać upust swojej energii, a starsi skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu, lub odpocząć na leżaku.

Szczawno Zdrój - jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. http://tomaszbialkowski.blogspot.com/2014/08/szczawno-zdroj-uzdrowisko.html

Po aktywnie spędzonym dniu, możemy napełnić swoje brzuchy w okolicznych restauracjach. Gorący posiłek czeka na nas m.in. Legendzie, Białej Sali, Bohemie czy też w Restauracji Pod Lwami.

Wieża Anny, Szczawno Zdrój
fot. https://www.szczawnozdroj.pl/atrakcje/wieza-anny/

Szlakiem dawnych książąt

Zamek Książ, Palmiarnia i Jeziorko Daisy

Miłośnikom średniowiecznych zamków i tajemnic Dolnego Śląska serdecznie polecamy jednodniową wycieczkę do Zamku Książ. Ta owiana licznymi tajemnicami III Rzeszy budowla każdego roku przyciąga grono turystów. Czeka na nich zwiedzanie bogato zdobionych komnat i sal zamkowych, podziemia zamku oraz tarasów i ogrodów Książa. Zamek można zwiedzać zarówno w pojedynkę z zestawem audioguide, jak i również w towarzystwie przewodnika.

Zamek Książ - jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. www.pot.gov.pl

W Książu organizowane są także wystawy tematyczne oraz ciekawe wydarzenia. W sezonie letnim odbywa się tam słynny Festiwal Kwiatów i Sztuki, podczas którego podziwiać można przepiękne aranżacje kwiatowe. Od listopada książańskie ogrody rozbłyskają tysiącami świateł, wprowadzających w niezwykły, magiczny klimat i szykując się na swój spektakl w ramach “Ogrodów Świateł”.

Ogrody Świateł, Książ
fot. www.ksiaz.walbrzych.pl

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają zamkowe komnaty pod osłoną nocy, to zapraszamy na nocne zwiedzanie. Odbywa się ono w określonych terminach, dlatego przed wybraniem się na nocną eskapadę zamkowymi korytarzami warto sprawdzić dostępne terminy. Po wizycie w zamku, zapraszamy również na odwiedzenie pobliskiej Palmiarni, w której obejrzeć można ponad 250 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych i kontynentów.

Palmiarnia, Książ -jednodniowe wycieczki w okolicy Wrocławia
fot. www.doba.pl

Osoby lubiące dłuższe wędrówki zachęcamy do udania się na poszukiwania Jeziorka Daisy, znajdującego się niecałe 5 km za Palmiarnią. Z jeziorkiem związana jest lokalna legenda, zgodnie z którą szmaragdowy kolor zawdzięcza ono drogocennemu naszyjnikowi Księżnej Daisy, która upuściła go do wody.

Jeziorko Daisy
fot. Weronika Zamojska

Więcej informacji

Sprawdź również: Dolny Śląsk na weekend: 11 niesamowitych miejsc, które musisz odwiedzić

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane