Zastanawiasz się, jak aktywnie spędzić weekend w okolicy Wrocławia? A może marzysz o odkryciu tajemnic średniowiecznych budowli? W takim razie nie zwlekaj! Te pomysły na jednodniowe wycieczki sprawią, że Twój weekend będzie niezapomniany!
Dolny Śląsk to rejon słynący z górzystych krajobrazów, niesamowitych zabytków architektonicznych oraz wielu ciekawych atrakcji. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy samotnych wypraw i pieszych wędrówek, lecz również pasjonaci starych zamków i lokalnych legend. Dlatego też przygotowaliśmy kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia, które z pewnością skradną serce każdego.
Śladami natury
Zagórze Śląskie
Około 1,5 godziny jazdy samochodem z Wrocławia, kilka kilometrów za Świdnicą, położne jest Zagórze Śląskie. To malownicze miejsce idealnie nadaje się jednodniowy wypad na spacer lub odpoczynek nad wodą. Wyruszając spod Hotelu i Restauracji Maria Antonina, gdzie możemy zaparkować swoje auto, możemy udać się leśną ścieżką w kierunku zapory wodnej. Stanowi ona interesujący zabytek techniki – jej wysokość mierzy bowiem 44 metry, natomiast długość sięga 230 metrów. Stojąc na środku zapory, możemy podziwiać niesamowity widok na Jezioro Bystrzyckie oraz okoliczne lasy.

Drogę powrotną możemy odbyć drugą stroną brzegu, przekraczając jezioro najdłuższą wstęgową kładką w Polsce, którą bezpiecznie przeprawimy się do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

W sezonie letnim możemy również zyskać złotą opaleniznę wylegując się na plaży znajdującej się tuż przy Restauracji Maria Antonina oraz skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Warto także odwiedzić nowopowstałe Akwarium, do którego wstęp jest bezpłatny. Atrakcje przewidziano także dla dzieci – Małpi Gaj z pewnością dostarczy im zabawy na cały dzień.
W Zagórzu możemy także udać się na zwiedzanie średniowiecznego Zamku Grodno. Ciekawą atrakcją jest również Centrum Bioedukacji Multimedialnej, w którym znajduje się nowoczesna sala multimedialna oraz kinowa. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika wliczonego w cenę biletu. Możliwe jest również wypożyczenie audio przewodnika. Czas zwiedzania liczy około 1,5h.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Czy jezioro może mienić się na żółto i na purpurowo? Okazuje się, że tak! Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to punkt na mapie, które zobaczyć musi każdy. To idealny pomysł na jednodniową wycieczkę w okolicy Wrocławia. Nie bez powodu okrzyknięto je jednym z 7 nowych cudów Polski. Jeziorka położone są w Rudawskim Parku Krajobrazowym, ok. 1,5 godziny drogi od Wrocławia. Tuż na zboczu Wielkiej Kopy turyści mogą udać się na wyprawę w poszukiwaniu czterech barwnych jezior: żółtego, purpurowego, błękitnego oraz czarnego.

W poszukiwaniach turyści liczyć mogą na pomoc i towarzystwo przewodnika sudeckiego, który przybliży im historię Kolorowych Jeziorek. Do dyspozycji turystów pozostaje również pole namiotowe i campingowe. Nieco aktywniejsi, mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu do nordic walking oraz wypożyczalni rowerów. Nie brakuje również punktu gastronomicznego, który mieści się przy Purpurowym Jeziorku.

W obrębie parkingu, na którym można bezpiecznie pozostawić samochód, znajduje się również specjalna strefa wypoczynku. Mieści się w niej boisko do siatkówki i badmintona, stanowiska do grillowania wraz z stolikami i ławkami, oraz toalety. Dzieci mogą radośnie spędzić czas na przygotowanym specjalnie z myślą o nich placu zabaw. W weekendy organizowane są także przejażdżki na kucykach dla najmłodszych, a cyklicznie zapraszany jest animator czasu wolnego potrafiący rozruszać i rozbawić każde dziecko.

Szczawno-Zdrój
Osobom wybierającym się na romantyczny spacer w okolicach Wrocławia zdecydowanie polecamy przepiękny Park Szwedzki i Park im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. W jego okolicy znajdują się liczne kawiarnie, w których możemy przystanąć na filiżankę kawy, bądź pokusić się na odrobinę słodkości. Spacerując deptakiem, naszą uwagę z pewnością przykuje również niesamowity gmach Teatru Zdrojowego. W jego ofercie znajdziemy ciekawy i szeroki repertuar spektakli w przystępnych cenach.

Wędrując alejkami parku, natrafimy także na Wieżę Anny, z której możemy podziwiać panoramę całego miasta. Warto wstąpić również do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie za drobną opłatą spróbujemy różnego rodzaju wód zdrowotnych. W okolicy znajduje się również Słoneczna Polana, na której dzieci mogą dać upust swojej energii, a starsi skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu, lub odpocząć na leżaku.

Po aktywnie spędzonym dniu, możemy napełnić swoje brzuchy w okolicznych restauracjach. Gorący posiłek czeka na nas m.in. Legendzie, Białej Sali, Bohemie czy też w Restauracji Pod Lwami.

Szlakiem dawnych książąt
Zamek Książ, Palmiarnia i Jeziorko Daisy
Miłośnikom średniowiecznych zamków i tajemnic Dolnego Śląska serdecznie polecamy jednodniową wycieczkę do Zamku Książ. Ta owiana licznymi tajemnicami III Rzeszy budowla każdego roku przyciąga grono turystów. Czeka na nich zwiedzanie bogato zdobionych komnat i sal zamkowych, podziemia zamku oraz tarasów i ogrodów Książa. Zamek można zwiedzać zarówno w pojedynkę z zestawem audioguide, jak i również w towarzystwie przewodnika.

W Książu organizowane są także wystawy tematyczne oraz ciekawe wydarzenia. W sezonie letnim odbywa się tam słynny Festiwal Kwiatów i Sztuki, podczas którego podziwiać można przepiękne aranżacje kwiatowe. Od listopada książańskie ogrody rozbłyskają tysiącami świateł, wprowadzających w niezwykły, magiczny klimat i szykując się na swój spektakl w ramach “Ogrodów Świateł”.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają zamkowe komnaty pod osłoną nocy, to zapraszamy na nocne zwiedzanie. Odbywa się ono w określonych terminach, dlatego przed wybraniem się na nocną eskapadę zamkowymi korytarzami warto sprawdzić dostępne terminy. Po wizycie w zamku, zapraszamy również na odwiedzenie pobliskiej Palmiarni, w której obejrzeć można ponad 250 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych i kontynentów.

Osoby lubiące dłuższe wędrówki zachęcamy do udania się na poszukiwania Jeziorka Daisy, znajdującego się niecałe 5 km za Palmiarnią. Z jeziorkiem związana jest lokalna legenda, zgodnie z którą szmaragdowy kolor zawdzięcza ono drogocennemu naszyjnikowi Księżnej Daisy, która upuściła go do wody.

Sprawdź również: Dolny Śląsk na weekend: 11 niesamowitych miejsc, które musisz odwiedzić