fot. mat. prasowe

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaprasza wszystkich miłośników dobrego kina rodem ze Starego Kontynentu na Dni Filmowe LUX 2018. Podczas tegorocznych seansów widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwa z trzech obrazów nominowanych do Nagrody Filmowej LUX 2018 – „Styx” i „The other side of everything” – oraz „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, czyli jedyny polski film, który zakwalifikował się do finałowej dziesiątki. Po każdym ze wspomnianych obrazów będzie miała miejsce debata moderowana przez dziennikarza filmowego Jana Pelczara. Czekamy na Was od 29 do 31 października w Kinie Nowe Horyzonty.

fot. mat. prasowe

Nagroda Filmowa LUX

Przyznawana co roku Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku przez Parlament Europejski jako wyraz wsparcia dla kulturowej i językowej różnorodności Europy. Promuje obrazy, które są próbą znalezienia odpowiedzi na nurtujące współczesnych Europejczyków pytania dotyczące tożsamości i wartości, a jednocześnie uzmysławiają poszczególnym ludziom i społeczeństwom nie tylko własną rzeczywistość, ale też rzeczywistość innych ludzi i społeczeństw.

Stworzeniu tego wyróżnienia przyświecały dwa cele: ułatwienie dystrybucji ambitnych filmów powstających na Starym Kontynencie oraz podsycenie publicznej debaty na temat Europy – panujących w niej wartości i ważnych kwestii społecznych. Nagroda Filmowa LUX promuje historie, które są czymś więcej niż tylko źródłem rozrywki.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób mają zostać osiągnięte te cele? W ułatwieniu obiegu filmów pomaga stworzenie dla finałowej trójki napisów w 24 językach urzędowych Unii Europejskiej, co znacząco pomaga w wykonaniu krajowych kopii oraz pakietów kina cyfrowego (DCP) dla każdego z 28 państw członkowskich. Co więcej, film, który w listopadzie zostanie ogłoszony laureatem Nagrody LUX, będzie zaadaptowany do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących.

Dni Filmowe LUX

W związku z przyznaniem Nagrody w każdym z krajów UE organizowane są również Dni Filmowe LUX, które pobudzają zainteresowanie kinem Starego Kontynentu oraz przyciągają szerokie rzesze widzów. To właśnie podczas Dni Filmowych nadarza się idealna okazja do podjęcia dyskusji na temat problemów poruszanych w finałowych produkcjach – zarówno w debatach toczonych na żywo, tuż po zakończeniu seansów, jak i tych, które przenoszą się do mediów społecznościowych. Widzowie mogą dzielić się spostrzeżeniami oraz głosować na swój ulubiony film na stronie internetowej Nagrody Filmowej LUX (www.luxprize.eu) lub na jej profilu na Facebooku. Obraz, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma Nagrodę Publiczności w ramach Nagrody Filmowej LUX na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 2019 roku. Ceremonia ta będzie zwieńczeniem edycji z 2018 roku, a zarazem inauguracją kolejnej – wtedy bowiem ogłoszona zostanie finałowa dziesiątka filmów nominowanych do Nagrody za rok 2019.

fot. mat. prasowe

Zaproszenia na pokazy w ramach Dni Filmowych LUX można odebrać od 22 października w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu przy ul. Widok 10 oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty.

 

Kalendarz projekcji w Kinie Nowe Horyzonty

Kazimierza Wielkiego 19a/21, godz. 19.00, sala nr 5

  • 29.10.2018 „Styx”, reż. Wolfgang Fischer (Niemcy, Austria)
  • 30.10.2018 “The other side of everything”, reż. Mila Turajlic (Serbia, Francja, Katar)
  • 31.10.2018 „Twarz”, reż. Małgorzata Szumowska (Polska)

Więcej informacji o festiwalu i prezentowanych filmach dostępnych jest na stronie www.europarl.europa.eu/poland/pl/biuro_we_wroclawiu oraz www.luxprize.eu.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOktobeerfest w restauracji & browarze Złoty Pies – impreza dla miłośników piwa i dobrej zabawy
Następny artykułZ Wrocławia w Góry Sowie pojedziemy pociągiem
Odkryj Wrocław na nowo