Zimowe Weekendy w Ogrodzie Botanicznym

0

Ideą „Zimowych weekendów” jest zaprezentowanie szerszej publiczności kolekcji szklarniowych. Odgrywają w ogrodach botanicznych dużą rolę, obejmują bowiem często rośliny tropikalne zagrożone wyginięciem, takie jak sagowce czy przedstawiciele licznej grupy sukulentów.

Chodzi też o umożliwienie obserwacji roślin, których naturalnym okresem kwitnienia jest kalendarzowa zima, np. oczarów. Dzięki namiotowi edukacyjnemu, ustawionemu w pobliżu karmników, możliwe jest również zaznajomienie się z gatunkami ptaków, które mieszkają w Ogrodzie.

Ogród będzie czynny dla zwiedzających od 18-19 stycznia w każdy weekend aż do 21-22 marca w godz. 9.00-16.00.

W każdą sobotę i niedzielę odbywają się spacery z przewodnikiem o godzinie 10.00, 11.30, 13.00 oraz 14.30. W czasie oprowadzania przez specjalistę niejednokrotnie zostają rozwikłane rozmaite zagadki dotyczące świata roślin. I tak można się dowiedzieć, że jedną z bogatszych kolekcji tropikalnych w Ogrodzie jest grupa epifitów – roślin, które nie używają korzeni do pobierania wody i składników pokarmowych.

Zainteresowani mogą zobaczyć, jak wyglądają użytkowe rośliny strefy tropikalnej, których owoce wszyscy dobrze znają z codziennego życia: banan, wanilia, pieprz, kakaowiec, maniok, kawa czy melonowiec.

Warto zapoznać się z kolekcją bluszczy, wykazujących niebywałą zdolność do modyfikacji. Dzikich gatunków jest zaledwie 17, a w naszych szklarniach eksponujemy oprócz nich ponad 600 odmian uprawnych, pochodzących przede wszystkim od bluszczu pospolitego.

 

Można też posłuchać opowieści o anatomiczno-fizjologicznych przystosowaniach, które umożliwiają sukulentom życie na skrajnie ubogich w wodę stanowiskach. Czy dla odmiany przyjrzeć się z jednej z największych w Europie kolekcji roślin słodkowodnych, które wyeksponowane są w 29 dużych akwariach.

Gościom udostępniana jest także Panorama Natury – wystawa łącząca elementy geologii, paleobotaniki i paleozoologii, dająca wyobrażenie o ewolucji roślin i zwierząt od końca prekambru do czwartorzędu. Na tle panoramicznego obrazu, przedstawiającego piękno i tragedię życia minionego, zgromadzone są eksponaty: skały, odlewy, odciski, skamieniałe części przedstawicieli fauny i flory, wiele o unikatowej wartości.

Na zimowe weekendy przygotowany zostanie kącik relaksacyjny z wystawą roślin pokojowych. Odwiedzający mogą poznać gatunki takich dobroczynnych roślin, by móc w swoim otoczeniu urządzić „ekologiczno-zdrowotny” zakątek.

Szklarnie, akwaria, Panoramę Natury oraz teren otwarty można też zwiedzać samodzielnie. Spacery z przewodnikiem odbywają się według harmonogramu.

Wejście do Ogrodu Botanicznego od ulicy Świętokrzyskiej (przy punkcie sprzedaży roślin).

Ceny biletów: 15 zł normalny, 10 ulgowy.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu rusza Panel Obywatelski – nowa forma demokratycznego podejmowania decyzji
Następny artykułStart programu Złap Deszcz 2020 i Katalog Dobrych Praktyk [POBIERZ ZA DARMO]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.