Wrocławskie Fontanny. Niezwykłe historie, ciekawostki i ważne informacje

0

Wrocławskie fontanny, obok mostów, stały się jedną z wizytówek Wrocławia. W sezonie wiosenno-letnim cieszą oko zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Wrocław.

Od początku kwietnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu sukcesywnie uruchamia wrocławskie fontanny. Od 1 kwietnia możemy ponownie podziwiać.

  • Fontannę „Walka i Zwycięstwo” na Jana Pawła II,
  • Fontannę na placu Solnym – „Smoki”,
  • Fontannę na placu Gołębim,
  • Fontannę na pl. Orląt Lwowskich,
  • Fontannę na placu przy kościele Św. Marii Magdaleny,
  • Fontannę przy pasażu Wybrzeże Wyspiańskiego,
  • Fontannę na ul. Oławskiej,
  • Ujęcie wody „Zdrój” na ul.Świdnickiej

Z reguły sezon, kiedy fontanny możemy oglądać w pełnej okazałości, rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 31 października (uzależnione jest to też od pogody).

Przygotowania do sezonu

W marcu miejskie wodotryski przechodziły jeszcze pozimowe przeglądy eksploatacyjne. Sprawdzano działanie urządzeń elektrycznych: silników pomp, zaworów, układów sterowania oraz instalacji hydraulicznej obiegu zamkniętego wody. Usuwane były też naloty, zabrudzenia, glony i grzyby oraz napisy grafitti.

Na tryskającą wodę będziemy musieli poczekać jeszcze na pl. Uniwersyteckim oraz na Rynku Psiego Pola. W fontannie „Szermierz” podczas próbnego napełnienia wodą stwierdzono wycieki spowodowane rozszczelnieniem misy dolnej, dlatego też zlecono ekspertyzę techniczną specjalistom z Politechniki Wrocławskiej. Ekspertyza będzie gotowa wiosną, na jej podstawie będziemy mogli określić dokładny zakres niezbędnych prac do wykonania. Następnie zakres proponowanych prac będzie musiał uzyskać pozytywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków, który określi szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu oraz warunków ich wykonania. Natomiast na Psim Polu trwają jeszcze prace remontowe po zalaniu komory sterowniczej fontanny.

Woda w miejskich fontannach

Wszystkie miejskie fontanny mają zamknięty obieg wody. Co oznacza, że nie nadaje się ona do kąpieli ani spożycia. Woda w nich wzbogacana jest w aktywnym tlenem, środkami glono i grzybobójczymi, w lecie dodatkowo stosowane są środki stabilizujące ph na poziomie 7 – 7,6.

Wrocławskie fontanny

Fontanna „Zdrój” na pl. Gołębim – Rynek

Powstała na podstawie konkursowej koncepcji autorstwa prof. Alojzego Gryta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej budowa zakończyła się w 2001 r. Tryskami wody steruje pompa za pomocą 340 dysz.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez izaparatka (@izaparatka)

Fontanna „Smoki” na pl. Solnym

To najmniejsza miejska fontanna. Powstała w 1997 r., jako element zagospodarowania odrestaurowanego pl. Solnego. Kamienna okrągła misa podtrzymuje cztery wykute głowy smoków, z których paszcz tryska woda. Autorami fontanny są Tomasz Myczkowski i Ryszard Mazur.

Fontanna
Fontanna „Smoki” na pl. Solnym we Wrocławiu, fot. Maciej Kulczyński


Alegoria Walki i Zwycięstwa

Miejska fontanna oraz rzeźba „Walka i Zwycięstwo” położone są przy pl. Jana Pawła II w ciągu Promenady Staromiejskiej biegnącej wzdłuż fosy. Alegoria „Walki i Zwycięstwa” wraz z fontanną powstała w 1905 r. na zamówienie komitetu budowy nieistniejącego już pomnika Otto von Bismarcka. Zniszczone w czasie wojny figury zostały odrestaurowane w 1955 r., piętnaście lat później zostały przesunięte na południową część placu. Warto zobaczyć ją także po zmroku, gdy jest podświetlana. Od 1980 r. obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków.

Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa we Wrocławiu
Fontanna „Alegoria Walki i Zwycięstwa” we Wrocławiu, fot. Maciej Kulczyński


Fontanna na pl. Orląt Lwowskich

Poniemiecka pozostałość po fontannie została wykorzystana do odbudowy obiektu w roku 2004. Fontannę zaprojektowało AP SAP Projekt Zachód z Wrocławia, pani Ewa Postróżna i pan Marcin Szymański. Kamienna misa, wewnątrz niej umieszczonych jest 5 dysz szampanówek, które wyrzucają pionowe słupy wody, mniejsze – w liczbie 40 sztuk – tworzą tzw. „falbankę”.

Fontanna na pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu
Fontanna na pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu, fot. Maciej Kulczyński

 

Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia

Fontanna Multimedialna jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 4 czerwca 2009 roku z okazji dwudziestej rocznicy wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Fontanna na placu przy kościele Św. Marii Magdaleny

Nazywana jest fontanną ,,piłkarską”. Składa się z czterech zielonkawych kul o kształcie piłek. Została ustawiona w tym miejscu w 2007 roku.

Fontanna przy pasażu Wybrzeże Wyspiańskiego

Fontanna na ul. Oławskiej

Fontanna na ryneczku na Psim Polu

Fontanna Szermierz na pl. Uniwersyteckim

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Daring Lines (@daring_lines)

Co roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu wybiera firmę, która odpowiada za bieżące utrzymanie, konserwacje oraz naprawy naszych fontann.

mat. ZDiUM Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCzy warto zdawać maturę z WOS-u i jak się do niej przygotować?
Następny artykułUwaga kierowcy! Zmiany w organizacji ruchu na Ołbinie i pl. Dominikańskim
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.