Wrocław na weekend: 10 najważniejszych wydarzeń [7 – 9 września 2018]

0
fot. Artur Sobolewski

Wakacje we Wrocławiu już się skończyły, ale szkoda spędzić te ostatnie ciepłe dnia w czterech ścianach. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń, w których warto wziąć udział. Sprawdźcie! 

Dzień Trójkąta – poznaj Przedmieście Oławskie

W tę sobotę, 8 września, Strefa Kultury Wrocław zaprasza na Dzień Trójkąta! Jest to święto Przedmieścia Oławskiego, podczas którego zaplanowano mnóstwo atrakcji!

W programie między innymi: spacery, warsztaty, koncerty, wystawy, spektakle teatralny oraz plenerowy pokaz filmowy. Udział w wydarzeniach mogą wziąć zarówno mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego oraz inni wrocławianie.

Tematem przewodnim tegorocznego święta jest architektura.

Wydarzenie rozpocznie się jeszcze przed południe. O godzinie 11.00 zapraszamy do ogrodu Klasztoru Bonifratrów, gdzie dla zwiedzających zostanie udostępniona krypta. Oprócz tego uczestnicy wydarzenia mogą spodziewać się dobrego koncertu w Muzeum Etnograficznym.

W strefie relaksu, która znajdzie się na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Komuny Paryskiej, każdy będzie mógł odpocząć, porozmawiać z przedstawicielami lokalnych inicjatyw, a także wysłuchać opowieści mieszkańców Przedmieścia Oławskiego.

Natomiast w Świetliku aktorzy przeczytają fragment pewnej powieści, a następnie rozpocznie się pokaz filmowy. I pamiętajmy o tym, że w okolicznych lokalach, restauracjach i kawiarniach będzie można dobrze zjeść, a przy okazji pozbierać pieczątki – tym samym biorąc udział w konkursie.

Zakończenie o godzinie 23.00

Wstęp wolny

PROGRAM WYDARZENIA

fot. mat. prasowe

Wrocławskie warsztaty piernikarskie dla szkół i przedszkoli

Piekarnia Wrocławska serdecznie zaprasza uczniów szkół i przedszkolaków na warsztaty wypiekania i malowania lukrem na piernikach. Podczas zajęć dzieci poznają historię piernika, same uformują ciastko, a po wyciągnięciu z pieca udekorują je lukrem królewskim.

Ostatecznie dzieci wyjdą z warsztatów z trzema, własnoręcznie wypieczonymi, piernikami. Będą mogły zrobić też zakupy w piernikowym sklepiku.

Warsztaty odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 09.00 do 14.00 a szczegółowy termin godzinowy ustalamy w trakcie rezerwacji.

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna terminu.

Koszt warsztatów to 18 zł od osoby. Opiekunowie wchodzą za darmo i otrzymują  poczęstunek z pierników i kawy lub herbaty.

Informacja i rezerwacja miejsc oraz terminów pod telefonem +48 606 566 266 lub mailem biuro@piernikarniawroclawska.pl.

Kiedy? 7 września 2018 

Piernikarnia Wrocławska, Kurzy Targ 5
Więcej informacji

fot. mat.prasowe

Czu Czu (Po Angielsku) od 3 roku do 6 lat

Lekcja „Czu Czu” będą odbywać się w języku angielskim. Jej głównym zadaniem jest sprawienie, iż mali uczestnicy będą śpiewali i tańczyli w miłej atmosferze.

Dzieci zdobędą lub rozwiną takie umiejętności jak: rozwój umiejętności motorycznych, zrozumienie przyczyny i skutku, umiejętności słuchania. Co najważniejsze – będą mogły rozwinąć swój język.

Wstęp biletowany – cena od 25 do 35 zł

Yongsters – klub rodzinny, ul. Legnicka 57
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Noc Opowiadań Iberyjskich

Podczas Nocy Opowiadań Iberyjskich wspólnie będziemy rozwiązywać z uczestnikami zagadkę unikalnego klimatu opowiadań hiszpańskich. Spotykamy się oczywiście tuż przy wrocławskim Rynku. Udział mogą wziąć wszyscy!

Posłuchamy wybranych przez Marcina Kurka opowieści w oryginale i oczywiście w świetnych tłumaczeniach. A następnie każdy uczestnik będzie mógł podzielić się swoimi przemyśleniami. Nocy Opowiadań Iberyjskich dopełni świetna muzyka.

Kiedy? 7 września w godzinach 19.00 – 22.00 

Wstęp wolny 

Księgarnia Hiszpańska, ul. Karola Szajnochy 5
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Festiwal Azjatycki w Czasoprzestrzeni

Dymiące tajskie stragany, świeże japońskie sushi czy indyjska aromatyczna pakora? A może gruzińskie chaczapuri czy libański tabbouleh?

W ten weekend po Wrocławiu rozniesie się zapach trawy cytrynowej, imbiru oraz ostrego chilli. Wrocławianie posmakują marynowanej rzepy, czarnego sezamu, domowego curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą. Będą również mieli okazję do spróbowania zupy pho oraz wietnamskich kanapek bahn mi.

Pojawi się także kuchnia koreańska i malezyjska.

Dla miłośniczek pielęgnacji nie zabraknie również naturalnych azjatyckich kosmetyków.

Harmonogram:

  • 08.09.2018 12.00 – 20.00
  • 09.09.2018 12.00 – 18.00

Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Więcej informacji

fot. mat. prasowe

WrocWalk Marathon 2018 – spacer na medal

Ruszają zapisy na WrocWalk Marathon 2018! To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, podczas którego ulicami Wrocławia wyruszy miejski spacer połączony ze zwiedzaniem wybranych obiektów, nagradzany pamiątkowym medalem.

Wszyscy zainteresowani dziejami Wrocławia, samym miastem lub po prostu lubiący spacerować, będą mieli okazję lepiej poznać losy najciekawszych miejsc Stolicy Dolnego Śląska. Każdy z uczestników otrzyma mapę z zaznaczonymi obiektami, które powinni odwiedzić (łącznie siedem). Dzięki współpracy z partnerami, w każdym z zaznaczonych punktów znajdzie się osoba, przybliżająca dzieje danego miejsca.

Dodatkowo, w poszczególnych lokalizacjach będzie można otrzymać pieczątkę. Na uczestników, którzy zbiorą wszystkie,  na Stadionie Olimpijskim czekać będzie medal oraz atrakcyjna pamiątka. Czas pokonania całej trasy nie będzie istotny – w wydarzeniu będzie liczył się jedynie udział, spacer po Wrocławiu oraz poznawanie historii miasta.

Spacerowicze będą mieli pełną dowolność w wyborze trasy, tempa, kolejności odwiedzanych obiektów, a nawet godziny rozpoczęcia zwiedzania (od 9.00 rano) – warunkiem odebrania medalu jest jedynie okazanie na Stadionie Olimpijskim między 13.00 a 18.00 mapy, podbitej pieczątkami z wszystkich zaznaczonych miejsc. W imprezie mogą wziąć udział całe rodziny – nie ma ograniczenia wiekowego, osoby niepełnoletnie muszą jedynie spacerować z opiekunami; dopuszczalne są także zgłoszenia drużynowe. Pakiety startowe będzie można odebrać już dzień wcześniej, co oznacza, że trasę można zacząć w sobotę od dowolnego miejsca.

Obiekty, które zwiedzisz

Obiektami do zwiedzania będą: Hala Stulecia, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Pałac Królewski (Muzeum Miejskie Wrocławia), Stary Ratusz (Muzeum Miejskie Wrocławia), Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Stadion Olimpijski (Izba Pamięci Wrocławskiego Sportu).

Zapisy

Pierwsza pula biletów, dla 1000 zawodników, została wyczerpana jeszcze przed upływem wyznaczonego terminu. Z tego powodu udostępniona została dodatkowa pula 500 miejsc, która jest otwarta do wyczerpania zapasów.  Warunkiem wzięcia udziału w imprezie jest uiszczenie opłaty startowej w wysokości 20 zł.

Więcej informacji i zapisy

fot. mat. prasowe

Podwórko Artystów

W niedzielę Światowid zaprasza na serię warsztatów i zajęć otwartych, które odbędą się pod gołym niebem, aby wykorzystać końcówkę lata.

Impreza jest okazją do spotkań z instruktorami i poznania oferty ośrodka szykowanej na nowy sezon. Dużą gratkę przygotowało Miasto dla uczestników programu URBANCARD Premium, bo do końca września  2018 będzie można wykupić wstęp na światowidowe zajęcia stałe z 40% rabatem! (promocja wrześniowa)

Dzień zaczniemy od jogi na trawie, podczas której Magdalena Grocholska podzieli się kilkoma praktycznymi wskazówkami dobrego odpoczynku. Dzieci będą mogły w tym czasie wziąć udział w pokazowej lekcji baletu z Andrzejem Malinowskim.

Po południu rozpoczną się warsztaty teatralny z Elwirą Szwedo-Mazurkiewicz. Dzieci powyżej 6 roku życia będą mogły wziąć udział w zabawach, przygotowując krótkie scenki aktorskie. Następnie Mateusz Biliński podzieli się swoją wiedzą z zakresu gry na gitarze, ćwiczeń rytmicznych.

Seniorzy będą mieli okazję stoczyć turniej szachowy.

Od 14.00 rozpoczną się warsztaty sitodruku dla młodzieży  – a także rysowanie toreb prowadzone przez instruktorki z pracowni Art-Edu dla dzieci młodszych. Jednocześnie trwać będzie malowanie muralu o tematyce nawiązującej do Wielkiej Wyspy pod czujnym okiem Hanny Zawadzkiej-Woźniak. Projekt muralu wyłoniony zostanie spośród prac nadesłanych przez mieszkańców okolicznych osiedli.

Wieczorem Monika Wieczorek zaprosi na swoje warsztaty biżuterii ze szkła fusingowego, a Elżbieta Horbacewicz z pracowni rzeźby ceramicznej nauczy chętnych jak stworzyć doniczki. Dziesięć osób otrzyma po warsztatach imienne karnety na zajęcia, na których będzie okoliczność prace wypalić i poszkliwić. Obowiązują zapisy (tel. 71 348 30 10). W popołudniowej ofercie znalazły się też warsztaty pod nazwą Ręki Dzieło poświęcone dekupażowi.

Później Alicja Janosz-Niebielecka, która także dołączyła właśnie do grona instruktorów Światowida jako prowadząca sekcję wokalną, razem z zespołem zaprosi do sali widowiskowej ośrodka na jam session.

Kiedy? 8 września w godzinach od 10.00 – 18.00 

PROGRAM

Ośrodek Działań Twórczych Światowid, Stefanii Sempołowskiej 54a

fot. mat. prasowe

Zwiedzanie Kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba

Zwiedzać Kaplicę będzie można w sobotę i niedzielę, 8 i 9 września, w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp wolny.

Barokową kaplicę z bogatym wystrojem wzniesiono w latach 1723-1727 dla Franciszka Ferdynanda von Hochberga – opata norbertanów. Wnętrze  wyposażono w dekoracje rzeźbiarskie, malarskie i sztukatorskie. Kaplica została poważnie zniszczona wraz z całym kościołem w 1945 r. Po wojnie obiekt zabezpieczono, jednak przez kolejne lata pozostawał zamknięty i niedostępny. Prace budowlane, konserwatorskie i renowacyjne rozpoczął nowy właściciel obiektu, którym w 1997 r. został Kościół greckokatolicki.

W latach 2001–2013 przeprowadzono kompleksowy remont. Prace konserwatorskie, rewaloryzacyjne i odtworzeniowe we wnętrzu zostały oparte na wnikliwych pracach inwentaryzatorskich i kwerendach archiwalnej ikonografii.

Dla przykładu – w gruzie zalegającym kaplicę zidentyfikowano niemal 95 proc. oryginalnych fragmentów ołtarza rozbitego na ponad 300 kawałków; wykorzystano przechowywaną w Marburgu pełną, barwną dokumentację zdjęciową fresków wykonaną w 1944 r. Działania te pozwoliły zachować wszystkie elementy autentycznej substancji i przywrócić splendor barokowego wystroju.

Kaplica Hochberga przy kościele św. Wincentego i św. Jakuba, pl. Nankiera 15A

fot. mat. prasowe

Cyrkowa Orkiestra Show

Na scenie wystąpi bajkowa orkiestra i wokaliści, którzy zaprezentują ulubione piosenki najmłodszych. Ale na tym nie koniec atrakcji. Scenę odwiedzą również klauni i artyści cyrkowi, którzy z pewnością wywołają uśmiech na twarzach nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Poprzez piosenki najmłodsi otrzymają możliwość odwiedzenia muzycznej wioski Smerfów, Gumisiów, wycieczki na czarodziejskim dywanie z Aladynem, spotkania z szalonymi Flintstonami, Trollami, uroczym Shrekiem i Królem Lwem. Dziewczynki z pewnością zainteresuje spotkanie z księżniczką Elsą i Vaianą. Na koniec wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli – na pewno „powyginają śmiało ciało” z Królem Julianem i postaciami z Madagaskaru.

Ponieważ to widowisko to muzyka na żywo, w wykonaniu orkiestry, muzycy będą mieli możliwość pokazania maluchom wybranych instrumentów muzycznych. Dzieci przekonają się, że muzyka ma w sobie ogromną moc kreatywną, rozwija wyobraźnię, wyostrza wrażliwość i pozwala wyrazić to, co w duszy gra.

Artyści cyrkowi pokażą fajne sztuczki a klauni jak to klauni – powygłupiają się bez umiaru.

Cena biletu wstępu – 40 – 50 zł 

Kiedy? 8 września (sobota) o godzinie 14.00 

Impart, ul. Mazowiecka 17
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Muzyczny życiorys Franka Sinatry

Już w sobotę, 8 września, o godzinie 20.30, widzowie przeniosą się do Las Vegas lat 50. i 60., gdzie królował jazz i swing.

Frank Sinatra przez dziesięciolecia był najważniejszą muzyczną w Ameryce.

Widowisko zostanie wystawione przez kameralną orkiestrę złożoną z polskich i włoskich artystów. Wśród wokalistów usłyszymy Marcina Jajkiewicza, określanego jako „polski Sinatra”, oraz Michała Kaczmarka.

„Muzyczny Życiorys Franka Sinatry” to polsko-włoska orkiestra kameralna, wokaliści popowi, włoski tenor, jazzowy band, włoski temperament, nowoczesne multimedia, prawie dwie godziny fantastycznej rozrywki, międzynarodowa obsada i niezapomniane artystyczne doznania.

Bilet wstępu – 100 – 150  zł

Impart, ul. Mazowiecka 17
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKamienica przy Jagiełły 6 w trakcie rewitalizacji – stan zero [FOTO Z DRONA]
Następny artykułPolskie Startupy 2018. Wrocław drugi w Polsce!
Odkryj Wrocław na nowo