Wrocław na weekend: 10 najciekawszych wydarzeń [20-22 kwietnia 2018]

0
fot. Facebook Forma Płynna Beach Bar

Wiosna w końcu dotarła do Wrocławia, więc nie ma co spędzać weekendu w czterech ścianach! Poniżej znajduje się kilka propozycji na to, gdzie pójść i co zobaczyć. Przygotowaliśmy zestawienie 10 różnych atrakcji i wydarzeń, które mogą zainteresować każdego – począwszy od miłośników literatury i poezji, teatru, a na lubiących relaks w saunie kończąc. 

9. Targi Książki Regionalnej – Silesiana – propozycja dla miłośników literatury regionu

Już 19-21 kwietnia w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, odbędzie się kolejna edycja Targów Książki Regionalnej Silesiana. Około 30 wystawców, działających na terenie Dolnego Śląska, oraz inni spoza województwa, zaprezentuje swój dorobek.

Podczas wydarzenia każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą wydawniczą oraz z publikacjami dotyczącymi rejonu Dolnego Śląska. W programie przewidziano także imprezy literacko-promocyjne – spotkania autorskie, dyskusje, konferencję i wystawy. Oprócz tego ogłoszone zostaną wyniki konkursów literackich dla seniorów i poetów.

Szczegółowy program wydarzenia 

Wstęp wolny

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Literacki Długi Weekend – propozycja dla miłośników literatury

We wrocławskim Klubie Proza, od 19 do 23 kwietnia, będzie można wziąć udział w Literackim Długim Weekendzie. Wydarzenie jest związane ze Światowym Dniem Książki UNESCO, przypadającym na 23 kwietnia. Z tej okazji we wrocławskim Domu Literatury zorganizowany zostanie długi weekend literacki, podczas którego uczestnicy będą mogli spotkać się m.in. z Mikołajem Grynbergiem, Dominiką Dymińską, Agnieszką Wolny-Hamkało czy Jarosławem Mikołajewskim.

Oprócz tego zorganizowane zostanie Bookowisko – otwarta dla wszystkich wyprzedaż domowych książek, a także literackie seanse filmowe.

Szczegółowy program 

Wstęp wolny

Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2
Więcej informacji

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

19. Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA 2018 – propozycja dla miłośników teatru

We wrocławskim Centrum Kultury Agora, od 19 do 22 kwietnia, odbędzie się Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA.

Od kilkunastu lat festiwal pozwala polskim młodym aktorom sprawdzić swoje umiejętności sceniczne, poprzez opowiedzenie wszystkiego, co im w duszy gra. Oprócz tego festiwal wychowuje także nowe pokolenie aktorów.

Sam festiwal pomógł wielu aktorom w dostaniu się do szkół teatralnych, w otrzymaniu roli na scenie lub w filmie, a także na wzięcie udziału w międzynarodowych przeglądach teatru. Samo wydarzenie to idealna okazja do tego, aby młode talenty mogły otrzymać swoją pierwszą statuetkę i zostać laureatem Srebrnego Talentu.

Co ciekawe, jury nie tylko ocenia, ale także udziela wskazówek i porad. W ubiegłych latach w skład sędziowski wchodzili między innymi – Marian Opania, Anna Dymna, Andrzej Seweryn.

Program festiwalu 

Wstęp biletowany

Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Spektakl Yemaya – Królowa Mórz – propozycja dla najmłodszych

Omar to wrażliwy pięciolatek z bogatą wyobraźnią – rozmawia z kwiatami i przedmiotami. Chłopiec wraz z tatą muszą uciekać ze swojego miasta przez ocean, ponieważ wszystkie domy zaczynają się rozpadać, a niebo robi się straszne. Niestety chłopiec nie dopływa na drugi brzeg – zamiast tego trafia do świata Yamayi – Królowej Mórz.

Spektakl to przede wszystkim baśń o sile wyobraźni i ogromnej więzi ojca z synem.

Czas trwania – 70 minut

Wstęp biletowany

Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
Więcej informacji 

fot. Wrocławski Teatr Lalek
fot. Wrocławski Teatr Lalek

Koncert Jolly Jackers w Starej Piwnicy – propozycja dla miłośników niecodziennej muzyki

W piątek, 20 kwietnia, w Starej Piwnicy zagra sześcioosobowy zespół pochodzący z Węgier – Jolly Jackers. Grają oni muzykę irlandzką, nazywaną powszechnie Folk Punk Rock. Do tej pory nagrali EP-kę Call The Captain, LP Sobriety, LP Blood Sweat and Beer. W lutym ukazał się ich trzeci album Daemons and Angels.

Zespół do tej pory grał na Balkanach, we Francji, Niemczech, Holandii oraz Szwajcarii.

Członkowie zespołu:

Enéh – Bass Guitar/Vocals
Márk – Lead guitar
Rea – Flute/Tin Whistle/Vocals
Sztivi – Main Vocals/Guitar
Viktor – Drums, Percussion
Noémi – Violin

Bilety:
przedsprzedaż 20 zł
w dniu koncertu 25 zł

Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Sauna Festival 2018 – propozycja dla ceniących sobie relaks

Sauna Festival to dwudniowe święto saunowania. W tym roku odbędzie się 21 i 22 kwietnia (sobota i niedziela) w godzinach 9.00 – 23.00.

W związku z festiwalem do Wrocławia przyjadą europejscy mistrzowie ceremonii i zapoznają uczestników z prowadzeniem ceremonii aromatycznych. W wydarzeniu weźmie udział drużyna Aquapark Wrocław (Kacper Danisiewicz, Michał Blejder, Bohdan Lysenko, Vasyl Hrebinyk, Yelizavieta Abrosova, Agata Wiśniewska oraz Mateusz Niewiadomski). Gośćmi z Węgier będą m.in. Evelin Farkas, Donáta Miklósa Németh, Nauzikę Borbély oraz Bálinta Decsi.

Festiwal we Wrocławiu odbędzie się po raz siódmy, a sama impreza cieszy się ogromną popularnością wśród uczestników. Na czym jednak polegają wspomniane wcześniej ceremonie aromatyczne? Saunamistrzowie w saunach fińskich polewają rozgrzane kamienie olejkami eterycznymi. Następnie poprzez wachlowaniem ręcznikiem rozprowadzają aromatyczną parę po pomieszczeniu. Dodatkowo ważne jest dobranie aromatów, muzyki i choreografii.

W ciągu dwóch dni odbędzie się 50 rytuałów, a uczestnicy będą mogli zobaczyć pokaz ludowych tańców węgierskich, a także spróbować ich lokalnych potraw.

Wstęp jest biletowany, a wejściówki można kupić online oraz w kasach Aquapark Wrocław.

Aquapark Wrocław, ul. Borowska 99
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Motokropla – propozycja dla miłośników motoryzacji

Już 21 kwietnia (niedziela) wydarzenie rozpocznie się mszą w Katedrze na Ostrowie Tumskim. Następnie ksiądz proboszcz poświęci motocykle, które ruszają wielką paradą ulicami miasta.

W tym dniu na mecie, pod Centrum Handlowym Magnolia Park, będą odbywały się koncerty, pokazy i inne atrakcje i oczywiście zbiórka krwi. Oprócz stanowisk stacjonarnych podstawione zostaną aż cztery krwiobusy.

W paradzie mogą uczestniczyć również ciekaw pojazdy, np. garbusy,  po uprzednim zgłoszeniu organizatorowi.

Czym jednak jest Motokropla? To ogólnopolska akcja krwiodawstwa, która organizowana jest przez niezrzeszonych motocyklistów. Krew przekazywana jest ofiarom wypadków komunikacyjnym.

Parking CH Magnolia Park, ul. Legnicka 58
Więcej informacji

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Tektura i papier: „Fabryka kolorów” – propozycja dla rodzin

„Fabryka kolorów” to warsztaty dla dzieci (wiek 4-10 lat) i ich rodziców lub opiekunów.

Uczestnicy w sobotę, 21 kwietnia 2018, będą zajmować się sztuką wielkoformatową, konstruując z papieru i tektury.

Warsztaty będzie prowadziła psycholog i animator kultury – Katarzyna Bury.

Program:

godzina 11.00 – warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat (45 minut spotkania)
godzina 13.00 – warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat (90 minut spotkania).

Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsze zapisy. Organizatorzy proszą o przesłanie wieku dziecka i wybraną godzinę warsztatów na adres e-mail: tekturowo@gmail.com. Ograniczona liczba miejsc.

Barbara, ul. Świdnicka 8B
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

XVIII Festiwal Gier Planszowych Gratislavia – propozycja dla rodzin i przyjaciół

Już w ten weekend, rodziny z dziećmi oraz grona przyjaciół, będą mogły wziąć udział w wydarzeniu pełnym emocji, zabawy i uśmiechu.

Uczestnicy będą mogli zmierzyć się ze sobą, wybierając grę planszową spośród ogromnej biblioteki. Wybór będzie różnorodny – gry strategiczne, zręcznościowe, targowanie i na czas.

Gry tradycyjnie będą pochodziły od polskich wystawców, którzy będą je oprócz tego reklamować i urządzać darmowe pokazy. Oczywiście będzie można też zaopatrzyć się w swoją ulubioną grę.

Wydawnictwa: Albi, Awaken Realms, Bard, Egmont, Nasza Księgarnia, Portal Games, Rebel.pl, Planszóweczka.pl

Strefa Kultury Studenckiej – Politechnika Wrocławska, ul. Hoene-Wrońskiego 10
Więcej informacji

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Spacery w Ogrodzie Botanicznym – propozycja dla miłośników natury

W niedzielę, 22 kwietnia, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego startuje seria spotkań ze specjalistami.

Zainteresowani będą mogli poznać rośliny z konkretnych działów. Tym razem mgr inż. Jolanta Kochanowska, będzie oprowadzała gości po kolekcji roślin górskich w alpinarium. W tzw. starym alpinarium poszczególne pagórki prezentują roślinność górską różnych kontynentów. W nowej części zobaczymy rodzime rośliny górskie, a także ich odmiany ogrodnicze. Rośliny górskie zakwitają w Ogrodzie jako pierwsze.

Kasy Ogrodu Botanicznego czynne są w godzinach 9.00 – 18.00, a same szklarnie można zwiedzać 10.00 – 18.00. Na terenie Ogrodu można przebywać do godziny 19.00

Wstęp biletowany

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego,  ul. Kapitulna 4

fot. StockSnap.io
fot. StockSnap.io

Oprócz tego:

 

Park Tysiąclecia
ul. Płaska

Wstęp wolny

Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Józefa Piłsudskiego 64A

Wstęp biletowany

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUkwiecamy balkony na Przedmieściu Oławskim. Zapisz się na warsztat!
Następny artykułProgramiści z całego świata zawitają do Wrocławia w ramach konferencji Code Europe
We Wrocławiu mieszkam dopiero trzy lata, ale wiem, że zostanę tutaj do końca życia. Uwielbiam spacery po klimatycznych uliczkach wrocławskiego rynku oraz podróże w nieznane zakątki Polski. Wolny czas spędzam pogrążona w lekturze książek lub, w zależności od pory roku, na wspinaczce po górach. Prowadzę również swój blog www.przewodnikmysli.pl