Wrocław: W Noc Muzeów w Muzeum Architektury odbędzie się botaniczne silent disco

0
a

Noc Muzeów 2023 w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Podczas tegorocznego wydarzenia goście będą mogli zwiedzić wystawy czasowe: Antropocen i Greenhouse Silent Disco oraz wystawy stałe: Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku i Lapidarium. Dla najmłodszych widzów i ich opiekunów przygotowano rodzinną zabawę, a dla wszystkich odwiedzających botaniczne silent disco, czyli muzyczne wprowadzenie do świata roślin tworzących najbardziej zieloną instalację we Wrocławiu!

Program Nocy Muzeów w Muzeum Architektury skupi się na relacjach człowieka z przyrodą.

Jakie jest lokalne oblicze antropocenu, gdzie szukać czwartej przyrody, jak brzmi bioróżnorodność? Czy znamy prawdziwą naturę świata roślin albo przynajmniej udaje nam się do niej zbliżyć?

Antropocen i Greenhouse Silent Disco to wystawy czasowe, które podejmują wątki związane z ekologią, ochroną klimatu oraz odpowiedzialnym projektowaniem architektury i przestrzeni przyjaznej ludziom, zwierzętom i roślinom. Te ostatnie są głównymi bohaterkami najbardziej zielonej instalacji we Wrocławiu, w której podejmowana jest próbę nawiązania więzi między ludźmi a istotami roślinnymi oraz monitorowane są ich potrzeby.

Instalacja Greenhouse Silent Disco zainspirowana została badaniami realizowanymi przez wybitnego fizjologa roślin prof. Hazema Kalajiego i miała swoją premierę podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Współczesnej i Sztuk Dekoracyjnych w Mediolanie w 2022 roku. Wtedy znalazły się na niej rośliny leśne, przywiezione do Włoch z podmilickich lasów. Podczas wrocławskiej odsłony wystawy, instalację wypełniły domowe rośliny doniczkowe, przyniesione do muzeum przez wrocławianki i wrocławian.

Na wystawie Antropocen pokazywane są przykłady współczesnych i historycznych projektów i realizacji architektonicznych, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. Architektura postrzegana jest nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek. Wystawa została przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki i miała swoją premierę jesienią 2022 roku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Zwiedzanie w godzinach od 18.00 do północy.

W tym czasie będzie można również pokołysać się w rytmach botanicznego silent disco oraz wziąć udział w rodzinnej zabawie „Wspólna Ziemia, wspólna sprawa”. Razem z wężem Gniewoszem organizatorzy chcą pokazać uczestnikom, jak wiele łączy świat ludzi ze światem zwierząt i roślin oraz uwrażliwić najmłodszych widzów na współczesne problemy związane z ochroną środowiska. Zabawa jest samodzielna – uczestnicy otrzymają specjalne karty, które będą ich przewodnikami po wystawie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAkcja Ekosystemu: Oddaj odpady elektro – odbierz E-kompost na działkę czy do ogrodu
Następny artykułDolny Śląsk: Zamek Świny – skąd tak naprawdę wzięło się powiedzenie ,,Pijany jak Świnia”
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.