Wrocław vs Poznań: Które miasto jest lepsze do życia?

0
Wrocław vs Poznań

Wrocław vs Poznań? Które z tych miast jest lepsze do życia? Planując przeprowadzkę, należy wziąć wiele czynników pod uwagę. W końcu to decyzja na kilka lat lub nawet na całe życie. Zarówno Poznań, jak i Wrocław mają swoje liczne wady i zalety. Oba miasta przyciągają rzeszę turystów oraz studentów.

Gdzie jednak lepiej zamieszkać? Poniższe porównanie może Wam pomóc w podjęciu decyzji o przeprowadzce do któregoś z tych miast.

Atrakcje, które są charakterystyczne dla Wrocławia i Poznania

We Wrocławiu warto odwiedzić zapierający dech Ogród Botaniczny i Ogród Japoński. Pojechać na Halę Stulecia, przejść się po Pergoli, nagrać pokazy na Fontannie Multimedialnej. Zrobić spacer w poszukiwaniu krasnoludków. Przejechać się nad Odrą Polinką. Atrakcją jest ogromne Zoo i Afrykarium, które odwiedzane są przez masę ludzi. Sam Rynek, Stare Miasto i Ostrów Tumski – to jedne z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, w których każdy się zakochuje. Oprócz tego – Sky Tower, Mostek Pokutnic – to wspaniałe punkty widokowe na miasto.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Teresa Radek (@teresa_radek)

W Poznaniu zachwyca renesansowy Ratusz. W Starym Browarze zaopatrzycie się we wszystko, czego Wam potrzeba. Poznacie trochę historii odwiedzając pomnik Poznańskie Krzyże, który upamiętnia wydarzenia z czerwca ’56. A Międzynarodowe Targi Poznańskie są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Ciekawą atrakcją Poznania są także domki budnicze znajdujące się na Rynku oraz piękna Katedra, w której pochowano pierwszych polskich władców – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Odwiedź www.kochampoznan.pl i odkryj Poznań na nowo!

Oba miasta zachwycają swoimi licznymi atrakcjami. We Wrocławiu jest jednak zdecydowanie więcej miejsc do odwiedzenia. A co za tym idzie – miasto będzie nieustannie zachwycać.

Parki, plaże – miejsca do spotkań na świeżym powietrzu

Poznań słynie nie tylko z koziołków na Ratuszu. O poznańskiej Malcie słyszała już cała Polska. Słynie z kąpieliska usytuowanego na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego. Znajdziecie tam wszystko: plażę, punkty gastronomiczne, boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej, strefa do street workoutu oraz ścieżki spacerowe i ścieżki dla sportowców. Oprócz Malty, można pójść na spacer do Parku Cytadela czy Parku Sołackiego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dronem, Tej! (@dronemtej)

Warto dodać, że w Poznaniu jest zdecydowanie więcej stref zielonych niż we Wrocławiu!

We Wrocławiu jest jednak więcej plaż miejskich oraz beach barów niż w Poznaniu. Można się wybrać do małego raju w samym centrum miasta i poczuć powiew wakacji. Nie zabraknie także urokliwych parków, skwerów czy ścieżek do spacerowania. We Wrocławiu mamy słynną Wyspę Słodową, która oblegana jest przez studentów oraz młodzież szkolną. Odra jest lepiej wykorzystana do użytku niż Warta. Wiecie już w którym mieście: Wrocław vs Pozna, byście chcieli zamieszkać?

Stan powietrza

Trzeba niestety przyznać, że poznańskie powietrze jest lepsze niż wrocławskie. Smog w stolicy Dolnego Śląska daje się we znaki mieszkańcom. Aby podejrzeć statystki i być na bieżąco z danymi o stanie powietrza na terenie całej Polski, warto zaglądać na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Przejazdy komunikacją miejską

MPK wrocławskie robi, co może, aby przejazdy z roku na rok stawały się łatwiejsze i przyjemniejsze. Od 2021 roku powiększa tabor tramwajowy o 46 Moderus’ów Gamma. Po jej zakończeniu przedsiębiorstwo dysponować będzie 285 tramwajami. MPK posiada 328 autobusów. Na zlecenie miejskiego przewoźnika kursuje też 69 pojazdów firmy Michalczewski oraz 30 spółki Mobilis.

Wszystkie wrocławskie pojazdy wyposażone są w system zapowiedzi głosowych, duże czytelne wyświetlacze z przebiegiem trasy, klimatyzację oraz ładowarki USB i monitoring. Bilety można zakupić swobodnie w tramwaju/autobusie oraz w punktach na przystankach, czy na Urbancard. Oprócz tego bilety dostępne są przez różne aplikacje.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Piotr Sosna (@sop3l3k)

Poznańskie ZTM są na równi z wrocławskim MPK. Linii tramwajowych jest 19, a autobusowych 47, nocnych autobusów: 22 i podmiejskich: 66. Bilety można nabyć na Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną (PEKA) lub w formie papierowej bądź elektronicznej.

Wrocław i Poznań rozwijają się prężnie z komunikacją miejską. Samochodem poruszać się po obu miastach jest z pewnością ciężej niż komunikacją miejską, z powodu licznych korków, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Wybór uczelni

We Wrocławiu mamy 28 uczelni wyższych, w Poznaniu jest ich 26.

Dużym prestiżem cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która znajduje się na czwartym miejscu w rankingu Szkół Wyższych. Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Centrum Badań Kosmicznych to świetne miejsca, w których prowadzi się unikatowe w skali kraju badania.

W gronie 10 najlepszych uczelni wyższych klasyfikuje się również Uniwersytet Wrocławski. Jest zakwalifikowany do programu: Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Wrocławskie uczelnie prężnie współpracują z samorządem oraz ze środowiskiem biznesowym, czyli potencjalnymi pracodawcami, co jest olbrzymim plusem.

Wrocław to niekwestionowany lider w technologiach informatycznych i komunikacyjnych. Swoje ośrodki i centra rozwoju lokują tutaj największe koncerny świata: Google, HP, IBM czy Nokia i Siemens. Warto zaznaczyć, że absolwenci po studiach mają szansę na znalezienie pracy w swoim zawodzie.

Wrocław vs Poznań: dla Nas to zawsze będzie Wrocław. Jednak Poznań ma także wiele zalet, niesamowitych miejsc. Oba miasta mają dużo kawiarni, restauracji i ścieżek do spacerowania. We Wrocławiu jednak jest większa możliwość zatrudnienia po studiach. Jeżeli chodzi o ceny, to są bardzo do siebie podobne.

Jeżeli chcesz porównać życie we Wrocławiu a w Warszawie, to zobacz tutaj.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Duże zmiany w kursowaniu tramwajów. Nie pojadą do Leśnicy, ale wrócą na Kozanów
Następny artykułNowe Beach Bary we Wrocławiu w tym sezonie! Gdzie otworzą się kolejne miejskie plaże? [SPRAWDŹ]