Wrocław czy Warszawa? Które miasto jest lepsze do życia?

0

Często chcąc zmienić coś w swoim życiu, decydujemy się na przeprowadzkę do innego miasta. Zanim podejmie się tak ważną decyzję, warto porównać warunki do życia w miastach, które nas interesują. 

Poniżej przedstawiamy porównanie Wrocławia z Warszawą, które mamy nadzieję, pomoże Wam w podjęciu ważnych decyzji.

Komunikacja – MPK czy ZTM?

Jak wiadomo, komunikacja miejska to jeden z najważniejszych aspektów życia w każdym mieście. Niestety, tutaj Wrocław przegrywa walkę walkowerem.

W Warszawie liczba linii tramwajowych i autobusowych jest znacznie większa, niż we Wrocławiu.

fot. UM W

W Warszawie jest 26 linii tramwajowych, które są obsługiwane przez ponad 700 wozów. We Wrocławiu jeżdżą 22 linie, które po dostarczeniu nowych modeli Moderus’ów Gamma będą obsługiwane przez 285 pojazdów. Warszawa posiada również więcej linii autobusowych – jest ich ponad 300, we Wrocławiu 125.

I oczywiście, Warszawa ma metro, o którym Wrocław może tylko pomarzyć.

Na razie istnieją tylko dwie linie, ale są one cały czas rozbudowywane o kolejne stacje i modernizowane. W 2021 roku zakupiono 37 nowych pojazdów marki Skoda. Jeśli dla kogoś najważniejszym aspektem życia w mieście jest komunikacja miejska, to ten punkt wędruje do Warszawy.

Wrocław 0:1 Warszawa

Uczelnie wrocławskie czy warszawskie?

Dla młodych ludzi bardzo ważny jest rozwój. Po ukończeniu liceum, zdaniu matury, większość osób chce kontynuować naukę na studiach. Wszystko po to, by zdobyć jeszcze więcej wiedzy i móc znaleźć dobrą pracę.

Obydwa miasta mogą poszczycić się dużą ilością szkół wyższych oraz tym, że znajdują się na podium Rankingu Miast Akademickich wg liczby uczelni.

Zarówno Uniwersytet Wrocławski, jak i Uniwersytet Warszawski posiadają status Uczelni Badawczej. Bardzo wysokim poziomem kształcenia cieszy się także Politechnika Warszawska i Wrocławska, które ponownie znajdują się na podium, tym razem Rankingu Uczelni Technicznych w 2021 roku. Tutaj szala przechyla się w jednak w kierunku Wrocławia.

Tylko w 2021 roku, Uniwersytet Wrocławski podpisał z Fundacją Olgi Tokarczuk, naszej noblistki, porozumienie o powstaniu Akademickiego Centrum Badań. Nie zapominajmy o tym, że siedziba jednego z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej, czyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich, znajduje się 5 minut od Gmachu Głównego UWr. W Zakładzie można zrobić praktyki lub po prostu pójść uczyć się do egzaminu z pomocą starodruków i rękopisów. Punkt dla Wrocławia.

Wrocław 1:1 Warszawa

Fot. Aleksandra Dębska

Klimat miasta

Aby wybrać miasto, w którym będziemy czuć się dobrze i komfortowo, należy sobie zadać jedno pytanie. Czy klimat tego miasta mi odpowiada?

Warszawa jest zdecydowanie dla osób, które lubią szybki tryb życia w mieście pełnym wysokich budynków i rozpoczętych budów kolejnych wieżowców.

Wrocław zaś będzie idealnym miastem dla osób, które poszukują trochę spokojniejszego trybu życia z wieloma starymi budynkami, które nadają całemu miastu niepowtarzalną atmosferę.

Nie zrozumcie nas źle, obydwa miasta są ekstra, ale każde ma swoje uroki architektoniczne oraz wady. Warszawa mimo wielu budynków jest trochę „szersza” od Wrocławia. Natomiast Wrocław jest bardziej przytulny. Dla nas, mimo wszystko, Wrocław wygrywa. 2:1 dla Wrocławia.

Wrocław 2:1 Warszawa

Korki

Tutaj niewiele można powiedzieć. Obydwa miasta są okropnie zakorkowane. Żadne nie dostaje punktu.

Wrocław 2:1 Warszawa

Atrakcje turystyczne

Każdy chce odpocząć po ciężkim tygodniu pracy i studiów. Warto zatem zobaczyć, co oferuje nam miasto do odpoczynku. W słoneczny weekend dobrze jest zrobić sobie długi spacer. A gdzie iść? Na Stare Miasto oczywiście!


We Wrocławiu Stare Miasto jest najpiękniejszym miejscem w całym mieście.
Rynek, Ratusz Staromiejski, Uniwersytet Wrocławski, Ostrów Tumski czy też Park Mikołaja Kopernika to tylko kilka cudownych wrocławskich atrakcji turystycznych.

W Warszawie, Starówka jest o wiele mniejsza od wrocławskiego Starego Miasta.

Przez to, w weekend bardzo często jest tam tłum i spacer staje się niesamowicie uciążliwy, zamiast relaksujący. Warto zaznaczyć, że zimą we Wrocławiu jest najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy, na który ludzie zjeżdżają się z całej Polski! Wrocław wygrywa 3:1.

Wrocław 3:1 Warszawa

Pamiętajcie, obydwa miasta są warte rozważenia dla tych, którzy szukają miejsca do życia. Każdy ma inne priorytety, które weźmie pod uwagę przy wyborze. Wrocław i Warszawa różnią się od siebie i na tym polega ich wyjątkowość.

Jeśli chcesz porównać Wrocław z Krakowem, to koniecznie zajrzyj tu!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł6 stycznia – Święto Trzech Króli. Co będzie otwarte we Wrocławiu? [ATRAKCJE, WYDARZENIA]
Następny artykułWrocław: Mieszkańcy sami zdecydują jak miasto wyda ponad 101 mln zł