Wrocław czy Kraków. Które miasto jest ładniejsze?

0

Wrocław i Kraków zaliczają się do najstarszych i najbardziej zabytkowych miast Polski. Niewątpliwie, oba miasta powinny znaleźć się na liście obowiązkowych punktów do zwiedzania, zarówno dla turysty z Polski, jak i z zagranicy.  Które miasto jest ładniejsze? Wrocław czy Kraków? Odpowiedź jest jedna – trzeba zobaczyć oba miasta, żeby samemu się przekonać.

Co łączy oba miasta?

Na pewno historia – Wrocław, jak i Kraków od początku państwowości polskiej znajdowały się pod panowaniem Piastów, a Gall Anonim w swojej kronice zaliczył je (wraz z Sandomierzem) do trzech głównych stolic Królestwa Polskiego. Kraków – do 1795 roku stolica Polski i siedziba polskich królów. Wrocław – stolica Śląska i przez wieki siedziba Piastów Śląskich.

Co różni oba miasta?

Kraków, przez wieki pozostawał pod polskim panowaniem, dopiero po III rozbiorze Polski znalazł się w zaborze austriackim. Dzieje Wrocławia były bardziej burzliwe. Po kilkusetletnim panowaniu książąt i królów polskich, miasto przeszło pod panowanie królów Czech, następnie włączone do monarchii Habsburgów, by później w wyniku wojen śląskich trafić pod panowanie Prus. Ślady tych kolei historii widoczne są na każdym kroku.

Oba miasta już w wiekach minionych leżały na przecięciu ważnych szlaków drogowych i rzecznych. Wrocław – historyczna stolica Śląska położona nad rzeką Odrą, na szlaku komunikacyjnym łączącym południe Europy z Morzem Bałtyckim. Kraków – miasto królewskie, stolica Małopolski położona nad Wisłą, na skrzyżowaniu kluczowych szlaków handlowych. Obecnie miasta te przecina sieć autostrad i dróg ekspresowych, co sprawia że można do nich szybko i bezpiecznie dotrzeć drogą lądową – Wrocław i Kraków połączone są autostradą A4.

Kraków i Wrocław to ważne ośrodki uniwersyteckie i kulturalne, które mogą się pochwalić tytułami Europejska Stolica Kultury. Kraków otrzymał ten zaszczytny tytuł już w roku 2000, a Wrocław szczycił się nim w roku 2016. Oba miasta leżą w atrakcyjnych przyrodniczo terenach. Kraków usytuowany jest nieopodal Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Ojcowskiego Parku Narodowego, jak i w stosunkowo niedużej odległości od Gorców oraz Tatr. Wrocław określany jest zaś wrotami do Sudetów.

Wrocław atrakcje

Wrocław to przede wszystkim wyjątkowe i urokliwe miejsca, mostki, kładki łączące wysepki utworzone przez rzekę Odrę. Ze względu na ten unikatowy charakter Wrocław nazywany jest Wenecją Północy. Miasto może pochwalić się ogromną liczbą zabytków historycznych. Przedstawiamy pokrótce co zwiedzić we Wrocławiu:

  • Ostrów Tumski – najstarsza, zabytkowa część Wrocławia powstała niegdyś na wyspie, której historia sięga X wieku. Na Ostrowie Tumskim zlokalizowane są cenne obiekty sakralne, m.in. Archikatedra św. Jana Chrzciciela, czy kościół św. Idziego. Zwiedzając tę część Wrocławia warto zwrócić uwagę na zabytkowy XIX-wieczny most Tumski, jak i zapędzić się tam wieczorem, kiedy zapalane są zabytkowe lampy gazowe.

  • Rynek we Wrocławiu – jeden z największych i najpiękniejszych rynków w Europe. Rynek otacza kilkadziesiąt zabytkowych kamienic. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne, połączone ze sobą kamienice nazywane „Jaś i Małgosia”, jak również słynne kamienice „pod Gryfami”, „pod Złotym Dzbanem” i „pod Siedmioma Elektorami”. Centralną część rynku zajmuje zabytkowy, późnogotycki Stary Ratusz. Na rynku i w przylegających do niego uliczkach funkcjonują liczne restauracje, piwiarnie, klimatyczne knajpki.
  • Panorama Racławicka – oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie można obejrzeć wielkoformatowe malowidło olejne XIX-wiecznych polskich malarzy przedstawiające Bitwę pod Racławicami.
  • Wrocławskie Zoo – najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, obejmujący powierzchnię 33 hektarów, gdzie prezentowane jest ponad 10 tys. zwierząt. Ogród stał się słynny za sprawą programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”.

Kraków atrakcje

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji jakie czekają na turystów w Krakowie i opisać niepowtarzalnej atmosfery królewskiego miasta, gdzie na każdym kroku czuje się oddech historii. Przedstawiamy tylko kilka niezwykłych miejsc wartych odwiedzenia. Co zwiedzić w Krakowie:

  • Stare Miasto wraz z Rynkiem Głównym i średniowieczną Bramą Floriańską oraz Sukiennicami. Niezwykły układ urbanistyczny oraz perełki architektoniczne Starego Miasta w Krakowie sprawiły, że miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rynek Główny to największy średniowieczny rynek w Europie, a wszystkie kamienice w jego obrębie to zabytkowe kilkusetletnie budynki. W wielu z nich działają znane restauracje i kawiarnie, takie jak „Wierzynek”, czy „Hawełka”.

  • Kościół Mariacki – gotycki kościół z przełomu XIV i XV wieku usytuowany w narożniku Rynku Głównego. W kościele można podziwiać arcydzieło rzeźbiarskie Wita Stwosza – Ołtarz Wielki.
  • Zamek Królewski na Wawelu – symbol Krakowa, przez stulecia siedziba polskich monarchów. Na Wawelu możemy zwiedzić komnaty królewskie, zbrojownię, skarbiec. Koniecznie trzeba udać się do katedry i wieży katedralnej, by obejrzeć słynny Dzwon Zygmunta. Nasze kroki powinniśmy skierować również do krypty, gdzie pochowani są polscy władcy oraz osoby zasłużone dla Polski.
  • Kazimierz – dawna dzielnica żydowska, obecnie miejsce magiczne, tętniące życiem kulturalnym i artystycznym. Region spotkań krakowskiej bohemy, jak i cel wizyty niejednego turysty.

Wrocław czy Kraków?

Na pytanie, co zwiedzić Wrocław czy Kraków, mamy jedną odpowiedź. Trzeba koniecznie zwiedzić oba miasta – tak podobne, a jednak tak różne.

Sprawdź również:
 Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali? Historia jakiej prawdopodobnie nie znacie

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdwiedź Pasaż Grunwaldzki ze swoim zwierzakiem [PUPILOVE TARGI]
Następny artykułW Porcie Popowice powstanie spektakularny wysokościowiec
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.