Wrocław: Duże zmiany w kursowaniu tramwajów. Nie pojadą do Leśnicy, ale wrócą na Kozanów

0

Od 2 kwietnia (sobota) tramwaje wracają na Kozanów, pojadą też do Tarczyński Arena. Przez kilka tygodni  nie będą kursowały do Leśnicy.

Zmiany są związane z kolejnym etapem budowy tramwaju na Popowice oraz przebudową ulicy Kosmonautów w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy. Obie inwestycje są bardzo ważne dla układu komunikacyjnego Wrocławia i są dofinansowane z Unii Europejskiej.

Tramwaj z Popowic w kierunku Leśnicy

– W weekend rozpocznie się budowa prawoskrętu z ul. Milenijnej w ul. Lotniczą i lewoskrętu z Lotniczej w Milenijną. To bardzo ważny etap w budowie tramwaju przez Popowice. Pozwoli w przyszłości pojechać tramwajem z Popowic w kierunku Leśnicy i odciąży ulicę Legnicką – mówi Michał Kulicki, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji. Prace będą prowadzone na czynnym skrzyżowaniu z miejscowymi utrudnieniami. Planowany czas wykonania robót pierwszego etapu robót to 6 tygodni. Po nich wykonawca rozpocznie kolejny zakres prac na skrzyżowaniu, ale planowany jest już powrót tramwajów do Leśnicy.
W ostatnich tygodniach wykonawca w ten sam sposób realizował budowę nowych łuków w kierunku ul. Legnickiej i Milenijnej. Zakończenie tych prac oraz przebudowa wielkich kanałów ściekowych o średnicach 1100 i 1200 mm pozwoli od soboty (2 kwietnia) wrócić tramwajom na Kozanów. W tym kierunku czasowo pojadą wszystkie tramwaje kursujące dotychczas do Leśnicy.

Nowe torowisko na Kosmonautów

– W tym samym czasie w którym będziemy wykonywać prace na skrzyżowaniu Milenijnej i Lotniczej rozpoczynamy ważny etap przebudowy torowiska na ul. Kosmonautów. Przez najbliższe tygodnie będziemy  prowadzić prace związane z włączaniem nowego torowiska na ul. Kosmonautów do istniejącej infrastruktury – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Na ul. Kosmonautów powstaje nowe 2,2 km torowisko tramwajowe, a wraz z nim cała infrastruktura, w tym nowe przystanki. Przesunięcie torowiska pozwoli rozbudować ulicę Kosmonautów na odcinku od ul. Fieldorfa do kąpieliska Glinianki. Prace przy tym zadaniu planowane są podobnie jak przy skrzyżowaniu ul. Milenijnej i Lotniczej na 6 tygodni.

Duże zmiany w komunikacji

W związku tymi inwestycjami od 2 kwietnia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych 3, 10, 20, 31 i 33.
Tramwaje linii 3, 10 i 20 od ul. Legnickiej pojadą przez ul. Milenijną i Pilczycką do Kozanowa (linia 3 i 10 przez Dokerską, Gwarecką i Pilczycką, a linia 20 przez Pilczycką, Gwarecką i Dokerską).
Tramwaje linii 33 zostaną skrócone do przystanku „Kwiska„.
Tramwaje linii 31 powrócą na swoją trasę przez Kozanów do krańcówki „Tarczyński Arena (Królewiecka)”.
Z uwagi na ograniczoną przepustowość torowiska na ulicy Dokerskiej i Gwareckiej wykorzystane przez tramwaje linii 3, 10 i 20, kursy linii tramwajowej 32 zostaną nadal zawieszone. Jednakże tramwaje linii 31 nadal będą kursowały z częstotliwością od 6 do 10 minut. Wraz z przywróceniem kursowania tramwajów na Kozanów, linia 731 zostanie zlikwidowana.

Komunikacja zastępcza na PILCZYCE i LEŚNICĘ

Na wyłączonym z komunikacji tramwajowej odcinku Kwiska – Pilczyce – Leśnica – Pilczyce – Kwiska zostaną uruchomione kursy okresowej linii autobusowej nr 710.

Linia będzie kursowała z częstotliwością:

1. w dni robocze
– do około godz. 6:00 co 7,5 minuty;
– od około godz. 6:00 do około godz. 8:00 co 5 minut;
– od około godz.  8:00 do około godz. 9:00 co 6 minut;
– od około godz. 9:00 do około godz. 14:00 co 7,5 minuty;
– od około godz. 14:00 do około godz. 15:30 co 6 minut;
– od około godz. 15:30 do około godz. 18:00 co 5 minut;
– od około godz. 18:00 do około godz. 23:00 co 7,5 minuty.

2. w soboty i niedziele
– od około godz. 5:00 do około godz. 23:00 co 7,5 minuty.

Autobusy linii 710 w kierunku Leśnicy będą odjeżdżały z przystanku tramwajowego „Kwiska” na wysokości zajezdni przy ulicy Legnickiej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Znów zabrzmią organy Englera. Cykl BEZPŁATNYCH koncertów
Następny artykułWrocław vs Poznań: Które miasto jest lepsze do życia?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.