Wrocław to piękne i przyjazne mieszkańcom miasto, jednak nie pod każdym względem jest idealne. Jednym z aspektów, na który mogą narzekać kierowcy ze stolicy Dolnego Śląska, są rekordowo wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Z czego wynika wrocławska drożyzna i czy da się jej przeciwdziałać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Miejsce zamieszkania ma znaczenia dla ceny OC

Ubezpieczenie OC to coroczny, obligatoryjny element wydatków w budżecie każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Brak polisy nie tylko uniemożliwia legalne poruszanie się po polskich drogach, ale też wiąże się ryzykiem otrzymania wysokiej kary. Posiadanie OC jest obowiązkowe nawet wówczas, gdy chce się sprzedać samochód lub scedować go w ramach leasingu, o czym więcej można przeczytać pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/cesja-leasingu-samochodu/.

Mimo że warunki polisy są identyczne dla każdego kierowcy i gwarantują mu ochronę przed roszczeniami finansowymi z tytułu ewentualnie wyrządzonych szkód i obrażeń w ruchu drogowym, jej cena może się znacząco różnić w zależności od wielu czynników. Jednym z nich jest miejsce zamieszkania i pod tym względem wrocławianie nie mają bynajmniej powodów do zadowolenia.

Ile kosztuje OC we Wrocławiu?

Jak pokazują wyliczenia jednej z najpopularniejszych porównywarek internetowych, Wrocław od lat pozostaje jednym z najdroższych miast w Polsce, jeśli chodzi o ceny OC dla kierowców. Aby to sprawdzić, wykonaliśmy kalkulację, w której porównaliśmy składki dla tej samej osoby, tylko że ustalając inne miejsce zamieszkania w kolejnych wyliczeniach. Wykorzystaliśmy w tym celu porównywarkę https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, na potrzeby której stworzyliśmy profil 40-letniego nauczyciela z wieloletnią i zarazem bezszkodową historią ubezpieczeniową, który poszukujące OC dla 10-letniego Volkswagena Golfa z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 l. Jakie uzyskaliśmy wyniki?

Potwierdziło się, że Wrocław jest najdroższym miastem, jeżeli weźmie się pod uwagę ceny obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wyliczona stawka wyniosła bowiem aż 838 zł i choć może się to wydawać niewiele, to zestawienie z innymi miastami pokazuje, o jakiej skali mowa. Dla porównania, ten sam kierowca za OC dla tego samego auta musiałby wyłożyć zaledwie 585 zł, gdyby mieszkał w Rzeszowie, a 611 zł w Kielcach. Dla Białegostoku stawka wyniosła 652 zł, a dla Łodzi 746 zł. Z kolei tuż za Wrocławiem plasują się Warszawa (798 zł) i Gdańsk (765 zł).

Dlaczego OC we Wrocławiu jest najdroższe w całej Polsce

Co powoduje, że właśnie w stolicy Dolnego Śląska obowiązują najwyższe stawki za OC? Jednym z głównym czynników jest wielkość i urbanizacja tego miasta, w efekcie czego po ulicach porusza się mnóstwo aut i dochodzi do dużej liczby stłuczek, kolizji i wypadków. Z tego względu już sam fakt zamieszkania we Wrocławiu sprawia, że towarzystwa ubezpieczeniowe traktują kierowcę jako potencjalnie bardziej ryzykownego niż np. mieszkańca Rzeszowa, gdzie odnotowuje się mniej szkód drogowych.

Mając na uwadze wysokie ceny OC we Wrocławiu, zdecydowanie warto zrobić w miarę możliwości wszystko, co się da, żeby nie przepłacać. Najlepszym sposobem na to jest bezpieczna, bezszkodowa jazda, ponieważ nawet najmniejsza szkoda powoduje podwyżkę składki. Kluczowe znaczenie ma także wybór najtańszej oferty, dlatego tak ważne jest skalkulowanie składki w wielu towarzystwach i znalezienie najtańszej polisy.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł13-metrowa animowana ryba, 11 scen we Wrocławiu i 500 młodych artystów. „Brave Kids pod wrocławskim niebem” już w ten weekend!
Następny artykułWszywka alkoholowa taniej nawet do 150 zł w Naszym Gabinecie we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.