fot. WTDK

Ponad 220 wydawnictw zaprezentuje swoją ofertę podczas 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które rozpoczną się w czwartek, 30 listopada w Hali Stulecia. Program imprezy, która potrwa cztery dni, przewiduje rekordową liczbę około 140 spotkań autorskich, a gościem specjalnym tegorocznych WTDK będzie Rumunia.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to jedna z największych i najstarszych tego typu imprez w kraju, która każdego roku, w pierwszy weekend grudnia, przyciąga do stolicy Dolnego Śląska tysiące miłośników literatury. W zbliżających się 31. WTDK weźmie udział ponad 220 wydawnictw, z którymi przyjadą czołowi autorzy. Już wiadomo, że do wrocławskiej Hali Stulecia zawitają m.in. Marta Herling-Grudzińska, Bronisław Wildstein, Jan Polkowski, Anna Janko, Aleksander Kwaśniewski, Ewa Lipska, Jerzy Bralczyk, Rafał DutkiewiczJanusz Degler, Maria Woś i Katarzyna Nosowska. Na nieco młodszych czytelników będą natomiast czekały Julia Popiel, Joanna Balicka, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka czy Mery Spolsky.

Mamy nadzieję, że dzięki tak bogatemu programowi każdy, niezależnie od wieku i literackich, upodobań, znajdzie coś dla siebie czy swoich bliskich. Grudzień to czas prezentów, a książka, zwłaszcza z autografem ulubionego autora, to prezent, który zawsze będzie trafiony – mówiła w czasie spotkania zapowiadającego wydarzenie Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Gościem specjalnym 31. edycji WTDK będzie Rumunia. Instytut Kultury Rumuńskiej przygotował m.in. promocje książek, spotkania z autorami, wystawę komiksu oraz projekcje filmów. – Odwiedzą nas także autorzy z Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że twórców  spoza Polski będzie przybywało i już wkrótce staniemy się targami międzynarodowymi – dodała Anna Morawiecka.

Pierwszy dzień imprezy zakończy uroczystość wręczenia prestiżowych nagród edytorskich: Pióro Fredry (publikacje dla dorosłych) oraz Dobre Strony (wydawnictwa dla dzieci i młodzieży). Wyróżnienia przyznawane są twórcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym.

Zgodnie z regulaminem zwycięzcy zobowiązani są przeznaczyć nagrodę pieniężną na wydanie kolejnej pozycji. Tym samym na rynku już ukazały się książki ubiegłorocznych zwycięzców: „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” Międzynarodowego Centrum Kultury oraz „To jest Maks” Wydawnictwa Dwie Siostry – wyjaśnił Andrzej Ociepa z jury, który przedstawił nominowanych do tegorocznych nagród. Są to:

Książki nominowane do Nagrody Edytorskiej „Pióro Fredry”

  • Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u, autor: Agata Szydłowska, projekt okładki: Marian Misiak, projekt typograficzny: Robert Oleś, Wydawnictwo Czarne
  • Odkrywając historię mówioną, autor: Alessandro Portelli, projekt i opracowanie graficzne: Artur Skowroński, Wydawnictwo Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
  • O Gruzji, ludziach i dziełach, tekst: Lech Kończak, projekt graficzny: Kuba Sowiński i Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy), Międzynarodowe Centrum Kultury
  • Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u, redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk, Wydawnictwo Karakter i ASP Katowice
  • Z Nocy i Mowy. Wybór opowieści, tekst: Marian Pankowski, projekt okładki i stron tytułowych: Wojtek Janikowski, na podstawie koncepcji Przemka Dębowskiego, opracowanie typograficzne: manufaktura, Wydawnictwo Ossolineum

Książki nominowane do Nagrody Edytorskiej „Dobre Strony”

  • Gdzie ty jesteś, koguciku?, tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak, Wydawnictwo Wytwórnia
  • Pan Wyrazisty, tekst: Olga Tokarczuk, ilustracje: Joanna Concejo, projekt graficzny: Maria Szczodrowska, Radek Staniec, Wydawnictwo Format
  • To jest Maks, tekst: Patryk Pufelski, ilustracje: Justyna Sokołowska, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Święta cały rok, tekst: Tomek Żarnecki, ilustracje: Gosia Kulik, Wydawnictwo Warstwy
  • Ziemianie, tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka, Wydawnictwo Druganoga

Zgłoszone propozycje oceniało jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski i Andrzej Ociepa.

Bilet wstępu na Wrocławskie Targi Dobrych Książek będzie kosztował 5 zł.

Z opłat zostaną zwolnieni: dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich, osoby z niepełnosprawnościami (wejście z jednym opiekunem) oraz emeryci i renciści po okazaniu dokumentów uprawniających do zniżki. Wejściówki już można nabyć przez stronę internetową: https://goingapp.pl/kup-bilety/wroclawskie-targi-dobrych-ksiazek/listopad-2023, albo kupić na miejscu, w dniu wydarzenia.

WTDK będą towarzyszyły Targi Wszystkiego Dobrego, podczas których kilkudziesięciu wystawców zaprezentuje swoje wyroby rzemieślnicze, m.in. ekologiczną żywność, naturalne kosmetyki, autorską biżuterię, odzież i przedmioty sztuki użytkowej.

Hornowy patronat nad 31. Wrocławskimi Targami Dobrych Książek objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda, a wśród patronów i sponsorów imprezy są: Miasto Wrocław, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Tauron, Hala Stulecia, MPK Wrocław i Polbus.

Godziny otwarcia targów:

Czwartek, 30 listopada – godz. 12.00-19.00
Piątek, 1 grudnia – godz. 11.00-19.00
Sobota, 2 grudnia – godz. 11.00-19.00
Niedziela, 3 grudnia – godz. 11.00-17.00

Więcej informacji na temat WTDK:
Strona targów: www.targiksiazek.pl
Facebook: www.facebook.com/WroclawskieTargiDobrychKsiazek
Instagram: www.instagram.com/halotargi

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka
Następny artykułChristmas Time! Concert: Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.