Wrocław kiedyś i dziś: Dawny urok okolic ul. Lwowskiej – Victoriastrasse

0

Miasto to momenty i przeżycia, niewiele jest miejscowości z tak bogatą historią jak Wrocław. Przez bardzo długi czas należał do Republiki Federalnej Niemiec i nosił nazwę Breslau. Mapa, którą widzisz, przedstawia nieaktualny już plan jednak pomaga wyobraźni cofnąć się w czasie. Widać na niej ulice Victoriastrasse / Kaiser Wilhelm Strasse – niegdyś była to prestiżowa ulica, szeroka na 27 metrów.

Budowano tam rezydencje i kamienice dla najbogatszych. Dzisiaj znajduje się tu Centrum Południe.

Tory

To w tym roku miasto ożyło całkowicie. Więcej ludzi zaczęło się przemieszczać, wymieniać, mieszać – wszystko nabrało tempa. Przy Victoriastrasse zbudowano tory, po których puszczono jedne z pierwszych tramwajów w mieście.

Restauracja Gottharda Meisnera

Miejscowi i przyjezdni od zawsze cenili dobre jedzenie i rozrywkę. Nie inaczej było za czasów Restauracji Gottharda Meisnera, lokal prowadzony przez 30 lat słynął z najlepszej dziczyzny w mieście. Był ulubionym miejscem ówczesnej inteligencji, często zdarzało się, że brakowało miejsc i trzeba było wykonać rezerwację.

Sklep „Cigarren”

Przedsiębiorczość to jeden z synonimów Breslau. W jednej z ówczesnych kamienic znajdował się sklep z wyrobami tytoniowymi, którego stałym klientem był Gerhart Hauptmann – laureat literackiej nagrody Nobla. Nieodłącznym elementem jego pracy były cygara. Ulubione kupował właśnie w sklepie „Cigarren” przy ulicy Lwowskiej – wtedy Victoriastrasse.

Ostatnia Bitwa

Czas walk o “Festung Breslau”, ul. Lwowska oraz spora część Wrocławia zostaje zrównana z ziemią. Świetność miejsca znika, zostaje smutek i wspomnienia. Jednak 6 maja następuje przełom. Dokładnie o 9:00 w okolicy ul. Powstańców Śląskich wojska niemieckie zaprzestały walk, przekazując radzieckiemu dowództwu prośbę o zawieszenie broni i rozpoczęcie rokowań.

Lipiec 1945

Podczas Konferencji Poczdamskiej tereny Breslau zostają przekazane Polsce. Nazwa miasta oficjalnie zostaje zmieniona na Wrocław.

mat. Centrum Południe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLaserowa korekcja starczowzroczności – na czym polega zabieg?
Następny artykułDzień Dziecka 2022: 5 wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku, które warto odwiedzić z dziećmi!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.