Wrocław: Ekologiczna wymiana na Placu Solnym. Zamień 7 plastikowych butelek na jedną tritanową – wielokrotnego użytku

0
a

 Czy chcesz oszczędzić ponad 1300 złotych rocznie? Wystarczy, że wybierzesz kranówkę zamiast wody butelkowanej. Wrocławskie wodociągi zachęcają do zmiany nawyków z okazji Światowego Dnia Wody. 22 marca na placu Solnym możesz otrzymać ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku i pożegnać się raz na zawsze z plastikiem. 

#PijKranówkę, zrezygnuj z plastiku

Rynek opakowań zużywa miliardy litrów wody. Czy wiesz, że potrzeba aż 3 litrów wody, aby wyprodukować butelkę, która zmieści tylko jeden jej litr?

By ułatwić pierwszy krok w rezygnacji z plastiku, wrocławskie wodociągi przygotowały ekologiczną wymianę. 22 marca, w Światowym Dniu Wody na pl. Solnym można będzie otrzymać jedną ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku, wykonaną z tritanu. To bezpieczne tworzywo sztuczne, charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością. Tritan jest przejrzysty i lekki, co sprawia, że to dobra alternatywa dla szkła. Może być stosowany w kontakcie z żywnością i napojami. Używając butelek tritanowych, masz pewność, że żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do wody, którą pijesz.

Jak otrzymać taką butelkę? Wystarczy 22 marca w godz. 15.00-18.00 przynieść 7 plastikowych, zużytych butelek. MPWiK ma do rozdania 1000 butelek wykonanych z tritanu. Jedna osoba może otrzymać tylko jedną tritanową butelkę. Dzięki temu z akcji będzie mogło skorzystać jak najwięcej mieszkańców. W wydarzenie włączył się Ekosystem, który nie tylko pomoże w zbiórce, ale także podzieli się wiedzą z zakresu segregacji śmieci. Zużyty plastik z kolei trafi do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis na wystawę.

– Ludzie często pytają, dlaczego zachęcamy do picia kranówki. Przecież jako monopoliści we Wrocławiu tak czy inaczej sprzedamy nasz produkt, czyli dostarczymy wodę do mieszkańców. Swoją rolę widzimy jednak znacznie szerzej niż jako „sprzedawcy wody”. Nasz produkt pobieramy ze środowiska naturalnego, dlatego czujemy dużą odpowiedzialność wobec niego, stąd właśnie misja edukacyjna. Każdy z nas, jeśli zrezygnuje z wody w plastikowych butelkach,  może „zaoszczędzić” środowisku nawet 26 kilogramów plastiku rocznie, a do tego w jego portfelu zostanie ponad 1300 zł – zauważa Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Skalę zanieczyszczenie środowiska plastikiem zobrazuje także instalacja, która w Światowym Dniu Wody stanie na placu Solnym. W godzinach 10.00-19.00 można będzie zobaczyć paletę z 26 kilogramami zużytych, plastikowych butelek. To tyle, ile każdy z nas produkuje rocznie, jeśli codziennie kupuje 2 litry wody w butelce.

Do kranówki zachęci także beczkowóz i water truck, z którego każdy skosztuje kranówki z dodatkami.

Dodatkowo do końca marca na placu Solnym można będzie oglądać wystawę opowiadającą o historii plastiku, która rozpoczyna się od dobrych intencji jego wynalazcy. Co poszło nie tak? O tym na ekspozytorach, a także o kampanii edukacyjnej #PijKranówkę, realizowanej przez MPWiK od paru lat.

Pamiętaj o wodzie nie tylko w tym dniu!

Co roku, 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Ideą tego wydarzenia jest szerzenie świadomości, że choć dostęp do czystej wody to podstawowe prawo człowieka, na świecie miliony ludzi cierpi z powodu braku tego surowca. Co zatrważające, jak wskazują raporty międzynarodowych organizacji, więcej ludzi na świecie ma dostęp do telefonu komórkowego niż do bieżącej wody.

Brak dostępu do wody to nie tylko problem krajów słabiej rozwiniętych. Wszyscy doświadczamy zmian klimatycznych, które powodują ubożenie tego cennego surowca. Jak wskazuje raport GUS-u, Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody na jednego mieszkańca w Europie. Jest to niecałe 1600 m3/ rok. Mniej mają tylko Czechy, Cypr i Malta. Tymczasem średnia wartość tego wskaźnika w Europie jest prawie 3 razy większa i wynosi około 4500 m3 na osobę w skali roku.

Futurolodzy już dzisiaj przewidują w przyszłości wojny o wodę. Wszyscy musimy zadbać, aby tego surowca nie zabrakło. To nasza wspólna odpowiedzialność. Dlatego tegoroczny Światowy Dzień Wody 2023 upłynie pod hasłem: „Przyspieszenie zmian”.

Małe zmiany, duże efekty

Co możesz zrobić, aby ograniczać zużycie wody? Wybieraj szybki prysznic zamiast kąpieli, włączaj pralkę dopiero wtedy, gdy będzie pełne brudnego prania. W miarę możliwości wybieraj zmywarkę zamiast ręcznego zmywania. Warto również zakręcać kran w trakcie mycia zębów lub golenia. Duże znaczenie mają także rozsądne zakupy. Każda rzecz, którą kupujesz zawiera tzw. ślad wodny, czyli ilość wody potrzebną na wszystkich etapach produkcji. Dla przykładu przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 tys. litrów wody, a bochenek chleba to w rzeczywistości 462 litry wody. Zanim coś kupisz zastanów się, czy jest Ci to konieczne i co najważniejsze – nie wyrzucaj jedzenia!

mat. MPWiK

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZ jakimi dźwiękami kojarzy Ci się Wrocław? [WYNIKI BADAŃ]
Następny artykułCyrk bez zwierząt ponownie we Wrocławiu [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.