Wrocław: Dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Sprawdź kogo obejmą

0

Wrocław dopłaca do rachunków za ogrzewanie. Wsparcie otrzymało już ponad 800 mieszkańców. W tym roku wrosły kryteria dochodowe.

Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła:  elektryczne, gazowe,  miejskie lub olejowe.

 • O dopłatę może starać się każdy mieszkaniec Wrocławia, który zlikwidował kopciucha po 1 stycznia 2018 roku albo jego mieszkanie zostało podłączone do sieci ciepłowniczej.
 • Wnioski o dopłatę można składać w biurach oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, a kryteria dochodowe, umożliwiają wsparcie wielu mieszkańców Wrocławia.

Teraz w kontekście wzrostu cen gazu i energii elektrycznej liczymy na jeszcze większe zainteresowanie Lokalnym Programem Osłonowym, czyli dopłatami do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Mogą po nie sięgnąć nawet ci mieszkańcy, których dochód netto, przy czteroosobowej  rodzinie, sięga 12 tys. zł – przypomina Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Dopłatę z Lokalnego Programu Osłonowego może otrzymać:

 • mieszkaniec Wrocławia, który po 1 stycznia 2018 r. zamienił piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne (elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe);
 • kryteria dochodowe – do 3000 zł na osobę w rodzinie (w 2021 r. – 2 640 zł)
 • do 4281 zł dla osoby samotnej (w 2021 r. – 3 855 zł); 
 • wsparcie tylko dla osób fizycznych (firmy nie otrzymają dopłaty).

Do tej pory wpłynęło ponad 800 wniosków, a Wrocław dopłacił w sumie ponad pół miliona złotych do rachunków za ogrzewanie mieszkańców.

Wypłaty są dokonywane na podstawie decyzji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dopłata przyznawana jest raz na pół roku – po tym czasie trzeba ponownie złożyć wniosek. Wysokość wsparcia jest obliczana przede wszystkim na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Pieniądze wypłacane są bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła (energii, gazu).

Dokumenty, które należy złożyć:

 • wniosek wraz z załącznikami składa się do MOPS;
 • trzeba posiadać dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu;
 • dokument potwierdzający wielkość powierzchni użytkowej lokalu.
 • W przypadku domów jednorodzinnych w razie braku dokumentu – oświadczenie wnioskodawcy o wielkości powierzchni użytkowej;
 • umowa z dostawcą energii.

Jak obliczyć dopłatę?

Na stronie https://zmienpiec.pl/lokalny-program-oslonowy Wrocław uruchomił kalkulator dopłat, który umożliwia w szybki i prosty sposób obliczenie szacunkowej kwoty dopłaty. Wystarczy wpisać: termin wymiany ogrzewania, źródło ogrzewania, liczbę osób w mieszkaniu (domu), dochód netto i metraż lokalu, by otrzymać konkretną kwotę, która wpłynie na konto dostawcy ciepła. Do dyspozycji mieszkańców są także miejscy doradcy energetyczni tel. 71 799 67 99. Lokalny Program Osłonowy obowiązuje do 30 czerwca 2023 r.

W 2019 roku Wrocław rozpoczynał kampanię Zmień Piec, mając do wymiany piece w 18 tys. lokali. W 2020 roku zlikwidowano kopciuchy w prawie 2 tys. lokali. Z kolei do końca 2021 z mapy miasta  zniknąć kolejnych 3,5 – 4 tys. pieców (dokładne dane będą znane pod koniec stycznia)

To Uchwała Antysmogowa nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne. Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy, na paliwa stałe. Natomiast od 2028 roku będzie obowiązywał zakaz użytkowania wszelkich kotłów, pieców na paliwa stałe (tj.: klasy 3, 4, 5).

mat. UM Wrocławia

CZYTAJ RÓWNIEŻ: RPP podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych. Raty kredytów wzrosną!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAquapark Wrocław ma nowy cennik. Jest drożej niż rok temu!
Następny artykułWrocław: Wracają tramwaje na Księże. Zmiany w rozkładach jazdy od 8. stycznia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.