Wrocek już oficjalnie zamieszkał we wrocławskim Ratuszu

0
a

Wrocek już oficjalnie zamieszkał we wrocławskim Ratuszu. Kota, którego właściciele zostawili na dworcu autobusowym, przygarnął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Imię dla mruczka wybrali w internetowym głosowaniu wrocławianie. Wrocek na co dzień będzie zajmował się promocją miasta, ale może także doglądać pracy w innych biurach i wydziałach.

Już kilka tygodni temu zapowiedziałem, że w urzędzie zamieszka czworonóg. Gdy dowiedziałem się o porzuconym kocie – wybór nie mógł być inny. Tym bardziej, że jestem wielkim zwolennikiem adopcji zwierząt. We wrocławskim schronisku wciąż wiele psów i kotów czeka na nowego opiekuna. Wielokrotnie zachęcałem i będę zachęcał osoby, które myślą o zwierzęciu w domu, aby właśnie tam skierowały pierwsze kroki – mówił Jacek Sutryk.

Pierwszy porzuconym kotem zainteresował się Krzysztof Balawejder, prezes spółki Polbus PKS Wrocław. – Bardzo mnie cieszy, że nasz „autobusowy” kot znalazł tak dobry dom. Mam nadzieję, że nasza akcja szukania opiekuna dla porzuconego kota da jeszcze większy efekt i uwrażliwi nas wszystkich na los zwierząt – mówił Krzysztof Balawejder.

Urząd Miasta od lat pomaga zwierzętom bezdomnym i ułatwia adopcję – np. zapewnia możliwość szkolenia psów adoptowanych ze schroniska, czy finansuje porady behawioralne w szczególnie trudnych przypadkach.

Na pomoc Urzędu mogą liczyć także zwierzęta wolno żyjące w przestrzeni miejskiej. Prezydent m.in. apelował do zarządców nieruchomości i spółdzielni o udostępnienie kotom schronienia zimą, a także zadecydował, że zabawa sylwestrowa została zorganizowana bez pokazów pirotechnicznych. Ratusz również od lat wspiera Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż.

A to nie koniec. Jedno ze 100 zadań na pierwszych 100 dni prezydentury Jacka Sutryka to rozpoczęcie wdrażania programu wsparcia społecznych opiekunów zwierząt. Program zakłada m.in. stworzenie rejestru społecznych opiekunów, bliższą współpracę opiekunów z osiedlowymi strażnikami miejskimi, czy tworzenie „miejsc przyjaznych kotom”.

Prezydent Wrocławia zainicjował także prace nad międzygminnym porozumieniem w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Jeśli dokument zostanie podpisany wrocławskie schronisko będzie przyjmowało zwierzęta z sąsiedzkich gmin, które sfinansują opiekę nad nimi.
To dla mnie niezwykle ważny program, bo stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa – mówił Jacek Sutryk. Dlatego jeszcze w lutym Prezydent Wrocławia powoła także Rzecznika Praw Zwierząt w Biurze „Wrocław Bez Barier. Rzecznik będzie „spinał” działania miasta, wolontariuszy i pracowników schroniska oraz stowarzyszeń i fundacji, które pracują na rzecz zwierząt.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław Koncerty luty 2019 – co jest grane?
Następny artykułMieszkania w miejsce starych maszyn młyńskich i silosów
Odkryj Wrocław na nowo