Wieczory w Arsenale 2023: 6 koncertów muzyki kameralnej we Wrocławiu

0
Fot. Photoplastikon - Paweł Sachs

XXVI Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” im. Jana Staniendy rozpocznie się we Wrocławiu w piątek 30 czerwca i potrwa do niedzieli 9 lipca 2023. Przed nami sześć cudownych „Wieczorów”!

Jak zawsze „Wieczory w Arsenale” zachęcają publiczność plejadą świetnych solistów i bardzo zróżnicowanym stylistycznie repertuarem. Klasyka sąsiaduje tu z ambitną rozrywką. Wspólnym mianownikiem pozostaje szeroko rozumiana muzyka kameralna, rozbrzmiewająca na urokliwym dziedzińcu zabytkowego Arsenału. Na inauguracji Festiwalu (piątek, 30 czerwca) na scenie pojawi się Stanisław Soyka z towarzyszeniem Grott Orkiestry w programie zatytułowanym „Dusza” – w repertuarze znajdą się wybrane kompozycje tego wyjątkowego Artysty, zarówno takie hity jak „Tolerancja” czy „Kiedy jesteś taka bliska”, jak i mniej popularne acz przecudnej urody utwory Mistrza. A wszystko to w kameralnych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na ten Wieczór.

Gospodarzem całego Festiwalu jest tradycyjnie Orkiestra Wratislavia, która wykona dwa różnorodne programy, występując pod kierunkiem dwojga znakomitych koncertmistrzów. Pierwszy koncert Orkiestry, wypełniony słynnymi Porami Roku Astora Piazzolli i Antonio Vivaldiego poprowadzi znakomita skrzypaczka, Roksana Kwaśnikowska, która wykona także partie solowe w obu utworach (piątek, 7 lipca). Finał Wieczorów należeć będzie do Daniela Stabrawy. Wystąpi on w podwójnej roli solisty (w Koncercie skrzypcowym D-dur W. A. Mozarta) i dyrygenta. W programie znajdą się również Divertimento Mozarta i IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena, z Hinrichem Alpersem (Niemcy) w charakterze solisty.

Wyjątkowo zapowiada się drugi festiwalowy koncert, na którym wystąpi Wojciech Niedziółka – najwyżej zakwalifikowany polski uczestnik na ostatnim Konkursie Wieniawskiego w Poznaniu. Towarzyszyć mu będzie na fortepianie Krzysztof Stanienda a w programie znajdą się utwory zarówno Wieniawskiego, jak i Beethovena oraz Brahmsa (sobota, 1 lipca).

Wieczory w Arsenale sięgają w tym roku po literaturę najnowszą: na zamówienie Festiwalu powstanie nowa kompozycja Mikołaja Majkusiaka przeznaczona na oktet instrumentalny (niedziela, 2 lipca). Inspiracją do wykorzystania właśnie takiego składu (poszerzonego o akordeon) będzie wykonywany na tym samym koncercie słynny utwór Igora Strawińskiego – „Historia Żołnierza”. Kompozycja powstała po okropnościach Wielkiej Wojny i jest baśnią o żołnierzu, który w zamian za księgę z przepowiedniami przyszłości zaprzedał duszę diabłu. W roli narratora wystąpi Robert Gonera a całość poprowadzi Anna Sułkowska-Migoń.

W programie pojawią się dwa wieczory z muzyką z pogranicza muzyki kameralnej i rozrywkowej: oprócz koncertu inauguracyjnego Stanisława Soyki odbędzie się też prezentacja niezwykłego projektu „Fado” (sobota, 8 lipca) autorstwa Bastardy oraz zaproszonego gościa – mieszkającego w Polsce Portugalczyka João de Sousa (gitara, wokal). Muzycy sięgnęli po utwory klasycznych twórców gatunku, przede wszystkim Alfredo Marceneiro i Alaina Oulmana, ale także Amálii Rodrigues. O wszystkich aranżacjach można jednak powiedzieć, że wyróżniają się niezwykłą konstrukcją – melodia dotyka bardzo emocjonalnych tonów, pierwszoplanowe są wokal i gitara, a przekaz pozostaje melancholijny i tajemniczy, jak przystało na ducha saudade.

Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Wrocław, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Bilety oraz karnety do nabycia: na stronie https://www.wieczorywarsenale.eu/?page_id=142; w serwisach: Kicket, Ticketmaster, Biletyna, Going; stacjonarnie w w salonach Empik oraz sieci sklepów Media Markt na terenie całego kraju oraz na godzinę przed koncertami w Arsenale.

XXVI Festiwal Muzyki Kameralnej „WIECZORY W ARSENALE” im. Jana Staniendy

Wrocław, dziedziniec Arsenału, 30.06-09.07.2023 r.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 20:00.

www.wieczorywarsenale.eu

PROGRAM KONCERTÓW:

Piątek, 30 czerwca 2023, godz. 20:00

Wieczór z duszą

„Dusza” – to nowy projekt koncertowy Stanisława Soyki i Grott Orkiestry, który powstał z fascynacji Grott Orkiestry twórczością Stanisława Soyki – jednego z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków i kompozytorów. W repertuarze Wieczoru znajdą się wybrane kompozycje tego wyjątkowego Artysty, zarówno takie hity jak „Tolerancja” czy „Kiedy jesteś taka bliska” jak i mniej popularne acz przecudnej urody utwory Mistrza. A wszystko to w kameralnych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na ten wieczór. Artyście towarzyszyć będzie jedenastoosobowa Grott Orkiestra – rodzinny zespół założony przez rodzeństwo: oboistkę Kamę Grott-Tomaszek oraz basistę i kompozytora Michała Grott. Utwory Soyki znane publiczności w wersjach autorskich, tu opracowane na Grott Orkiestrę przez Michała Grott. To nowe, świeże ujęcie stanowiące samo w sobie wartość dodaną.

Program: „Dusza”, w programie m.in.: „Tak jak w kinie”, „Ławeczka”, „Cud Niepamięci”, „Tolerancja”, „Absolutnie nic”, „Jak dzieci” i inne.

Wykonawcy: Stanisław Soyka – wokal, fortepian, Grott Orkiestra

Bilety: 110 zł (normalne), 85 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Sobota, 1 lipca 2023, godz. 20:00

Mistrzowski recital

Ma zaledwie 19 lat, ale podczas ubiegłorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – kiedy jako jedyny Polak został zakwalifikowany do II etapu – zogniskował na sobie wzrok i słuch całej Polski, stając się jej muzycznym dobrem narodowym. Olbrzymi talent, wielka muzykalność, znakomita technika – to wszystko dane nam będzie podziwiać podczas recitalu Wojciecha Niedziółki. Z towarzyszeniem Krzysztofa Staniendy przy fortepianie wykona wirtuozowskie utwory Henryka Wieniawskiego oraz dwie wspaniałe sonaty skrzypcowe: uchodzącą za najbardziej liryczną z trzech sonat skrzypcowych kompozytora Sonatę A-dur op. 100 Johannesa Brahmsa i jedyną czteroczęściową w opusie 30 Sonatę c-moll Ludwiga van Beethovena.

Program:

  1. Wieniawski – Polonez A-dur op. 21
  2. van Beethoven – Sonata c-moll na skrzypce i fortepian op. 30 nr 2
  3. Brahms – Sonata A-dur na skrzypce i fortepian op. 100 nr 2
  4. Wieniawski – Wariacje na temat własny op. 15

Wykonawcy:

Wojciech Niedziółka – skrzypce,

Krzysztof Stanienda – fortepian

Bilety: 50 zł (normalne), 40 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Niedziela, 2 lipca 2023, godz. 20:00

Historia Żołnierza

Słynny utwór Igora Strawińskiego, „Historia żołnierza”, to kompozycja powstała po okropnościach Wielkiej Wojny i jest baśnią o żołnierzu, który w zamian za księgę z przepowiedniami przyszłości zaprzedał duszę diabłu. Dzieło – powstałe we współpracy ze szwajcarskim pisarzem, Charlesem Ramuzem i opowiadające o nieroztropnym żołnierzu, który nie przejął się przestrogą: „Biada temu, co pragnie zbyt wiele…” – może się odnosić do każdego z nas. Tytułowym Żołnierzem może być zachłanny biznesmen, głupi polityk, zwykły człowiek… Wspaniała obsada pozwoli zanurzyć się w niezwykły muzyczny świat Strawińskiego. Program koncertu dopełni zamówiona przez Festiwal najnowsza kompozycja Mikołaja Majkusiaka: „Oktet” przeznaczony niemal na ten sam skład instrumentów, co „Historia żołnierza”. Ten Wieczór to z pewnością prawdziwy muzyczny rollercoaster!

Program:

  1. Majkusiak – Suita na oktet instrumentalny (prawykonanie)
  2. Strawiński – Historia Żołnierza

Wykonawcy:

Robert Gonera – narrator, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Damian Kalla – kontrabas, Waldemar Żarów – klarnet, Katarzyna Zdybel-Nam – fagot, Jakub Waszczeniuk – trąbka, Eloy Panizo Padrón – puzon, Miłosz Rutkowski – perkusja, Mateusz Stankiewicz – akordeon, Anna Sułkowska-Migoń – dyrygent

Bilety: 50 zł (normalne), 40 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Piątek, 7 lipca 2023, godz. 20:00

Pory Roku

Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Podobnie zresztą, jak Czterech Pór Roku w Buenos Aires (Cuatro estaciones porteñas) Astora Piazzolli, bo obok Bolera Ravela to najbardziej chyba popularne utwory muzyki klasycznej. Oba te cykle często są ze sobą zestawiane, ponieważ Piazzolla w dowcipny sposób cytuje w swoich tańcach dzieło Rudego Księdza. Vivaldi swój cykl zaczyna Wiosną, Piazzolla Wiosną kończy, ale obaj odmalowują przed słuchaczami wszystkie kolory, zapachy i odgłosy poszczególnych pór roku… W tym roku usłyszymy te perełki w zjawiskowej interpretacji Roksany Kwaśnikowskiej – tegorocznej laureatki nagrody FRYDERYK w kategorii „Muzyka solowa” za płytę „Rode: 24 Caprices for Solo Violin”.

Program:

  1. Piazzolla – Cztery Pory Roku w Buenos Aires (Cuatro estaciones porteñas)
  2. Vivaldi – Cztery Pory Roku op. 8

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Wratislavia

Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, dyrygent

Bilety: 50 zł (normalne), 40 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Sobota, 8 lipca 2023, godz. 20:00

Fado

Trio Bastarda wspólnie z João de Sousa odnosząc się do tradycyjnych utworów fado stworzyli nową, oryginalną opowieść muzyczną. Współczesne, autorskie aranżacje i opracowania tych niezwykłych, melancholijnych pieśni dały artystom możliwość swobodnej wypowiedzi i kreacji muzycznej oraz pozwoliły na szczery, pełen emocji przekaz. Owocem tego spotkania jest płyta „Fado”, która ukazała się wiosną 2021 roku nakładem wytwórni Audio Cave. Repertuar to żelazna klasyka fado: utwory Alaina Oulmana, Alfreda Marceneiro czy Amálii Rodrigues brzmią autentycznie i współcześnie, łącząc portugalską tradycję z własnym, oryginalnym idiomem muzycznym. Cudowny artystyczny kwartet sprawia, że przy tej muzyce można się rozmarzyć, zapomnieć, przepaść.

Program:

Fado, w programie m.in.: „Livre”, „Estranha forma de vida”, „Cantiga de amigo”, „Medo”, „Maldição” i inne

Wykonawcy:

João de Sousa – wokal, gitara,

Paweł Szamburski – klarnet,

Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela,

Michał Górczyński – klarnet basowy

Bilety: 110 zł (normalne), 85 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Niedziela, 9 lipca 2023, godz. 20:00

Klasyczny finał

Czy ktokolwiek może sobie wyobrazić Wieczory w Arsenale bez choćby jednego utworu Mozarta? My też nie, więc na finał aż dwie jego kompozycje! Jedno z uroczych Divertiment napisane przez niespełna szesnastoletniego Wolfganga oraz jego Koncert skrzypcowy w wykonaniu Daniela Stabrawy a po przerwie crème de la crème: IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena. Nazywany „Skowronkowym” od sprawiającego wrażenie improwizacji fortepianowego wstępu, ale nie brakuje w nim także typowej beethovenowskiej powagi. Solistą będzie niemiecki pianista, Artysta Stainwaya, laureat Konkursu Beethovenowskiego w Bonn – Hinrich Alpers. Klasyka na finał? O, tak!

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart

Divertimento B-dur KV 137

Koncert skrzypcowy D-dur KV 218

Ludwig van Beethoven

IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

Wykonawcy:

Hinrich Alpers – fortepian,

Orkiestra Kameralna Wratislavia,

Daniel Stabrawa – skrzypce, dyrygent

Bilety: 50 zł (normalne), 40 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Bilety oraz karnety do nabycia:

– na stronie https://www.wieczorywarsenale.eu/?page_id=142;

– w serwisach: Kicket, Ticketmaster, Biletyna, Going;

– stacjonarnie w w salonach Empik oraz sieci sklepów Media Markt na terenie całego kraju

– oraz na godzinę przed koncertami w Arsenale.

www.wieczorywarsenale.eu

www.facebook.com/wieczorywarsena

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułŚwięto Wrocławia 2023: Centrum Kultury Agora zaprasza na niezwykłe widowiska plenerowe!
Następny artykułJak założyć firmę? Własna działalność gospodarcza krok po kroku
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.