We Wrocławiu ruszają bezpłatne międzykulturowe spacery przyrodnicze dla całej rodziny!

0
fot. Gregor Stadnik

Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, organizator międzynarodowego projektu Lelenfant (dawniej Brave Kids) przygotowała na trzech wrocławskich osiedlach spacery przyrodnicze z myślą o nowych mieszkańcach miasta. Charyzmatyczne przewodniczki w tandemach polsko-ukraińskich poprowadzą dzieci i dorosłych po urokliwych zakątkach Wrocławia na osiedlach Brochów, Nowy Dwór i Kowale. Wydarzenie otwarte jest dla wszystkich, nie obowiązują zapisy. Oprócz spacerów organizatorzy zapraszają na listopadowe pikniki wieńczące cykl warsztatów artystyczno-edukacyjnych połączone z nasadzeniami w ramach powstających ogrodów i sadów społecznych oraz animacjami dla dzieci w różnych językach.

“Międzykulturowe ogrody i sady – integracja, edukacja, wolontariat” to zadanie publiczne współfinansowane ze środków Gminy Wrocław realizowane przez Fundację z myślą o łączeniu nowoprzybyłych i stałych mieszkańców Wrocławia, a także różnych grup wiekowych. Pretekstem do spotkania są tematy ekologiczne, dbałość o miejską przyrodę oraz filozofia ogrodów społecznych. Projekt ma wymiar międzypokoleniowy i międzykulturowy, a do prowadzenia warsztatów i wydarzeń dołączyli znakomici instruktorzy i instruktorki (np. Sam Alty, Julita Lech czy Witold Zalewski) oraz pasjonaci dzikiej przyrody Wrocławia. Dodatkowo najmłodsi mieszkańcy Wrocławia mogą dołączyć do klubu językowego na ul. Łaciarskiej 32. W każdą środę odbywają się lekcję języka polskiego jako obcego z elementami psychoedukacji. Szczegóły klubu na stronie Fundacji (www.faefoundation.art)

Lekcja biologii w parkach i dzikich zakątkach miasta

Czwarta przyroda miasta to miejsca nietknięte cywilizacją. To one tworzą cenne ekosystemy, które pozostawione bez ingerencji człowieka stanowią ważny element w adaptacji do zmian klimatu. Na Nowym Dworze Agata Białkowska i Marina Lis zabiorą 21.10 grupę spacerowiczów na wały wzdłuż nasypu kolejowego i rzeki Ślęzy by podglądać zieleń nietkniętą nożycami miejskich ogrodników i żyjące tam zwierzęta. Kolejne weekendy to dwa spacery po równie ciekawych terenach – dorzeczu Widawy na wrocławskich Kowalach z Agnieszką Maniewską z Grupy z Pasją (12.11) oraz zielonym Brochowie z Magdaleną Berezowską-Niedźwiedź z Fundacji Ekorozwoju (29.10). Obydwa spacer będą wspierane przez tłumaczki ze społeczności ukraińskiej.

– Spacery pomyślane są tak by z jednej strony była to doskonała lekcja przyrody dla polsko- i ukraińskojęzycznych dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim ma to być czas dobrej zabawy i weekendowego relaksu – mówi Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.

fot. Gregor Stadnik

Sztuka, muzyka i przyroda

Od września odbywają się regularne zajęcia dla dzieci i seniorów w Centrum Kowale (w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Grupa z Pasją), Brochowskim Centrum Aktywności Lokalnej (Fundacja Made in Brochów) oraz Centrum Kultury Wrocław Zachód, a ich efektem jest zainicjowanie niewielkich ogrodów i sadów społecznych.

W czasie naszych warsztatów eksplorujemy tematy związane z cyklami czterech pór roku, muzykujemy, przygotowujemy potrawy z sezonowych warzyw i owoców. Przede wszystkim jednak nasze spotkania to okazja do dobrej zabawy i poznania nowych ludzi. Mamy okazję poznać się międzypokoleniowo, bo pracujemy w dwóch grupach warsztatowych dzieci i seniorzy oraz międzykulturowo. W realizowanym projekcie na Kowalach udało nam się stworzyć wyjątkowo sympatyczną atmosferę dla małych i dużych mieszkańców Wrocławia o narodowości polskiej, ukraińskiej, tureckiej i włoskiej – mówi Beata Trybusz, animatorka społeczności lokalnej na Kowalach.

Każdy cykl warsztatów zakończony będzie sąsiedzkim piknikiem, któremu towarzyszyć będą animacje przyrodniczo-ogrodnicze dla dzieci z tłumaczeniami na różne języki mieszkańców Wrocławia.

fot. Gregor Stadnik

Przyroda łączy mieszkańców i mieszkanki Wrocławia – warsztaty dla szkół

Fundacja prowadzi równolegle nabór szkół chętnych do skorzystania z oferty bezpłatnych dwugodzinnych warsztatów z zakresu edukacji międzykulturowej i ekologicznej. Głównym celem będzie promocja integracji międzykulturowej wszystkich mieszkańców Wrocławia, a także idei aktywności społecznej i obywatelskiej na osiedlach (w tym w formie wolontariatu) na przykładzie tworzenia ogrodów społecznych i dbania o miejską przyrodę zgodnie z cyklami 4 pór roku. To lekcja empatii, otwartości na różnorodność kulturową i pomaganie sobie nawzajem jako mieszkańcy jednego miasta.

Zajęcia prowadzone będą zgodnie z założeniami edukacji globalnej oraz metodami aktywnymi, takimi jak praca w grupach, wykorzystanie pomysłów dzieci, a także metod kreatywnych.

Zapisy: ewa@fae-foundation.org

fot. Gregor Stadnik

Harmonogram wydarzeń:

NOWY DWÓR

Spacer sąsiedzki po dzikich zakątkach Nowego Dworu | 21.10.2023 (sobota) | 11:00-13:00 | start o 11:00 na nowej pętli tramwajowej TAT Nowy Dwór (P+R)

Piknik sąsiedzki | 04.11.2023 (sobota) | 11:00 – 13:00 | Centrum Kultury Wrocław – Zachód, ul. Chociebuska 4-6 |  Agata Białkowska i Marina Lis

KOWALE

Spacer sąsiedzki brzegami Widawy | 12.11.2023 (sobota) | 10.00 -12.00 | start o 10:00 obok sklepu Chatka Pyszności na ul. Kowalskiej 114/2 | Agnieszka Maniewska & Khrystyna Zhuleva

Piknik sąsiedzki | data i miejsce do potwierdzenia

BROCHÓW

Spacer przyrodniczy po Brochowie | 29.10.2023 (niedziela) | 11.00 -13.00 | start o 11:00 przy fontannie w Parku Brochowskim | Magdalena Berezowska-Niedźwiedź & Marina Protsenko

Piknik sąsiedzki | 04.11.2023 (sobota) | 11:00 – 13:00 | Brochowskie Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Koreańska 1a

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł350 mln zł na rozbudowę Portu Lotniczego Wrocław. Przetarg wyłoni wykonawcę
Następny artykułPo 61 latach z mapy Wrocławia znika księgarnia Wratislavia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.