350 mln zł na rozbudowę Portu Lotniczego Wrocław. Przetarg wyłoni wykonawcę

0
fot. dabrowski.pictures

Port Lotniczy we Wrocławiu ogłosił przetarg, który wyłoni firmę, odpowiadającą za największą w historii Polski inwestycji w strefę operacyjną lotniska. Zwycięzca zajmie się rozbudową i modernizacją części airside, a prace obejmą m.in. budowę nowej drogi kołowania i płyty postojowej. Wartość projektu wyniesie 350 mln złotych, a połowę tej kwoty pokryją fundusze unijne. Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2024 roku.

Inwestycja w strefę operacyjną lotniska to nasz sztandarowy projekt i gwarancja tego, że ruch lotniczy w sercu Dolnego Śląska będzie dalej systematycznie rósł. Dzięki największej w Polsce inwestycji w strefę airside będziemy mogli skrócić czas oczekiwania samolotów na start i lądowanie, co przełoży się na zwiększenie przepustowości lotniska – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

fot. dabrowski.pictures

Plan inwestycyjny obejmuje zarówno budowę nowych obiektów, jak i dostosowanie już istniejących elementów infrastruktury do zmian, jakie zajdą w strefie operacyjnej wrocławskiego portu. W ramach inwestycji powstaną między innymi nowa droga kołowania równoległa do drogi startowej, a także płyta postojowa dla samolotów. Oba obiekty usprawnią przemieszczanie się w obrębie lotniska. Główny wykonawca zajmie się też budową płaszczyzny do odladzania samolotów oraz drogi szybkiego zjazdu. Ponadto już istniejące drogi kołowania zostaną dostosowane do układu nowo wybudowanych elementów infrastruktury.

Wartość inwestycji to 350 milionów złotych. Na jej realizację pozyskano dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, które pokryje ok. 50% kosztów realizacji projektu. Celem jest zwiększenie możliwości operacyjnych na potrzeby lotnictwa wojskowego, jednak modernizacja przyniesie korzyści także lotnictwu cywilnemu.

Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 14 listopada. Port Lotniczy Wrocław planuje wyłonić zwycięzcę przetargu na przełomie 2023 i 2024 roku, natomiast prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2024 roku. Czas przewidziany na realizację inwestycji to 26 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDwie prestiżowe nagrody dla Wrocławia. W rankingu Forbesa jesteśmy najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu
Następny artykułWe Wrocławiu ruszają bezpłatne międzykulturowe spacery przyrodnicze dla całej rodziny!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.