We Wrocławiu powstał pierwszy ogród sensoryczny dla niewidomych dzieci

0

Pod koniec września we Wrocławiu otwarty został niezwykły Ogród sensoryczny „Alicja w Krainie Zmysłów” dla niewidomych dzieci z całego Dolnego Śląska. Ogród powstał na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej 16 na Złotnikach.

Podczas wielkiej inauguracji niewidome maluchy po raz pierwszy poznały miejsce, w którym nauczą się sprawnie i bezpiecznie poruszać w świecie. Ten wyjątkowy ogród sensoryczny jest podzielony na części odpowiadające PIĘCIU ZMYSŁOM – słuchu, wzroku, zapachu i smaku oraz dotyku.

Dotyk

Niewidome dzieci będą tam mogły stopami wyczuć miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki oraz leśną korę. Główna ścieżka będzie zbudowana ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi niewidomych. Dzięki temu dzieciaki nauczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać laską teren, jak przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Po prostu – jak być BEZPIECZNYM i NIEZALEŻNYM.

Słuch

Jedną z największych atrakcji ogrodu będą plenerowe instrumenty muzyczne – ogromne bębny i piszczałki, dzięki którym niewidome dzieci będą mogły obcować z wibrującymi dźwiękami. Na samo otwarcie zaproszono muzyków ze School of Rhythms pod wodzą Piotra Gospodarczyka, który razem z niewidomymi dziećmi zagrał wspaniały koncert na bębnach i bum-bum rurkach.

Zapach, wzrok i smak

W ogrodzie została też zaaranżowana strefa wzroku zapachu i smaku. Intensywna woń kwiatów, lawendy, smak zerwanych prosto z krzaczka poziomek i malin, delikatna faktura i fantazyjne kształty liści drzew i krzewów posadzonych w ogrodzie – to tylko drobna zapowiedź wrażeń oddziałujących na zmysły, z którymi będą mogły się zetknąć niewidome dzieci. Te, które mają bardzo słaby wzrok będą z kolei mogły cieszyć się intensywnymi barwami kwiatów i krzewów, które zostały posadzone w tym miejscu.

Dzięki projektowi „Alicja w Krainie Zmysłów” niewidome dzieci będą mogły prawdziwiej doświadczyć otaczającego je świata. Pomysłodawcy wierzą, że będzie to dla nich swoisty poligon doświadczalny i miejsce, w którym będą się nie tylko uczyć, ale i doskonale bawić. Od piątku niewidome dzieciaki będą się nim mogły cieszyć na co dzień.

To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. Budowa ogrodu kosztowała ponad 250 tysięcy złotych.

mat. Fundacja Zobacz Mnie

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWracają wydzielone strefy w pojazdach MPK [WAŻNE]
Następny artykuł[PILNE] Nowy rekord zakażeniem koronawirusem w Polsce i na Dolnym Śląsku!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.