W kompleksie biurowym znalazły się rzeźby Oskara Zięty!

0
Centrum Południe, Art by Oskar Zięta
a

Przestrzeń skandynawskich lobby w budynkach kompleksu biurowego Centrum Południe została wypełniona sztuką Oskara Zięty, światowej klasy artysty i architekta.

Powstałe tu instalacje są twórczymi kompilacjami złożonymi z innowatorskich zwierciadeł, wytworzonymi w technologii FIDU. [ZDJĘCIA]

Niecodzienne lustra powstały w ramach technologii FiDU – innowacyjnego procesu deformacji metalu, którą uzyskuje się poprzez napompowanie go powietrzem. Ta nowatorska technika została opracowana przez Oskara Ziętę w toku wieloletnich badań nad fizycznymi właściwościami stali, czego efektem są m.in. trójwymiarowe rzeźby przypominające zwierciadła. Ze względu na swoją ultralekką konstrukcję i nierówną płaszczyznę bawią się zmysłem wzroku, ukazując rzeczywistość z zupełnie innej strony. Na ich powierzchni można dostrzec najróżniejsze obrazy wykonane ze stali, powietrza i światła.

Centrum Południe, Art by Oskar Zięta

Wśród największych dzieł Oskara Zięty jest między innymi najwyższa w polskiej przestrzeni publicznej rzeźba ze stali WIR znajdująca się w Warszawie oraz wrocławska NAWA. Ta ostatnia została w 2019 roku nominowana do prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej – Mies van der Rohe Award.

Istotnym wyróżnikiem lustrzanej instalacji jest wykorzystanie zrównoważonego sposobu formowania metalu, który wpisuje się w potrzeby współczesnego świata. To podejście idzie w parze z filozofią spółki biurowej Skanska, która w swoich działaniach stawia zarówno na prośrodowiskowe rozwiązania, jak i wellbeing użytkowników tworzonych przez siebie biur. Stalowe lustra nie tylko wdzięcznie uzupełniają lobby w skandynawskim stylu, ale mają też sprzyjać pobudzaniu kreatywności i dobremu samopoczuciu pracowników i gości Centrum Południe.

Centrum Południe, Art by Oskar Zięta

Zrównoważone rozwiązania zastosowane w budynku, które pozwalają oszczędzać energię i wodę, a także oczyszczać powietrze, zostały wyróżnione prestiżowym certyfikatem LEED Core & Shell. Co więcej, budynek otrzymał nagrodę PLGBC Green Building Awards 2021 w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany” oraz CIJ Awards Poland 2020 w kategorii Best Sustainable Design. Został również doceniony przez jury konkursu „Piękny Wrocław”, które uplasowało go na pierwszym miejscu w kategorii „Budynek użyteczności publicznej”.

mat. Centrum Południe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCzy w paczce do Hiszpanii wolno nadać elektronikę użytkową?
Następny artykułWrocławskie zabytki: Kamieniczki Jaś i Małgosia – historia i mroczna legenda, o których mogliście nie wiedzieć
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.