To najprawdopodobniej najlepsza trasa zwiedzania Wrocławia, gdy jesteś tu tylko 1 dzień

0

Jesteś pierwszy raz we Wrocławiu i chciałbyś zobaczyć jak najwięcej? Chcesz poczuć specyficzny klimat miasta, ale masz mało czasu? Proponowana przez nas trasa jest prawdopodobnie najlepszą opcją dla Ciebie. Możesz ją przebyć zarówno spacerem, jak i skorzystać z komunikacji miejskiej (która sama w sobie jest atrakcją).

Jedno jest pewne – jeśli chcesz poznać Wrocław w pigułce, to wybierz się z nami na zwiedzanie. 

Gdzie zacząć? Przystanek 1: Dworzec Główny

Zwiedzanie Wrocławia prawdopodobnie rozpoczniesz od Dworca Głównego. Powstał on w latach 1855-1857 i został zaprojektowany w stylu gotyku Tudorów przez znanego budowniczego królewskiego – Wilhelma Grapowa. Zaliczany jest on do jednego z czterech najstarszych dworców kolejowych w historycznym Breslau. Zanim więc przebiegniesz przez perony, to warto byś zatrzymał się przez chwilę w głównej hali dworca.

Przebudowany i odrestaurowany w latach 2010 – 2012 dworzec zachował bowiem swój historyczny i unikatowy charakter. Zachwyca również plac dworcowy, również gruntownie odrestaurowany podczas remontu. 

TEGO NIE ZNAJDZIESZ W PRZEWODNIKACH: Zajrzyj do MC’Donaldsa na Dworcu Głównym i spójrz do góry – sufit tego pomieszczenia jest przepiękny! Wejdź po schodach lub wjedź windą na 1 piętro i zobacz niezwykłe secesyjne sale oraz Galerię BWA.

Kongres Kolejowy

Przystanek 2: Rynek Główny

Spacerem z Dworca Głównego dotrzesz do Rynku w 21 minut. Warto się jednak zdecydować na taką formę podróży, ponieważ idąc ulicami Kołłątaja i Piotra Skargi miniesz nie tylko urokliwą Fosę Miejską, ale także Cafe Berg czy remontowane właśnie Wzgórze Partyzantów. Idąc dalej, obok Galerii Dominikańskiej przez Oławską – dotrzesz do serca naszego miasta, czyli do Rynku. Jest on otoczony przez piękne, kolorowe kamienice, które w większości zostały odbudowane po zniszczeniach wojennych.

Na Rynku organizowane są liczne imprezy i wydarzenia, m.in. jarmarki bożonarodzeniowe, festiwale, koncerty, a także spektakle teatralne na otwartym powietrzu. Rynek jest także popularnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów, a kawiarnie i restauracje, znajdujące się w pięknych kamienicach, oferują lokalne przysmaki i kuchnię międzynarodową.

TEGO NIE ZNAJDZIESZ W PRZEWODNIKACH: Zajrzyj do Żyjni – ,,miejskiego uzdrowiska” w centrum Wrocławia. Możesz tutaj zrelaksować się i nabrać sił na dalszą podróż.

O Żyjni pisaliśmy tutaj: We Wrocławiu działa Żyjnia – bezpłatne miejskie sanatorium z leczniczymi naparami, dźwiękami z uzdrowiska i zielenią

Przystanek 3: Idź dalej na Ostrów Tumski

Z Rynku przejdź ulicą Kuźniczą, Szewską i placem Nankiera dojdziesz do Mostu Piaskowego – żelaznego mostu wzniesionego w 1861. Obok znajdziesz Halę Targową, w której kupisz lokalne produkty. Jeśli jednak przejdziesz przez most, to trafisz na Wyspę Piasek, z której już zobaczysz Ostrów Tumski wraz z m.in. Katedrą św. Jana Chrzciciela. Malowniczy widok na rzekę Odrę, kramy z pamiątkami i lokalnymi przysmakami tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Często w tej okolicy można usłyszeć też ulicznych grajków. Z powodzeniem możesz jednak dokładniej zwiedzić tę okolicę. Niedaleko znajdziesz również wejście do Ogrodu Botanicznego

TEGO NIE ZNAJDZIESZ W PRZEWODNIKACH: Na Wyspie Piaskowej znajdziesz ławeczkę dla zakochanych, na której przesiadują dwa sympatyczne krasnale. Zrób na niej zdjęcie z widokiem na Ostrów Tumski.

Przystanek 4: Most Grunwaldzki i OdraCentrum

Kolejnym punktem na trasie Twojego spaceru jest Most Grunwaldzki. Most Grunwaldzki, wybudowany w latach 1908-1910 według projektu Richarda Plüddemanna, przez wiele lat był jednym z najważniejszych mostów we Wrocławiu, przecinającym rzekę Odrę.

W latach 80. most stał się areną protestów wrocławian przeciwko władzy komunistycznej, a starcia z oddziałami milicji miały miejsce na moście Grunwaldzkim. Z mostu roztacza się widok na wieżę ciśnień i pierwszy wrocławski dom na wodzie z jednej strony, a z drugiej strony widoczny jest Ostrów Tumski i Kampus Grunwaldzki. Na kawę warto zajrzeć do Odra Centrum – jedynej takiej kawiarni na wodzie w mieście.

TEGO NIE ZNAJDZIESZ W PRZEWODNIKACH: Legenda mówi, że na początku lat 50. jeden z lotników wrocławskich przeleciał samolotem pod mostem, co miało być skutkiem zakładu towarzyskiego.

Przystanek 5: Na koniec odwiedź Halę Stulecia

Tramwajem nr 4 lub 10 z Placu Grunwaldzkiego dotrzesz w okolice kolejnej atrakcji Wrocławia, którą jest Hala Stulecia. Hala Stulecia wyróżnia się swoją oryginalnością, wielofunkcyjnością oraz otoczeniem. Obiekt jest znany na całym świecie i często gości w nim wiele wydarzeń międzynarodowych rangi.

W 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na jej wyjątkowość i reprezentatywność dla kultury epoki, w której została wybudowana. W pobliżu Hali znajduje się Pergola z Fontanną Multimedialną – największą w Polsce!

TEGO NIE ZNAJDZIESZ W PRZEWODNIKACH: Tuż obok Hali stulecia znajdziesz odremontowany w ostatnich latach Pawilon Czterech Kopuł. We wtorki wejdziesz tu za darmo, a warto! Podziwiać tutaj można prace współczesnych artystów i artystek, m.in. Magdaleny Abakanowicz.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMiejsca, których nie ma już we Wrocławiu: Restauracja Szwajcarka w Parku Szczytnickim
Następny artykułWrocław: W parku na Złotnikach ma powstać kolejna miejska plaża. Ogłoszono przetarg
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.