Tabletka „dzień po” – kiedy najpóźniej można ją przyjąć? Odpowiadamy!

0

Mimo że antykoncepcja awaryjna jest w wielu krajach ogólnodostępna, w Polsce można z niej skorzystać jedynie za okazaniem ważnej recepty. Ile kosztuje tabletka „dzień po”? Czy jest skuteczna? Jak najszybciej zdobyć receptę na tabletkę „dzień po”? Sprawdźmy.

Ile kosztuje tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna, zastosowana jednorazowo po niezabezpieczonym stosunku, ma na celu zapobieżenie zapłodnieniu i ciąży. Ile kosztuje tabletka „dzień po”, która wykazuje takie działanie? Cena zależy od składu preparatu. Pigułki zawierające syntetyczny hormon lewonorgestrel kosztują około 30-60 złotych za 1 sztukę, natomiast te, w których jako substancję czynną zastosowano octan uliprystalu są droższe. Zapłacimy za nie nawet powyżej 100 zł za 1 sztukę.

Jak najszybciej zdobyć receptę na tabletkę „dzień po”?

Tabletki „dzień po” są w Polsce dostępne w aptekach, jednak farmaceuta wydaje je tylko za okazaniem recepty od lekarza. Na szczęście w dobie cyfryzacji w medycynie możliwe jest uzyskanie przypisu na wiele produktów leczniczych bez konieczności fizycznego udawania się do gabinetu lekarskiego. Pigułki można zamówić szybko na stronie internetowej podmiotu medycznego, który realizuje zdalnie zamówienie na receptę na tabletkę „dzień po”, takiego jak np. NaszaRecepta.pl. Jeśli pacjentka nie ma przeciwwskazań do ich zastosowania, e-recepta jest wystawiana w ciągu kilku minut.

Tabletka „dzień po” a ciąża — ile wynosi skuteczność tej metody antykoncepcji?

Skuteczność tabletek „dzień po” zależy od tego, jakie substancje czynne w nich zastosowano. Pigułki zawierające octan uliprystalu, przyjęte doustnie w krótkim czasie po współżyciu, zapobiegają ciąży w 98%. Natomiast te, w których jest syntetyczny hormon lewonorgestrel, cechują się, jak podaje producent, skutecznością na poziomie do 84%.

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na skuteczność antykoncepcji awaryjnej, jest czas przyjęcia tabletki po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Preparaty z lewonorgestrelem trzeba przyjąć najpóźniej do 72 godzin (3 dni), natomiast pigułki z octanem uliprystalu zadziałają nawet do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Dodatkowo na skuteczność tabletek „dzień po” może wpłynąć negatywnie:

  • kolejne współżycie po uprzednim przyjęciu tabletki,
  • stosowanie niektórych leków,
  • wystąpienie owulacji przed zażyciem pigułki (wtedy tabletka nie jest w stanie jej już opóźnić),
  • wystąpienie wymiotów do 3 godzin po przyjęciu tabletki (w takiej sytuacji może zaistnieć konieczność ponownego wykupienia leku, ponieważ uprzednio przyjęty mógł nie zadziałać).

Tabletka „dzień po” a okres pomiędzy cyklami i inne działania niepożądane

Tabletka „dzień po” a ciąża, antykoncepcja awaryjna w czasie karmienia piersią, tabletka „dzień po” a okres i inne skutki uboczne — te zagadnienia interesują najbardziej kobiety, które planują zastosowanie pigułek „po” stosunku. Nic dziwnego, ponieważ przed zażyciem dowolnego produktu leczniczego należy znać przeciwwskazania do jego stosowania (w przypadku antykoncepcji awaryjnej to nie tylko uczulenie na składniki tabletki, ale również ciąża, karmienie piersią lub zdiagnozowanie niektórych chorób). Konieczna jest również znajomość możliwych działań niepożądanych, aby wiedzieć, jak zareagować w sytuacji, gdy dojdzie do wystąpienia któregoś z nich.

W przypadku pigułek „dzień po” możliwe skutki uboczne to:

  • bóle i zawroty głowy,
  • ból brzucha,
  • ból i tkliwość piersi,
  • nietypowa wydzielina z dróg rodnych,
  • nietypowy okres pomiędzy cyklami,
  • nudności i wymioty,
  • suchość w ustach,
  • trudności związane ze snem,
  • uczucie niepokoju,
  • uderzenia gorąca,
  • złe samopoczucie.

Pełna lista działań niepożądanych jest zawsze zawarta w ulotce załączonej do opakowania produktu leczniczego. Jeśli kobieta zaobserwowała niepokojące objawy, należy pilnie zwrócić się do lekarza, zarówno ze względu na możliwe pogorszenie zdrowia, jak i wpływ na dobór formy antykoncepcji w przyszłości.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMieszkanie wynajęte czy własnościowe? Wady i zalety
Następny artykułWyprawka dla kota – o czym należy pamiętać?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.