Mieszkanie wynajęte czy własnościowe? Wady i zalety

0
a

Przywiązanie do własności w Polsce jest na tyle silne, że wiele osób woli kupić mieszkanie, zamiast je wynajmować. To rozwiązanie, mimo że zapewnia duży komfort psychiczny, wymaga też dokładnego sprawdzenia nieruchomości pod względem prawnym i technicznym.

Mieszkanie wynajmowane – zalety i wady

Wynajem mieszkania oferuje mobilność, którą doceniają zwłaszcza osoby często zmieniające pracę i miejsce zamieszkania. Dodatkowo najemca nie musi obawiać się wzrostu rat kredytu hipotecznego i w całości ponosić kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Z drugiej strony wynajmując mieszkanie, trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Lokator nie buduje własnego majątku, nie może czuć się też w pełni bezpiecznie – w każdym momencie może otrzymać wypowiedzenie najmu. Do tego dochodzi ryzyko konfliktu z właścicielem.

Zakup mieszkania – plusy i minusy

Również zakup mieszkania można rozpatrywać przez pryzmat zalet i wad. Po stronie plusów trzeba wskazać komfort i bezpieczeństwo, jakie wiąże się z posiadaniem własnej nieruchomości. Do tego nabywca zyskuje cenny składnik majątku, który w perspektywie czasu powinien zyskać na wartości. Co z minusami? Wysokie ceny za metr kwadratowy sprawiają, że wiele osób jest zmuszonych skorzystać z kredytu hipotecznego – to długoterminowe zobowiązanie, które często jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Uwzględnić trzeba też koszty urządzenia i utrzymania nieruchomości.

Sprawdzenie mieszkania przed zakupem

Nie każdemu opłaca się wynajem mieszkania. Gdy zapada decyzja o zakupie nieruchomości, niezbędne jest jej dokładne sprawdzenie. W jaki sposób?

Sprawdzenie nieruchomości powinno obejmować:

  • kwestie prawne – należy dokładnie zapoznać się z księgą wieczystą, z której można dowiedzieć się choćby, kto aktualnie jest właścicielem nieruchomości i czy pod jej zastaw nie zostały zaciągnięte zobowiązania,
  • kwestie techniczne – stan mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego może sprawdzić inżynier, a z zakresem elementów poddawanych weryfikacji można zapoznać się tutaj: https://odbiory-mieszkan-wroclaw.com.pl.

Upewniając się, że firma deweloperska nie dopuściła się fuszerki, a mieszkanie nie jest zadłużone, nabywca nieruchomości może uchronić się przed popełnieniem kosztownego błędu. Na tle kosztów, jakie wiążą się z zakupem nieruchomości, skorzystanie z porad specjalistów jest niewielkim wydatkiem.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTurystyka i hotelarstwo jest głównym źródłem dochodów wielu krajów
Następny artykułTabletka „dzień po” – kiedy najpóźniej można ją przyjąć? Odpowiadamy!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.