Największa tegoroczna zimowa atrakcja Wrocławia zostaje na dłużej. Uniwersytet Wrocławski zaskoczony popularnością akcji Światłogród postanowił przedłużyć ją do 14 lutego.
W każdy piątek, sobotę i niedzielę Wrocławianie i Dolnoślązacy mogą przenieść się do świata Alicji w Krainie Czarów. A wszystko w Ogrodzie Botanicznym.
Przed świętami Bożego Narodzenia Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zamienił się dzięki światłu, diodom, laserom, ale też kuglarzom, klaunom, muzyce i projekcjom światło i dźwięk w miejsce magiczne. Zwykle Ogród zamierał na miesiące zimowe. W tym roku cieszy się większym powodzeniem niż w niektóre letnie miesiące.
– Chcieliśmy jako Uniwersytet Wrocławski dać wrocławianom odrobinę wytchnienia od statystyk covidowych, lockdownu, niepewności jutra – opowiada Tomasz Sikora szef Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przenieść dzieciaki i dorosłych w zaczarowany świat. Ale też pokazać okolicę – dzięki videomapingowi pokazać piękno dachów Ostrowa Tumskiego, a dzięki laserom pokazać dzieciakom, że miejscem, gdzie powstaje baśń… może być ceglana ściana budynku Wrocławianom bardzo się nasz pomysł spodobał.
Za tymi deklaracjami idą liczby. Już w pierwszym tygodniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego odwiedziło tylu ludzi ilu zaplanowano na sześć tygodni trwania akcji. Dlatego uruchomiono dodatkowe wejście, a także poszerzono ekspozycję, by odwiedzający mogli zachować dystans społeczny.
– Przypominamy o tym ogłoszeniami nadawanymi przez głośniki. Że można z nami być przez kilka godzin, że pokazy powtarzamy cyklicznie więc można spędzić w ogrodzie nielimitowany czas. Poza tym nasze iluminacje są na sporym terenie. Ale faktycznie akcja i jej popularność nas samych zaskoczyła. Rozmawiamy, by wprowadzić iluminację całoroczną. Połączyć z muzyką klasyczną, ale na razie szczegółów nie zdradzajmy – mówi Janusz Stańczyk z Lotnej Brygady Ledowej „Światło Czyni Cuda”.
Łącznie przygotowano 270 opraw świetlnych, a dodatkowo lasery mapują okoliczne budynki Ostrowa Tumskiego. Prezentowane są także baśnie wyświetlane na jednym z budynków Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym opowieść świetlna uznana w ubiegłym roku za najlepszą w konkursie organizowanym w Nowym Jorku.
Bilety można kupić w dwóch kasach Ogrodu Botanicznego.
Iluminacja Ogrodu i spektakle świetlne odbywać się będą w godzinach od 17.00 do 21.00. Na odwiedzających czeka:
- Świąteczna Bajka,
- Arena Sztuki Wrocławskich Artystów Ulicznych śpiewających nie tylko świąteczne popularne piosenki,
- iluzjonista,
- magik oraz
- połykacz ognia i innych niestrawnych przedmiotów.
Wszystko zamkną laserowy mapping liniowy, przestrzenny pokaz laserowy i pokazy wyświetlane na okolicznych budynkach i kościołach. Organizatorzy zobowiązują odwiedzających Ogród do przestrzegania zasad zachowania dystansu społecznego oraz do zasłaniania ust i nosa, zgodnie z obowiązującymi zasadami.