Skosztuj bałkańskich potraw podczas Bułgarskiego Święta Wina

0
fot. SplitShire

Już 10 lutego rozpoczną się wrocławskie obchody Bułgarskiego Święta Wina „Trifon Zarezan” w Starej Piwnicy. Impreza będzie połączona z Dniami Kuchni Bałkańskiej. Dodatkowo odbędzie się pokaz obyczaju podcinania winorośli. 

Trifon Zarezan, a właściwie Dzień Świętego Tryfona, to święto wina obchodzone w Bułgarii i innych państwach bałkańskich. Zwyczaj prawdopodobnie ma swój początek w kulcie Dionizosa. Sama nazwa pochodzi od imienia chrześcijańskiego świętego Tryfona. Podstawowym obrządkiem tego święta jest podcinanie winorośli, które zgodnie z tradycją jest wykonywane przez właścicieli winnic i symbolizuje nadchodzącą wiosnę. Współcześnie jednak święto wygląda inaczej – po liturgii w cerkwi, hodowcy winorośli udają się do winnic wraz z muzykiem. Po odcięciu gałązki, zaplatają wianki i umieszczają je na swoich czapkach. Następnie następuje wspólna biesiada i tańce, a wieczorem wszyscy mężczyźni spotykają się w karczmie.

Atrakcją Bułgarskiego Święta Wina w Starej Piwnicy będzie występ polsko-bułgarskiej grupy muzycznej Sarakina Balkan Band. Zespół łączy muzykę bałkańską między innymi z folkiem i jazzem. Grupa koncertuje od 1999 roku, a w jej skład wchodzą profesjonalni muzycy – absolwenci wyższych szkół muzycznych. Grają między innymi na akordeonie, klarnecie, kontrabasie, dudach i tamburynie. Swoimi aranżacjami przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej.

24909783_1505154589599671_7099598582313185284_n

Ponad to będzie można nauczyć się bułgarskich tańców takich jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica.

W trakcie wieczoru Stojan Uzunov, znawca bułgarskiego wina, zaprezentuje obyczaj podcinania winorośli. Warto tutaj wspomnieć, iż Bułgar od lat mieszka w Warszawie i to on zapoczątkował obchodzenie tego święta w naszym kraju.

Co najważniejsze – nie zabraknie  również okazji do degustacji prawdziwego bułgarskiego wina. Kuchnia w Starej Piwnicy przygotuje dodatkowo tradycyjne i lokalne bałkańskie potrawy.

Święto Wina odbędzie się 10 lutego o godzinie 20 w Starej Piwnicy (ulica Krupnicza 15). Bilety w przedsprzedaży kosztują 30 zł i można je kupić w klubie muzycznym lub zarezerwować pod adresem bilety@o2.pl. W dzień wydarzenia ich cena wzrośnie do 35 zł. Możliwa jest również rezerwacja stolików.

Bilety można również kupić w sieci sklepów Empik, Saturn oraz MediaMarkt.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPo Wrocławiu pojedziesz już vanem – Vozilla udostępnia nowe pojazdy
Następny artykułW 2022 dojedziesz tramwajem do gminy Kobierzyce
Odkryj Wrocław na nowo