Rozmowy o różnych obliczach sztucznej inteligencji – za nami Made in Wroclaw 2021!

0

4 panele dyskusyjne, 23 panelistów, ponad 300 uczestników oraz 20 000 oglądających konferencję online – tak w skrócie można podsumować piątą edycję Made in Wroclaw, która w formule hybrydowej odbyła się 20 października 2021 roku!

Made in Wroclaw to wyjątkowe wydarzenie, które już od pięciu lat organizowane jest przez Miasto Wrocław i Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. W tym roku odbyło się ono pod hasłem Driven by intelligence, w formule hybrydowej – offline we Wrocławskim Centrum Kongresowym i online.

Driven by intelligence!

Konferencja Made in Wroclaw już na stałe wpisała się w kalendarz wrocławskich wydarzeń i jest miejscem do dyskusji o przyszłości biznesu, nauki i innowacji.

– Co roku, w te jesienne dni, czekam na to wydarzenie. Tutaj mówi się o tym, co najważniejsze dla miasta a wzorce, które razem tworzymy, są później wdrażane także w innych miastach i krajach, co nas bardzo cieszy. Wrocław stawia na rozwój, a sztuczna inteligencja jako zjawisko, już dotyka nas w wielu aspektach naszego życia, wpływając na jego jakość – mówił w trakcie otwarcia konferencji Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Made in Wroclaw to też wydarzenie, które pokazuje, że mimo przeszkód i wyzwań, jak np. tych związanych z wpływem pandemii COVID-19 na gospodarkę, wrocławski biznes nie zwalnia tempa i dynamicznie się rozwija. Mocno skupiała się na tym poprzednia edycja wydarzenia. Nie inaczej było w tym roku. Made in Wroclaw 2021 było poświęcone coraz powszechniej obecnej w naszym życiu sztucznej inteligencji.

Wdrażanie innowacji, czy dokonywanie przełomów technologicznych w firmach, zajmuje już nie kilka lat, a kilka miesięcy. Zawdzięczamy to otwarciu się na nowe technologie. Duża część z nich wiąże się ze sztuczną inteligencją, która coraz śmielej wkracza w każdą dziedzinę gospodarki i daje wiele szans rozwoju. To właśnie dlatego na Made in Wroclaw 2021 spotkaliśmy się pod hasłem „Driven by intelligence”. Wydany przez nas kilka tygodni temu raport „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej w roku 2021”, pokazał, że to właśnie AI określa szanse i wyzwania dla biznesu na najbliższe lata, że jest to jeden z kluczowych obszarów dla rozwoju firm z Wrocławia i regionu – mówiła Magdalena Okulowska, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Warto podkreślić też, że Made in Wroclaw ma ogromne znaczenie dla rozwoju ekosystemu biznesowego Wrocławia.

Made in Wroclaw to niezwykle ważne wydarzenie, które w 100% wpisuje się
w Strategię Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Wrocławia, opracowaną przez Radę ds. Przedsiębiorczości działającą przy Prezydencie Wrocławia. W ramach tej strategii chcemy budować we Wrocławiu przyjazne środowisko dla przedsiębiorców.  Ważny jest tu element współpracy, dzielenia się wiedzą. To właśnie takie wydarzenia jak Made in Wroclaw, gdzie obok tych wspaniałych firm, wspaniałych pomysłów, mamy różnego rodzaju instytucje otoczenia biznesu, sprawiają, że możemy ze sobą rozmawiać i przekazywać wiedzę w różnych kierunkach – przedsiębiorcy z przedsiębiorcami, ale też przedsiębiorcy ze strefą publiczną i nauką, która ma ich wspierać w tworzeniu tych nowoczesnych narzędzi. Uważam, że Made in Wroclaw to kwintesencja naszej Strategii
– wyjaśnia Marcin Urban, Skarbnik Urzędu Miejskiego Wrocławia, Przewodniczący Rady ds. Przedsiębiorczości działającej przy Prezydencie Wrocławia.

Cztery panele, cztery oblicza AI

Na konferencję Made in Wroclaw, którą prowadził Jarosław Kuźniar, składały się cztery panele dyskusyjne poświęcone roli lidera i zarządzaniu w dobie sztucznej inteligencji, branży e-commerce będącej siłą współczesnych zakupów, rozwojowi sektora MedTech napędzanego przez AI oraz Smart City, czyli sztucznej inteligencji w mieście.

W pierwszym panelu, moderowanym przez Jarosława Kuźniara, udział wzięli eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 3M Superhub we Wrocławiu, Collins Aerospace Wrocław, Randstad, ASTEK Polska Sp. z o.o i MST Automation Sp. z o.o.

Ich dyskusja skupiła się na omówieniu wyzwań, które stoją przed liderami i ich zespołami w dobie sztucznej inteligencji, która nie jest już przyszłością, ale teraźniejszością. Eksperci omawiali m.in. kwestię tego, jak pokazać pracownikom, że stosowanie technologii opartych o sztuczną inteligencję może być dla nich dobre.

Bardzo ważną rolą lidera, ale też całej organizacji, jest przekonanie pracowników do tego, że automatyzacja może im pomóc. Stosowanie jej w procesach, które są trudne, szkodliwe dla zdrowia, czy też żmudne, może ułatwić pracę ludziom, a nie ich zastąpić – mówiła w trakcie panelu Małgorzata Strzelbicka, Prezes Zarządu, MST Automation Sp. z o.o. – AI jest panaceum na braki kadrowe, a także uatrakcyjnia codzienną pracę, wykonywane czynności, obowiązki zawodowe – dodawała ekspertka.

Kolejny panel dyskusyjny pt. „E-commerce – inny wymiar zakupów” poświęcony był rozmowie o wpływie technologii AI na jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki, czyli e-commerce. Moderował go Dominik Łoś z CBRE, a udział w nim wzięli przedstawiciele: Amazon, Pneumat System Sp. z o.o., Klastra IT Corner i Unity Group oraz eobuwie.pl i MODIVO. W trakcie panelu mieliśmy okazję poznać przykłady rozwiązań związanych z wykorzystaniem AI w procesach magazynowych, logistycznych, czy obsługą klienta w branży e-commerce. Podkreślano też, że wprowadzanie automatyzacji nie oznacza wykluczenia z pracy czynnika ludzkiego, który nadal jest niezwykle ważny, choć zmieniają się kompetencje wymagane od pracowników.

Automatyzacja nie powoduje eliminacji ludzi z procesów magazynowych. Nadal są oni potrzebni, ale specyfika ich pracy zaczyna się zmieniać – wymaga nabycia nowych kwalifikacji. To nie wszystko. Wraz z wprowadzaniem inteligentnych rozwiązań do naszej branży, pojawiają się też nowe stanowiska pracy związane z utrzymywaniem robotów, rozwiązywaniem problemów, czy zarządzaniem przepływem. Nowe technologie i sztuczna inteligencja wpływają na to, jak będą funkcjonować nasze magazyny w przyszłości i choć zmieniają one rolę, jaką odgrywają w nich pracownicy, to bez wątpienia nadal będą oni ich głównym ogniwem – wyjaśniał Sławomir Płonka, General Manager z firmy Amazon.

Poznaliśmy też przykłady na to, że zakupy internetowe to domena nie tylko sektora B2C, a e-commerce coraz lepiej sprawdza się również relacjach B2B np. w sprzedaży siłowników pneumatycznych, którą prowadzi firma Pneumat Systems, określona w trakcie panelu jako „apteka dla przemysłu”, wysyłająca dziennie 400-500 paczek.

Trzeci panel dyskusyjny poruszył temat rozwiązań dla inteligentnych miast. O idei smart city i tym, jak związana jest z nią sztuczna inteligencja rozmawiali przedstawiciele EIT Urban Mobility Innovation Hub East, Politechniki Wrocławskiej, Spyrosoft i Share.P Smart Mobility Solution. Moderatorem był Tomasz Sikora, szef Działu Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego, dziennikarz MDR Radio Sachsen.

Eksperci zastanawiali się nie tylko nad tym, dlaczego miasta powinny być smart, ale też przybliżyli przykłady, wdrożenia idei smart city np. w kierowaniu komunikacją publiczną. Podkreślono też, że wdrażanie sztucznej inteligencji w mieście wymaga otwarcia się na innowacje związane z wykorzystaniem danych, ale też współpracę ze środowiskiem naukowym i biznesowym.

Ostatni z paneli dyskusyjnych poświęcony był napędzanej przez AI branży MedTech. Rozmowę z ekspertami z NeuroSYS, ancerCenter.ai oraz Stermedia.ai, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Infermedica oraz S3 Connected Health poprowadził Przemysław Ozga, redaktor naczelny Production Manager.

Warto tu przypomnieć, że według najnowszego raportu przygotowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej pt. „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021”, to właśnie ten obszar jest jednym z najważniejszych zastosowań technologii AI rozwijanych we Wrocławiu – aż 39% badanych firm wskazało, że to właśnie w obszarze MedTech oferuje swoim klientom rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją. W trakcie panelu eksperci rozmawiali o stosowaniu sztucznej inteligencji w branży MedTech, które wiąże się z wieloma szansami, ale też wyzwaniami.

Medycyna personalizowalna to święty graal systemu opieki zdrowotnej. Żeby mogła być wdrażana przez sektor MedTech, niezbędne jest wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, nowych technologii ogólnie. Co ważne, tylko tego typu rozwiązania są w stanie dostarczyć spersonalizowaną medycynę na poziomie globalnym – mówił w trakcie panelu Szymon Zyśko, VP R&D z firmy S3 Connected Health.

Każdy z paneli był poświęcony innemu obszarowi wykorzystania sztucznej inteligencji, łączyło je jednak to, że z jej rozwojem we Wrocławiu, wiąże się współpraca z lokalnym sektorem IT.

Branża IT już rozmawia z władzami Wrocławia o stworzeniu strategii miasta w zakresie AI. Potrzebujemy wizji do przodu, a przyszłość to MedTech, Smart City
i e-commerce. Już mamy firmy technologiczne, które w tych dziedzinach z powodzeniem działają i to mogą być strategiczne obszary dla przyszłości Wrocławia
– podsumował Grzegorz Rudno-Rudzinski, ITCorner, Unity Group.

Studio Made in Wroclaw

Nowością tegorocznej edycji było Studio Made in Wroclaw. Była to okazja do tego, by dowiedzieć się, co słychać m.in. we wrocławskich startupach i sprawdzić, nad czym pracują działające we Wrocławiu międzynarodowe firmy rozwijające różnorodne innowacje! Mogliśmy poznać 15 innowacyjnych firm i instytucji, które właśnie we Wrocławiu rozwijają swoją działalność. Były wśród nich Coventry University i Uniwersytet Wrocławski, które opowiedziały o swojej ofercie edukacyjnej, a także JP Weber, CUX, PayEye, Luxon Led, Trassee, Giant Lazer, SatRevolution, Collins Aerospace, MPWiK we Wrocławiu, Scanway, Laparo
i Wrocławskie Centrum Akademickie.

Jak zawsze Made in Wroclaw było też okazją do networkingu, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i integracji wrocławskiego ekosystemu startupowego, który miał okazję do spotkania się w trakcie wydarzenia towarzyszącego konferencji, zorganizowanego we współpracy z IT Corner.

Made in Wroclaw 2021 zostało zorganizowane przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Coventry University, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Politechnika Wrocławska, Wyższa Szkoła Bankowa, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont, AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, American Chamber of Commerce in Poland oraz British Polish Chamber of Commerce. Wydarzenie organizowane jest we współpracy merytorycznej z ITCorner, SoDA i ABSL oraz kooperacji z Wolves Summit, eventem dla globalnej społeczności technologicznej, który odbył się we Wrocławiu w dniach 19-21 października 2021 roku.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie morsować w okolicach Wrocławia? Najlepsze miejsca na morsowanie
Następny artykuł5 powodów, dla których warto jesienią odwiedzić Hotel Dębowy w Górach Sowich
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.