Ranking wrocławskich inwestycji. Która lokalizacja jest najlepsza do zamieszkania?

0
fot. Atmo, Wrocław Śródmieście

Projekty deweloperskie w pobliżu parków wiodą prym. Wrocławianie chcą mieszkać w otoczeniu zieleni. Ma być blisko centrum i w pięknym otoczeniu.

Koniecznie z dobrym dojazdem do różnych części miasta. Wrocławianie mają swój typ, jeżeli chodzi o lokalizację ich wymarzonego „M”. Większość z nich chce mieszkać w Śródmieściu albo na Krzykach. Sprawdzamy dlaczego.

Modne Śródmieście

Na zakup wymarzonego mieszkania w Śródmieściu, najchętniej decydują się single i młode pary. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie w tej dzielnicy kwitnie życie towarzyskie i kulturalne, a okolica ze względu na historyczną zabudowę i bliskie sąsiedztwo Odry nadaje jej wyjątkowego klimatu.

Jednym z największych atutów Śródmieścia jest jego wyspiarski charakter, na tle którego wyróżnia się Kępa Mieszczańska. Otoczona Odrą i granicząca ze Starym Miastem wyspa stała się modnym miejscem. To tu chcą zamieszkać zarówno osoby młode, które planują zakup pierwszego w życiu mieszkania, jak i rodziny potrzebujące większego lokum w atrakcyjnej lokalizacji. – podkreśla Agnieszka Piejak-Klimiuk, manager marketingu Eiffage Immobilier Polska.

Kultowe Krzyki

Położone w południowej części miasta Krzyki to również popularny wybór wśród wrocławian. Przyjazna infrastruktura, wygodna komunikacja i dostępność usług to najbardziej doceniane przez nich atuty.

Przed laty osiedlały się tu wrocławskie elity (…) i do dziś Krzyki są postrzegane jako prestiżowe miejsce. Jego największe walory to niepowtarzalny klimat, zróżnicowana zabudowa, w tym willowe osiedla, oraz miejskie tereny zielone z parkami Południowym i Skowronim na czele. – wymienia Agnieszka Piejak-Klimiuk.

Na Krzykach nie brakuje również placów zabaw, żłobków i przedszkoli, dzięki czemu dzielnica przyciąga rodziny z dziećmi. Z kolei miłośników dwóch kółek ucieszą liczne ścieżki rowerowe.

fot. Armii Krajowej 7

Popyt przewyższa podaż

Zgodnie z danymi GUS na lata 2014-2019, Krzyki w tym czasie zyskały około 5600 nowych mieszkańców. Z kolei w Śródmieściu obserwuje się odwrotną tendencję. Tam liczba zameldowanych osób, w tym samym czasie, spadła o ponad 5700. Nie oznacza to jednak, że nie ma chętnych na zakup mieszkania w tej okolicy. Zainteresowanie zdecydowanie przewyższa liczba samych mieszkań. W Śródmieściu najczęściej nabywane są lokale pod inwestycję, na wynajem. Żyją w nich osoby nie aktualizujące swojego zameldowania. I tym samym omijają je oficjalne statystyki.

Na portalu RynekPierwotny.pl pod koniec marca mogliśmy znaleźć blisko trzy tysiące ofert nowych mieszkań na wrocławskich Krzykach. To najwięcej ze wszystkich dzielnic. Z kolei w Śródmieściu jest ich ponad tysiąc. Oznacza to, że również i deweloperzy są świadomi zainteresowania tymi regionami i w swojej ofercie starają się odpowiadać na coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania właśnie w tych dzielnicach.

W parze z dużym zainteresowaniem rynkiem nieruchomości idą ceny. W pierwszym kwartale 2021 roku we Wrocławiu wzrosła średnia cena za mkw. W styczniu wynosiła 8722 zł, w lutym 8857 zł, a w marcu już 9254 zł. Dlaczego ceny rosną? Popyt nieustannie przewyższa podaż i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się w najbliższym czasie zmienić.

Zieleń przede wszystkim

Zainteresowanie Śródmieściem i Krzykami potwierdzają również wyniki Rankingu Inwestycji przygotowane przez RynekPierwotny.pl. Dużą popularnością w pierwszych trzech miesiącach tego roku, cieszyły się inwestycje zlokalizowane w Śródmieściu: Dom na Kurkowej i Atmo, a także położone na malowniczych Krzykach: Mist House, Armii Krajowej 7 i HB 1820. Wszystkie z nich znajdują się w dogodnej, pełnej atrakcji lokalizacji. Ich wspólnym mianownikiem jest także bliskość natury. Wrocławianie kupując mieszkania, zwracają uwagę na dostępność parków. Zwłaszcza teraz, gdy podróżowanie zostało znacznie utrudnione, bliskość przyrody stała się jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze lokum. Epidemia sprawiła, że zaczęliśmy myśleć przede wszystkim o tym, jak wygląda nasza najbliższa okolica. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby była przyjazna, pełna zieleni i innych udogodnień.

fot. Dom na Kurkowej, Wrocław Śródmieście

Ta tendencja jest również widoczna wśród inwestycji nagrodzonych w Rankingu. Wyróżniony w zestawieniu Mist House okalają aż trzy duże parki. Na odpoczynek można się udać do parku Południowego, Parku Grabiszyńskiego, bądź Parku Klecińskiego. Mnóstwo zieleni czeka także na nowych lokatorów projektu deweloperskiego Atmo (drugie miejsce w rankingu). Budynek znajduje się na największej wyspie Kępie Mieszczańskiej. Otaczają go dwa ramiona Odry i park. Pozostałe inwestycje również szczycą się pięknem otaczającej je przyrody.

Więcej informacji na temat Rankingu Inwestycji we Wrocławiu, znajdziesz na: https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/wroclaw/ocena-q1-2021/

*źródło: Dane GUS – Rocznik Statystyczny Wrocławia 2020 – https://wroclaw.stat.gov.pl/dane-o-wojewodztwie/stolica-wojewodztwa-1507/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOkulary korekcyjne – co należy wiedzieć przed ich zakupem?
Następny artykułKim jest tajemnicza kobieta ze słynnego zdjęcia z wrocławskiego Manahattanu? Trwają poszukiwania
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.