Kim jest tajemnicza kobieta ze słynnego zdjęcia z wrocławskiego Manahattanu? Trwają poszukiwania

0

Muzeum Architektury we Wrocławiu ogłasza poszukiwania tajemniczej kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej cenionych na świecie fotoreporterów. 

Muzeum realizuje właśnie dokument ,,Po polsku Manahattan”, który będzie prezentacją wrocławskich ,,sedesowców” autorstwa  Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak – pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu, twórczej i niezwykle konsekwentnej projektantki, która w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej architektonicznym indywidualnościom realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy.

,,Wrocław, lato 1982 roku. Upalny dzień. Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych na świecie fotoreporterów, jest we Wrocławiu. Spaceruje po mieście, fotografuje ludzi, ulice, budynki. Fascynuje go zwłaszcza zespół sześciu wieżowców usytuowany między placem Grunwaldzkim a mostem Grunwaldzkim. Właściwie to sam nie potrafi wyjaśnić dlaczego, jest po prostu inny od wszystkiego, co do tej pory we Wrocławiu widział. Znanemu fotoreporterowi udaje się wejść do kilku mieszkań i z ich okien zrobić serię zdjęć. Chce pokazać zwłaszcza architekturę, ale też jej mieszkańców. W wieżowcu naprzeciw dostrzega na balkonie młodą, kolorowo ubraną kobietę. To właśnie jej portret jest dziś jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najchętniej publikowanych zdjęć wrocławskiego Manhattanu.”

Wrocław, lato 1982 roku, fot. Chris Niedenthal, copyright Chris Niedenthal

,,Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? Studentką wynajmującą stancję, córką właścicieli, przyjaciółką rodziny, a może to jej własne mieszkanie? Jeśli to ostatnie, to mieszka tu sama czy z rodziną? Nie wiemy o niej właściwie nic, choć przez lata narosło wokół jej postaci wiele mitów.” – zastanawiają się pracownicy Muzeum Architektury.

Mówi się, że to portret samej projektantki Manhattanu, ale jest to całkowicie nieprawdziwa opowieść. Dlatego po niemal czterdziestu latach zapragnięto, by wreszcie rozwikłać tę zagadkę.

,,Nie uda nam się bez Was! Pomóżcie nam odnaleźć tajemniczą kobietę, która od dekad rozbudza wyobraźnię pasjonatów historii miasta. Z naszych ustaleń wynika, że latem 1982 roku mieszkała przy Placu Grunwaldzkim 8, prawdopodobnie na drugim piętrze. To wszystko, co wiemy na dziś, dlatego bardzo liczymy na Waszą pamięć i pomoc!” – apelują twórcy dokumentu o Manhattanie.

Dokument, którego producentem jest Fundacja polsko-portugalska Entre, miał swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku. Obecnie Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku przez Chrisa Niedenthala.

Jeśli macie jakiekolwiek informacje na temat tajemniczej kobiety Muzeum prosi o kontakt pod numerem telefonu 71 369 99 34 lub mailowo muzeumarchitektury@gmail.com.

mat. prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRanking wrocławskich inwestycji. Która lokalizacja jest najlepsza do zamieszkania?
Następny artykułKierunek: ZWIERZAKI! Pomóż im, a dostaniesz tablicę z pojazdu MPK
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.