Okulary korekcyjne – co należy wiedzieć przed ich zakupem?

0

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Zaburzenia widzenia mogą mieć podłoże genetyczne lub środowiskowe. Wśród przyczyn powstawania tego rodzaju dolegliwości wymienia się także rozmaite schorzenia okulistyczne oraz neurologiczne.

Szczególną tendencję do występowania wad wzroku mają osoby starsze, u których dysfunkcje widzenia są związane z pogorszeniem akomodacji oka. W zależności od rodzaju wady wzroku, oraz stylu życia i preferencji pacjenta, zaburzenia widzenia można korygować lub leczyć. Współczesna medycyna oferuje wiele rozmaitych metod wyrównywania wad wzroku, spośród których najpopularniejszą są oczywiście odpowiednio dobrane okulary.

Dobór okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne, zgodnie z ich nazwą, są przeznaczone do korygowania określonych wad wzroku. Współczesna medycyna oferuje okulary umożliwiające wyrównywanie różnych stopni krótkowzroczności i nadwzroczności, a także astygmatyzmu i starczowzroczności. Nosząc odpowiednio dobrane okulary osoby z wadami wzroku odzyskują komfort prawidłowego widzenia, a istniejące wady wzroku nie pogłębiają się.

Aby oprawki korekcyjne należycie spełniały swoje zadanie muszą być właściwie dopasowane. Osoby ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością (miopią) powinny nosić okulary wyposażone w soczewki ujemne (tak zwane szkła „minusowe”). Z kolei pacjenci, u których stwierdzono dalekowzroczność (hyperopię), powinni używać okularów ze szkłami o mocach dodatnich (nazywanych „plusami”). Dla osób cierpiących na astygmatyzm (niezborność) przeznaczone są okulary korekcyjne ze szkłami torycznymi, natomiast osoby zmagające się z prezbiopią (starczowzrocznością) powinny sięgnąć po okulary progresywne. Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje okularów mogą różnić się pod względem parametrów zastosowanych w nich soczewek korekcyjnych.

Decyzji co do wyboru odpowiedniej mocy szkieł nie należy podejmować samodzielnie. Wybór odpowiednich okularów to dosyć skomplikowane zadanie, dlatego osoba wymagająca zastosowania takiej metody korekcji powinna odwiedzić gabinet specjalisty mającego wiedzę na temat tego rodzaju produktów. Wśród wielu osób panuje mylne przekonanie, że profesjonalnym doborem okularów i soczewek kontaktowych zajmują się lekarze okuliści. Tymczasem ekspertami w dziedzinie diagnozowania wad wzroku oraz dobierania pomocy optycznych są optometryści.

W celu dokładnego określenia wady wzroku specjalista wykonuje badanie refrakcji oka, którego wyniki pozwalają mu na dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. Jeżeli twojej wadzie widzenia nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, powinieneś zgłosić się do optometrysty. Jeżeli natomiast oprócz pogorszenia wzroku występują u ciebie inne dolegliwości, np. podejrzewasz u siebie zapalenie spojówek czy dokucza ci uporczywy ból oczu i głowy, niezbędna może być wizyta u okulisty.

Kształty okularów korekcyjnych: trendy 2021

Aby okulary zapewniały użytkownikowi komfort noszenia oraz korzystny wygląd, oprawki muszą być dobrane nie tylko pod kątem wady wzroku, lecz także kształtu naszej twarzy. Dobrze dobrane oprawki niewątpliwie wpływają na nasz wygląd. Wybór oprawek jest niemal całkowicie uzależniony od naszego gustu i preferencji. Zmieniające się trendy w modzie okularowej sprawiają, że producenci oprawek do okularów poszerzają swoją ofertę o kolejne ciekawe propozycje. Okulary mogą różnić się pod względem kształtu, budowy oraz materiału, z którego zostały wykonane. Wśród najpopularniejszych obecnie oprawek okularowych znajdują się następujące modele:

  • okulary w cienkich oprawkach: druciane okulary w cienkich oprawkach stały się prawdziwym hitem najnowszego sezonu; żyłkowe okulary nie rzucają się w oczy, są subtelne i eleganckie; duży wybór takich oprawek znajdziesz np. tu: https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-zylki,
  • okulary kocie oczy: symbol pewności siebie; na punkcie tego modelu oszalały gwiazdy na całym świecie; oprawki w kształcie kocich oczu to trend towarzyszący nam już od kilku sezonów, który wciąż nie wychodzi z mody; supermodne okulary kocie oczy w przystępnych cenach znajdziesz m.in. tutaj: https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-kocie,
  • okulary transparentne: to kolejny gorący hit sezonu 2021; przezroczyste oprawki korekcyjne w wyrazisty, a zarazem delikatny sposób podkreślają atuty urody; najciekawsze modele transparentnych oprawek do okularów dostępne są na stronie https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-transparentny.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPoznaj nowoczesny i zdrowy sposób nawilżania powietrza
Następny artykułRanking wrocławskich inwestycji. Która lokalizacja jest najlepsza do zamieszkania?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.