a

Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma Amplicon, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu rozpoczęła prace nad innowacyjnym testem genowym do diagnostyki chorób otępiennych.

Wynikiem współpracy firmy Amplicon, którą znamy już z produkcji testów wykrywających choroby odkleszczowe, czy produkcji polskich testów na COVID-19, z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu będzie stworzenie unikatowego w światowej skali testu wykrywającego ryzyko wystąpienia choroby otępiennej.

Chodzi tu m.in. o chorobę Alzheimera. Testy będą również służyć do wykrywania predyspozycji genetycznych, które wpływają na metabolizm leków podawanych osobom, u których wykryto już tego typu choroby, tak by dobrać jak najbezpieczniejszą i jak najbardziej efektywną dla nich terapię.

Nowatorski test, wynik od ręki

Test, nad którym pracuje firma Amplicon, to zupełnie nowy produkt w jej portfolio. Obecnie oferuje ona głównie testy genetyczne na predyspozycje pokarmowe oraz testy wykrywające predyspozycje do wystąpienia chorób nowotworowych. – Diagnostyka chorób otępiennych to wyzwanie dla współczesnej medycyny. Podjęliśmy je i chcemy stworzyć test, którego brakuje dziś na rynku medycznym. W naszym kraju nie ma miejsca, w którym w przystępnej cenie, można wykonać kompleksowy test i po zbadaniu kilkudziesięciu polimorfizmów, sprawdzić, czy pacjent ma predyspozycje w kierunku choroby otępiennej. Nasz test nie tylko będzie dostarczał szeroki obraz diagnostyczny w tym kierunku, ale też w założeniu ma być o połowę tańszy niż dostępne dziś na rynku fragmentaryczne badania. Na jego wyniki nie będziemy też czekać kilka tygodni, a jeden dzień roboczy – opowiada dr Janusz Piechota, prezes Amplicon.

Obecnie funkcjonujące na rynku badania diagnostyczne oparte są o technikę głębokiego sekwencjonowania NGS. By była ona opłacalna należy badać kilkadziesiąt próbek jednocześnie. Wydłuża to czas oczekiwania na wyniki, a mimo to cena takiego testu to kilka tysięcy złotych w przeliczeniu na jedną osobę. Wrocławski test będzie skonstruowany tak, że próbka pobrana od pacjenta będzie analizowana od razu – wynik otrzymamy od ręki. Testy Ampliconu będą dostępne w różnych sieciach laboratoriów, które wykupią go od spółki, ale też we własnym laboratorium firmy. Dzięki temu dostęp do tego będzie łatwy dla pacjentów i personelu medycznego.

Współpraca nauki i biznesu

Test opracowywany jest w ramach projektu realizowanego w ramach dofinansowania
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Dużą rolę w jego stworzeniu odgrywa kooperacja Ampliconu z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. – Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym mamy dostęp do materiału klinicznego, dodatkowego, eksperckiego know-how. Zyskujemy wsparcie badawcze, ale też dostęp do odpowiednich pacjentów i preparatów DNA. Jest to też nowe, niezwykle cenne doświadczenie, które w mojej ocenie będzie procentować na przyszłość – komentuje dr Piechota.

Prace nad testem mają zakończyć się w czerwcu 2023 roku. Po tym czasie ma on być dostępny dla pacjentów – każdy z nas będzie mógł skorzystać z dodatkowej profilaktyki, w zakresie chorób otępiennych.

Amplicon to firma działająca w branży biotechnologicznej, obecna na rynku od 2014 roku. Zajmuje się analizą informacji genetycznej pod kątem wykorzystania jej w medycynie, weterynarii oraz do monitorowania jakości produktów spożywczych i farmaceutycznych. Jej głównym obszarem działania jest opracowywanie testów diagnostycznych i metod badawczych wykorzystujących właśnie sekwencje DNA. Od początku swojego istnienia jest związana z Wrocławskim Parkiem Technologicznym.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWielkie Otwarcie Mariny Kleczków – nowy beach bar w miejscu słynnego kąpieliska!
Następny artykułLetnia Fala bezpłatnych koncertów na dachu Concordia Design!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.