Przegląd Sztuki w ekstremalnych warunkach! SURVIVAL w dawnym szpitalu przy Traugutta

0

Jubileuszowa edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dniach 24–28.06.2022 r. w budynkach byłego wrocławskiego szpitala Betania, jednego z najciekawszych zabytków architektury szpitalnej na terenie Polski. „Piguły” to hasło przewodnie wydarzenia, które zachęca do przyjrzenia się m.in. pojęciu zdrowia psychicznego.

W programie obok wystawy głównej zaplanowano oprowadzania kuratorskie, spacery historyczne oraz debaty w ramach Sceny Społecznej. Wstęp wolny.

Już od 20 lat SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych przestrzeni miejskich. W ramach wystawy głównej artyści z Polski i zagranicy zaprezentują prace z obszarów malarstwa, rzeźby, instalacji dźwiękowych i wideo. W tym roku będą mieli okazję zmierzyć się z niedostępną na co dzień lokalizacją w samym centrum Wrocławia.

Sztuka współczesna wśród szpitalnej architektury

Kompleks budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta powstał w latach 1852–1916. Przetrwał niemal kompletny – z dziesięciu obiektów wchodzących w jego skład przetrwało aż dziewięć. W połowie XIX wieku ewangelickie diakonisy wykupiły gospodę „Pod Austriackim Cesarzem” z myślą o otwarciu w niej lecznicy. Obok wybudowały kaplicę, a wkrótce kolejne budynki. Szpital jest jedyną na terenie Wrocławia tak dużą instytucją założoną przez kobiety i przez nie prowadzoną aż do 1945 roku.  Cały kompleks nosił nazwę „Betania”. Leczono w nim wszystkich niezależnie od wyznania na oddziałach chorób wewnętrznych, chirurgicznym, laryngologicznym oraz ginekologicznym. W skład kompleksu wchodziły także budynki dla zakaźnie i przewlekle chorych. W czasach powojennych szpital otrzymał imię Tadeusza Marciniaka, a jeden z jego obiektów został przeznaczony na oddział dziecięcy.

Piguły, czyli blistry pełne skojarzeń

Tegoroczne hasło festiwalu odwołuje się do mnogości znaczeń, kryjących się pod określeniem „piguły”. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu „Matrix”,  nawiązanie do środków psychoaktywnych czy wywoływania odmiennych stanów świadomości. Wszystkie zagadnienia łączą się z historią przemian kulturowych, społecznych i politycznych: – Choć tabu związane z chorobami psychicznymi powoli zdaje się maleć i rośnie liczba osób poszukujących profesjonalnej pomocy, postępujący w Polsce kryzys zdrowia psychicznego dotyczy coraz większej grupy – mówi Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka Przeglądu Sztuki. Z drugiej strony: – W języku mediów określenie „podać informację w pigułce” zastąpiły „piguły informacyjne”, bo liczy się szybkość działania, natychmiastowy efekt – dodaje.  Namysł nad tematem zdrowia psychicznego w problematyce społecznej, zostanie pogłębiony także w formie eksperckich debat, które będę towarzyszyć wystawie głównej.

Przedmieście Oławskie w pigułce

Istotnym punktem odniesienia dla projektów artystycznych jest także lokalizacja.  Miejsce, gdzie odbędzie się jubileuszowy SURVIVAL, było niegdyś nazywane „Trójkątem Bermudzkim” i uważane za najbardziej niebezpieczną część Wrocławia. – W ciągu powojennych lat wokół przedmieścia narosło wiele legend, które prawdopodobnie zaowocowały w latach osiemdziesiątych nadaniem mu tej nazwy. Trójkąt obecnie kojarzy się z ciekawą dzielnicą miasta, pełną zabytków architektury, centrów aktywizacji lokalnej i prospołecznych inicjatyw – podkreśla Ewa Pluta, historyczka i kuratorka Przeglądu. Nieznanym aspektem z historii tej dzielnicy, jest fakt, że to właśnie tu około 1920 roku powstał pierwszy we Wrocławiu klub dla osób nieheteronormatywnych – wówczas nazywających siebie „przyjaciółmi”; jeden z nich funkcjonował w bliskim sąsiedztwie szpitala „Betania”.

  1. edycja SURVIVALU odbędzie się między 24 a 28 czerwca w dawnym szpitalu Betania przy ul. Traugutta 118. Organizatorem Przeglądu jest Fundacja Art Transparent, a partnerem strategicznym wydarzenia OKRE Development. Szczegóły znajdują się na www.survival.art.pl oraz www.arttransparent.org.

________________________________________________________________________

Przegląd Sztuki SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane poza instytucjami wystawienniczymi – w miejscach porzuconych, w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Ambicją organizatorów Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę.

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL

„PIGUŁY / PILLS”

24-28.06.2022

dawny szpital Betania, Traugutta 118, Wrocław

Organizator Przeglądu: Fundacja Art Transparent

Dyrektor Przeglądu: Michał Bieniek

Kuratorzy: Michał Bieniek, Daniel Brożek (Scena Dźwiękowa), Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz (Scena Wideo), Ewa Pluta

Artystki i Artyści: Volkan Diyaroglu, Maja Janczar, Kamil Kak, Monika Karczmarczyk, Adam Kozicki, Agata Lankamer, Katarzyna Malejka, Magdalena Mądra, Martyna Modzelewska, Horacy Muszyński, Małgorzata Mycek, Adam Nehring, Iwona Ogrodzka, Przemysław Piniak, Aleksandra Przybysz, Pablo Ramírez González, Jakub Rokita, Ali Alperen Şahin, Jarosław Słomski, Aleksander Sovtysik, Kuba Stępień, Kamil Subzda, Tytus Szabelski, Sofia Topi, Daniela Weiss, Katarzyna Wyszkowska, Rafał Żarski

Partner strategiczny: OKRE Development / www.okre.pl

Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł11. Bloki PRL-u – adwokat diabła. Bloki pomiędzy Górnickiego a Reja
Następny artykułMiastożercy w Pasażu Grunwaldzkim – aplikacja na mały i duży apetyt
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.