Projekt Grow Green rusza we Wrocławiu

0

Już wkrótce siedem podwórek na Ołbinie zostanie zazielenionych w ramach unijnego projektu badawczego Grow Green. W związku z tym powstała strona internetowa, gdzie będą pojawiać się informacje o spotkaniach z mieszkańcami i aktualnie realizowanych zadaniach.

Projekt Grow Green powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie terenów zielonych w zabudowanych miastach, które zmagają się ze złą jakością powietrza. Rośliny oprócz funkcji estetycznej będą polepszały warunki środowiskowe i klimatyczne, a także jakość życia mieszkańców.

Celem projektu jest sprawdzenie możliwości przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych – mówi Joanna Kiernicka-Allavena, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Jak to będzie wyglądać?

W tak dużym mieście jak Wrocław trudno jest znaleźć miejsce na to, aby stworzyć zielone miejsca. Stąd wziął się projekt parków kieszonkowych, zielonych ścian i dachów, które pojawią się na podwórkach osiedla Ołbin, a także ul. Daszyńskiego.

Istotnym elementem projektu jest jednak zaangażowanie mieszkańców, którzy na samym początku zostali poproszeni o wybranie miejsc przeznaczonych do zazielenienia. Przyszło 120 zgłoszeń, z czego wybrano siedem. Przy drugim etapie mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w projektowaniu mikrozieleni – powstaną specjalne grupy składające się ze specjalistów z dziedziny architektury krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów.

We Wrocławiu Grow Green jest nadzorowany przez gminę Wrocław, przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.

Koniec projektu przewidziany jest na rok 2022.

Strona dla mieszkańców 

 

mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGala dla Wrocławskich Wolontariuszy, prezentacja laureatów konkursów: „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu” i „8 Wspaniałych Wrocławia”.
Następny artykułTrwa przetarg na nowe autobusy komunikacji miejskiej
Odkryj Wrocław na nowo