Pomysł na weekend na Dolnym Śląsku: Muzeum Papiernictwa

0

Kończy się tydzień, a Wy wciąż nie macie pomysłu na weekend? Nic nie szkodzi, my Wam podpowiemy. W tym tygodniu polecamy wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Muzeum znajduje się około 2 h jazdy samochodem od Wrocławia i przygotowało dla zwiedzających nie tylko ciekawe wystawy, ale także zajęcia praktyczne, po których zostaniecie prawdziwymi papier-mistrzami!

O Muzeum Papiernictwa 

Po II Wojnie Światowej papiernia trafiła pod skrzydła fabryki papieru w Młynowie. Ówczesny dyrektor fabryki mocno zabiegał o jak najszybszy remont i ponowne uruchomienie papierni. Jednak zmarł niedługo po rozpoczęciu prac remontowych, które wkrótce zostały przerwane. Budynki zaczęły niszczeć, kompleks popadał w ruinę. Dopiero w latach 60. Wojewódzki Konserwator Zabytków zdobył fundusze na remont zabezpieczający. Prace trwały aż 4 lata.

Po zakończeniu remontu papiernia została przekazana pod zarząd Bardeckich Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Bardzie Śląskim. Nowy zarządca rozpoczął działania, mające na celu przekształcenie budynków w muzeum papiernictwa. Informacje o pracach nad nowym muzeum szybko trafiły do prasy i spotkały się z niemałym odzewem. Zarówno osoby prywatne, jak i instytucje przekazywały liczne dary, których historia związana była z wytwarzaniem papieru, a także sprzęty użytkowe np. meble i gabloty. 

Pierwszą część nowego Muzeum Papiernictwa otwarto 26 lipca 1968 r. Natomiast produkcję papieru czerpanego uruchomiono dopiero w 1971 r. 1 stycznia 1992 r. Muzeum stało się samodzielną instytucją podlegającą bezpośrednio pod ministerstwo. Dzięki uzyskanej samodzielności jednostka została zreorganizowana. Zmieniono ekspozycje, utworzono działy merytoryczne, a całość nabrała profesjonalnego charakteru.

Obecnie Muzeum Papiernictwa jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych na Ziemi Kłodzkiej. Wedle najnowszych szacunków Muzeum co roku odwiedza je ok. 70 tys. turystów.

Zwiedzanie muzeum

Zwiedzić muzeum możecie indywidualnie lub ze znajomymi (min. 10 osób), wtedy będziecie mogli skorzystać z biletu grupowego. 

Na zwiedzanie muzeum zarezerwujcie sobie najlepiej 2 h. W tym czasie będziecie mogli skorzystać z dwóch tras wystawowych: trasy I Z papierem przez dwa tysiąclecia oraz trasy II Sztuka i pieniądze, a do tego sala z polichromiami i wystawa Polski pieniądz papierowy. Wszystkie wymienione trasy i wystawy są dostępne zarówno w cenie biletu indywidualnego, jak i grupowego. 

Od maja do sierpnia muzeum można odwiedzić o następujących porach:

pn.- sob. 9:00-18:00
niedz. 9:00-16:00

A od września do października: 

pn.- sob. 9:00-17:00
niedz. 9:00-16:00

Warsztaty czerpania papieru

O każdej pełnej godzinie odbywają się warsztaty czerpania papieru, w których możecie wziąć udział wraz z dziećmi od 5 roku życia. Zajęcia są dodatkowo płatne, dlatego nie zapomnijcie o wykupieniu dodatkowego biletu w kasie. Na warsztatach stworzycie własną, niepowtarzalną kartkę metodą opracowaną w średniowiecznych Włoszech. Będzie to wyjątkowa pamiątka, a może nawet dodatek do prezentu dla kogoś z Waszych bliskich.

Więcej informacji: kliknij

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Półkolonie jeździeckie na Partynicach
Następny artykułAktywny wypoczynek na Dolnym Śląsku: spływy pontonowe Doliną Bobru
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.