Aktywny wypoczynek na Dolnym Śląsku: spływy pontonowe Doliną Bobru

0

Dolny Śląsk pełen jest pięknych miejsc, w tym malowniczych parków krajobrazowych. Województwo ma ich aż dwanaście, a jednym z ciekawszych jest Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Teren otaczają miejscowości, takie, jak Wleń, Lwówek Śląski i Jelenia Góra i jest on niezwykle różnorodny, jeśli chodzi o ukształtowanie. Park Krajobrazowy obejmuje zarówno Kotlinę Jeleniogórską, jak i Pogórze Izerskie, oraz Góry Kaczawskie.

Wielką popularnością cieszą się tu spływy pontonowe rzeką Bóbr, podczas których podziwiać można piękno dziewiczej natury, a jednocześnie spędzić czas aktywnie. To doskonała opcja zarówno dla przyjaciół, jak i rodzin poszukujących ciekawej atrakcji na Dolnym Śląsku. 

Park Krajobrazowy Doliny Bobru – odkryj piękno dzikiej przyrody

Najważniejszym elementem parku krajobrazowego Doliny Bobru jest rzeka Bóbr, która ciągnie się aż przez prawie 300 km, a swój początek ma w Czechach.

W Dolinie Bobru znajdziesz wiele unikalnych gatunków zwierząt i roślin, a także piękne mokradła i starorzecza ulokowane pośród łąk. Park Krajobrazowy Doliny Bobru przyciąga swoim majestatem i magicznym urokiem, a także bujną florą i fauną, które robią wrażenie o każdej porze roku.

Atrakcje Parku Krajobrazowego Doliny Bobru — niezapomniane wakacje

W Dolinie Bobru nie można narzekać na brak atrakcji — piękne widoki przeplatają się z ciekawymi szlakami, które są w wielu przypadkach wolne od nadmiaru turystów. 

Gdzie warto się udać przy okazji spływu pontonowego?

Borowy Jar — niezwykła 4-kilometrowa dolina

Skałki i głazy na stromych zboczach koryta rzeki to krajobraz, który dobrze opisuje Borowy Jar. Jest to dolina przelewowa Bobru, która ciągnie się między Górami: Siodło, Gapy, oraz Wzgórzem Krzywoustego. W Borowym Jarze rzeka płynie w sposób bardzo zmienny, raz niezwykle agresywnie, między skałami, a raz powoli snując się między zielonymi ścieżkami. 

Borowy Jar to świetne miejsce na spacer, rower, czy też rodzinną integrację na łonie przyrody. 

Ruiny Zamku Lenno i Góra Zamkowa we Wleniu

Niedaleko miejscowości Wleń warto wybrać się na wycieczkę do tzw. Wleńskiego Gródka, czyli ruin średniowiecznego zamku Lenno. Znajdują się ona na szczycie Góry Zamkowej, z którego rozpościera się majestatyczny widok na Dolinę Bobru, ale i Pogórza Kaczawskie i Izerskie, a nawet Karkonosze. Zaraz obok zwiedzić można także Pałac Lenno.

Jelenia Góra — Wzgórze Krzywoustego

Wycieczkę po Dolinie Bobru rozpocząć można od Wzgórza Krzywoustego, które znajduje się w Jeleniej Górze. Na jego zboczu stoi 35-metrowa wieża widokowa z dachem w kształcie grzybka (stąd często punkt ten nazywany jest “Grzybkiem”, z której rozpościera się piękna panorama, w którą wkomponowane są rzeki Bóbr i Kamienna. 

Inne atrakcje, które warto zwiedzić, będąc w okolicy:

  • Zamek Grodziec, 
  • Zamek Wleń,
  • Perła Zachodu, 
  • Zapora Pilchowice,
  • Wieża Książęca w Siedlęcinie.

Gdzie na spływ pontonowy i kajakowy w Dolinie Bobru?

W parku krajobrazowym Doliny Bobru znajdziesz wiele ofert spływów pontonowych i kajakowych. Które z nich warto wziąć pod uwagę? Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie najciekawszych propozycji. 

Start — Nielestno, czyli oferta Kajakiem po Bobrze

Kajakiem po Bobrze to firma specjalizująca się w organizacji spływów kajakowych i pontonowych po rzece Bóbr. W tym przypadu spływ rozpoczyna się w miejscowości Nielestno i zakończyć go można w Marczowie (10 km, około 2,5h), Dębowym Gaju (13 km, ok 4h) lub Lwówku Śląskim (20 km, ok 6h spływu). 

Kontakt: 

https://kajakiempobobrze.pl/

Spływy pontonowe i kajakowe Berga — odkryj Dolinę Bobru

Przystań pontonowo — kajakowa Berga także znajduje się w malowniczej miejscowości Nielestno. Znajdziesz tu dziką naturę, czyste powietrze i święty spokój. Spływy pontonowe Berga mają ciekawą ofertę, dzięki której każdy może przeżyć wyjątkową przygodę pełną pięknych miejsc. 

Kontakt: 

https://berga.pl/oferta/splywy-kajakowe 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPomysł na weekend na Dolnym Śląsku: Muzeum Papiernictwa
Następny artykułKredyt gotówkowy – jakie ma zalety i czy warto go nadpłacać?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.