Park Tysiąclecia – jeden z najmłodyszch parków we Wrocławiu. Nauka i rozrywka wśród drzew

0

Park Tysiąclecia to jeden z najmłodszych parków we Wrocławiu. Został założony w 2000 roku i do dziś trwają prace nad jego ukształtowaniem, w które żywo zostali zaangażowani sami wrocławianie! 

Powstanie Parku Tysiąclecia

Park Tysiąclecia zajmuje obszar około 90 ha i jest częścią większego projektu, jakim miał być Park Nowodworski. Koncepcja Parku została przygotowana przez zespół z Politechniki Wrocławskiej. Dzięki swojej oryginalności właśnie ten pomysł wygrał konkurs w 2000 roku.

W związku z brakiem funduszy oraz problemami technicznymi z gruntami nad Ślęzą, projektu nie zrealizowano w pełni. Pierwotny pomysł zakładał m.in.:

  • Aleję Dziesięciu Wieków
  • psią ścieżkę
  • Forum Stu Źródeł
  • dwa poldery
  • tor rowerowy
  • SPA

Przyroda

W związku z ciągłym rozwojem Parku i nowymi nasadzeniami trudno mówić o jego ostatecznym przyrodniczym kształcie. Mimo to na uwagę zasługuje usytuowany na lewym brzegu Ślęzy Las Tysiąclecia. Jest to 46 ha porośniętych drzewami, których głównym celem jest poprawa jakości powietrza w okolicy. 

W 2013 roku w ramach akcji „Przyjdź i posadź drzewo” wrocławianie zasadzili drzewa, które dziś tworzą piękną trzyrzędową aleję dębów, która ma upamiętniać nadanie Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dzięki Kolekcji Kamienia Dolnośląskiego na terenie Parku możemy też podziwiać ogromne zróżnicowanie geologiczne Dolnego Śląska. W kolekcji m.in. granit, bazalt, sjenit, serpentynit, piaskowiec. Kamienie są częścią scen krajobrazowych, w które wkomponowano je tak, aby odpowiadały miejscom ich naturalnego występowania.

fot. wroclaw.pl

Rozrywka oraz rekreacja w Parku

… i edukacja! W części rekreacyjnej Parku znajdziemy wspomniane już wcześniej sceny krajobrazowe, ilustrujące historię miasta i regionu, a także pokazujące starorzecza Ślęzy. Niewykluczone, że w przyszłości dodane zostaną kolejne rzeźby.

W obszarze Parku znajdują się 2 tory wrotkarskie: do jazdy szybkiej oraz do jazdy miejskiej. Tory powstały na potrzeby igrzysk The World Games. Oprócz tego w Parku Tysiąclecia znajdziemy również boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, siłownie, plac zabaw, a także miejsce do gry w szachy. 

Od jakiegoś czasu oczekujemy na otwarcie nowej atrakcji, placu zabaw “Średniowieczny Wrocław”. Zakładano, że plac będzie czynny już jesienią 2022, jednak nie ukończono go w terminie. Obecnie prace budowlane zostały już zakończone, jednak w związku z koniecznością przeprowadzenia kilku poprawek, obiekt nie został jeszcze oddany do użytku. Na oficjalnym profilu facebookowym placu zabaw (tak, jest taki tu) pod koniec stycznia udostępniono artykuł, według którego “Średniowieczny Wrocław” ma zostać otwarty na przestrzeni lutego i marca. Mamy koniec lutego i wciąż nie ma żadnych nowych informacji o dacie otwarcia placu.

fot. wroclaw.pl

Mimo wszystkich trudności i komplikacji, jakie napotkano po drodze, Park Tysiąclecia stał się tętniącym życiem miejscem, które przez swoją atrakcyjność przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców. Miejmy nadzieję, że koncepcja parku wciąż będzie rozwijana, a my będziemy mogli się cieszyć nowymi atrakcjami.

Lokalizacja Parku Tysiąclecia

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park Biskupiński – symbol wrocławskiego umiłowania zieleni

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTrzecia drogeria dm we Wrocławiu już otwarta [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Następny artykuł5 wrocławskich oaz zieleni, o których mogliście nie wiedzieć
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.